Dedictvi po bratrovi

Od: Datum: 13.07.17 14:41 odpovědí: 12 změna: 17.07.17 10:09

Zemrel mi bratr, ktery byl zenaty, ale bezdetny. Dum, ktery je predmetem dedictvi dostal bratr za svobodna a je stale psany jen na neho. Budu take dedit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.17 15:04
avatar

Bez závěti je dědicem pouze manželka.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.17 15:47

Zemřel-li bez závěti, dědit nebudete:

NOZ § 1635 První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.


doplněno 13.07.17 16:07:

Omlouvám se, přehlédla jsem bezdětnost. Platí brunova odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 16:02
avatar

V popsaném případě půjde o dědění podle § 1636 NOZ (druhá třída). Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

Dědictví této skupiny předpokládá, že zůstavitel zemřel bezdětný, manželka zde může dědit sama v případě, že neexistuje osoba spolužijící a nežijí ani zůstavitelovi rodiče.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jenda2
Datum: 15.07.17 00:32

Když píšete, že byl bratr ženatý, tak se ptát na dědictví po zesnulém bratrovi je opravdu podivná otázka.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.07.17 14:21
avatar
Proč
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 15.07.17 23:25

Protože po svatbě je automaticky dědic manžel, manželka. Nebylo uvedeno, že byla sepsána závěť a proto je nad slunce jasné, že dědit bude pouze vdova. Proč by měl dědit bratr?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 02:04

To je jasné vám, ale ne tazateli. On není právník a dědí poprvé, tak prostě neví, kdo dědí v jakém pořadí, a z jeho pohledu by bratr, kterého má od dětství, měl být bližší než nějaká manželka, kterou posbíral cestou životem. Proto se ptá tady.

Pravidla poradny přímo vybízejí, aby se "poradce" díval na problém z pohledu tazatele, tak se o to prosím pokuste (nic ve zlém).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.17 08:41
avatar
A nezdá se vám, že při takovémto přístupu by bylo vhodné poradnu prostě zrušit? Analogicky odpovědět prakticky na každou otázku,
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenda2
Datum: 17.07.17 09:32

Podle některých dotazů a odpovědí ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 08:48
avatar

Nad slunce jasné to není, protože (jak uvádím výše) nemají-li manželé potomky, dědí i rodiče zůstavitele. Není tedy pravdou, že dědí pouze vdova.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenda2
Datum: 17.07.17 09:32

Dědí pouze manželka, pokud nebyla sepsaná závěť, kkterá je samozřejmě napadnutelná. Až po případné smrti manželky bez potomků přichází na řadu ostatní. Je to nad slunce jasné. Pro méně chápavé: bezdětní manželé si postaví dům. Manžel zemře a podle vás budou dětit např. rodiče? To asi dost těžko. Jedině podle uvedeného postupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elane
Datum: 17.07.17 10:09

jendo2: Je to trochu jinak. Už nějaký ten rok platí nový obč. zákoník. Dnes platí, že pokud nedědí děti, opravdu dědí s manželkou i rodiče. ( Viz níže "druhá třída dědiců".) Sourozenci by mohli dědit, kdyby nedědila manželka ani rodiče. Teoreticky by mohli sourozenci dědit i v případě, že "...žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti." To ale asi není případ tazatele.

Někdo to tu sice už výše říkal, ale zřejmě tomu nevěříte. Proto kopíruju příslušný text zákona:

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

§ 1636 Druhá třída dědiců

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

§ 1637 Třetí třída dědiců

(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.

§ 1638 Čtvrtá třída dědiců

Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

§ 1639 Pátá třída dědiců

(1) Nedědí-li žádný z dědiců čtvrté třídy, dědí v páté třídě jen prarodiče rodičů zůstavitele. Prarodičům zůstavitelova otce připadá polovina dědictví, prarodičům zůstavitelovy matky druhá polovina. Obě dvojice prarodičů se dělí rovným dílem o polovinu, která na ně připadá.
(2) Nedědí-li jednotlivý člen dvojice, připadne uvolněná osmina druhému členu. Nedědí-li dvojice, připadne tato čtvrtina druhé dvojici téže strany. Nedědí-li ani jedna dvojice téže strany, připadá dědictví dvojicím druhé strany ve stejném poměru, v jakém se dělí o polovinu dědictví, která jim připadá přímo.

§ 1640 Šestá třída dědiců

(1) Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele, každý stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé z dětí prarodičů zůstavitele, dědí jeho děti.

http://business.center.cz/bus…cansky-zakonik/cast3h3d4.aspx

*jasne*

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.