Celodenní propustka

Od: Datum: 12.07.17 17:13 odpovědí: 35 změna: 14.07.17 18:04
Mam narok na celodeni propustku pokud jdu na vazne vysetreni tlusteho streva vysetreni vyzaduje pripravu pred vysetrenim?jde o vysetreni podobne kolonoskopii a bude probihat v miste bydliste i zamestnani.dekuji za brzkou odpoved Koptova Marta
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.07.17 17:17
avatar

Dle mého názoru máš nárok na celodenní propustku, protože i po zákroku nebudeš schopna vykonávat jakoukoliv práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 12.07.17 17:21
avatar

Na tuhle otázku Vám fundovaně odpoví váš ošetřující lékař.

Dle mého soudu zcela jistě nárok máte.

Každopádně bych se raději zeptala odborníků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.17 17:29

tak nárok je na dobu nezbytně nutnou, pokud nebylo možné vyšetření provést mimo pracovní dobu. takže pokud se se zaměstnavatelem nemůžede domluvit, a pokud vyšetření trvá opravdu tak dlouho, tak si nechte celkovou dobu vyšetření potvrdit od lékaře na propustce, pak to musí zaměstnavatel respektovat.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 12.07.17 17:34
avatar

"Nárok na propustku" neexistuje. Zaměstnanec je povinen se vyšetřením podrobit přednostně v mimopracovní době.

Zaměstnavatel nepřítomnost zaměstnance omluví a vyplatí mu náhradu mzdy pouze v případě, že vyšetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Zaměstnavatel omluví pouze nezbytně nutnou dobu (dobu vyšetření + cestu tam i zpět). Bude tedy záležet na tom, co přesně Vám lékař do potvrzení pro zaměstnavatele napíše.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenda2
Datum: 13.07.17 23:30

Tak jít na kolonoskopii můžete odpoledne, budete tam ale sama. Tady není co řešit. V předstihu dostane zaměstnavatel upozornění na chystané vyšetření a hotovo. Pokud je to v jiném městě, automaticky celý den. Máme spoustu zaměstnanců a nikdy jsme takové věci neřešili. A pokud některý zaměstnavatel taková závažná vyšetření nebere, tak je lépe jít pryč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 00:08
avatar

Já se na nic neptám... (–:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sdgsg
Datum: 12.07.17 19:15

Já třeba byla na zákroku v krátké narkóze a i když jsem už kolem 10 hod odcházela od doktora, tak jsem měla nárok na celodenní propustku, protože po narkóze máte být doma pod dohledem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.17 19:19
avatar

sdgsl, jak píše správně Ivez, nárok nemáte na celý den propustku, jen Vám zaměstnavatel omluvil celý den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sdgsl
Datum: 13.07.17 08:38
Na toto by mě zajímal nějaký právní názor, jestli by bylo legální po pracovníkovi po narkoze, kde mu doktor prikaze zůstat doma s dohledem (mimochodem bez podpisu dohledu pacienty ani nepustili domů), požadovat, aby šel do práce. Něco mi říká, že ta libovule zaměstnavatele nebude tak velká, jak si vy jako zaměstnavatel myslíte.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 08:53

Něco mi říká, že ta libovule zaměstnavatele nebude tak velká, jak si vy jako zaměstnavatel myslíte.
Záleží na tom, co uvede lékař do propustky nebo jiné zprávy pro zaměstnavatele - tedy co je ta nezbytně nutná doba. A pozor - nemusí být vždycky plně proplacena náhrada - viz odst. b):

Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci

1. Vyšetření nebo ošetření

a) Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (dále jen "nejbližší zdravotnické zařízení"), pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
b) Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.17 19:22
avatar

Já bych zavolala na svou zdravotní pojišťovnu. Nebo napsala dotaz mailem. S odpovědí bývají velice rychlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.17 19:51
avatar

Zdravotní pojišťovna v tomto podle mne neporadí.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.07.17 20:07
avatar

Paní kolegyně, naprosto s Vámi souhlasím, páč proplacení je na straně zaměstnavatele. Já jako vedoucí rozhodnu, zdali proplatím tolik hodin zaměstnanci, který jde k lékaři. Vždy se se zaměstnancem dohodnu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zamestnanec
Datum: 13.07.17 08:21

Když ono je bohužel pro spoustu lidí (ale třeba to není tento případ) jednodušší ptát se dopředu cizích lidí na internetu, než se domluvit s nadřízeným / zaměstnavatelem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 08:24
avatar

Naprosto s Vámi souhlasím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 08:31

Zas na druhou stranu - na jednání s některým nadřízeným / zaměstnavatelem je vhodné býti předem připraven. Oni si také vykládají normy značně kreativně - nejen zaměstnanci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rubko
Datum: 13.07.17 08:52

Myslím, že tu asi tak nejde o nějakou domluvu s nadřízeným zaměstnavatele, ale spíše o to jestli má na to nárok bez ohledu jak by se s tím zaměstnavatelem domluvila. Myslím si že to bude záležet především na tom lékaři co ji na tu propustku napíše např., že po vyšetření pozřebuje ještě nějakou dobu klid bez práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 08:57

no, já bych řekla, že pokud potřebuje PO vyšetření klid, tedy v době, která není nezbytně nutná k vyšetření, tak by spíš měl lékař vystavit neschopenku, byť na jeden den. pravda, ta je narozdíl od propustky neplacená, takže se vracíme k tomu, že je v zájmu zaměstnance se nějak dohodnout se zaměstnavatelem *nevi*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.07.17 10:35
avatar

rubko, mýlíte se, nelze na propustku k lékaři psát, že pacient má zůstat ležet doma 1-několik dní..

lesi má naprostou pravdu, bohužel jsem vyčerpal pochvaly.

Takže jen takto, milá Lesy: *hej* *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rubko
Datum: 13.07.17 11:45

milancukrar: Já jsem nikde nepsal, že by lékař měl psát na propustku, že má zůstat ležet doma několik dnů. *bum* Bohužel někteří rádí čtou mezi řádky a reaguji i na to co nebylo nikde napsané. :( Na to by asi už byla ta nerschopenka. Myslel jsem pouze klid bez práce několik hodin po vyšetřeni. Jestli to tam lékař může napsat pokud to stav vyšetřovaného vyžaduje nebo ne to nevím, ale snad ano.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 12:14
avatar

rubko,

na tom lékaři co ji na tu propustku napíše např., že po vyšetření pozřebuje ještě nějakou dobu klid bez práce.

toto je Váš text, máte pravdu, že jste nenapsal, že má ležet, měl jsem napsat že lékař nebude psát na propusku že má mít klid bez práce, třeba i na několk dní.

Takhle se Vám to již líbí?

Na propustku sestra napíše datum a podpis a razítko, vic níc, žádné vzkazy lékaře zaměstnavateli. O tom je řeč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rubko
Datum: 13.07.17 12:46

milancukrar: Nic o klidu bez práce na několik dní jsem také nikde nepsal, tak jak se mi to snažíš podsouvat. :( Já nevím co všechno lékař na tu propustku může nebo nemůže napsat. Napsal jsem pouze svůj názor na to jak by se to asi mohlo řešit, ale jestli je to tak možné to nevím. Myslím, že další diskuze stylem podsouvání nenapsaného nemá smysl, protože to vede pouze ke zbytečným dohadům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 14:15
avatar

Jen se Vám snažím vysvětlit, že doktor píše lékařskou zprávu, nikoliv něco na propustku pro zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martakoptova
Datum: 13.07.17 08:50
Moc vam vsem dekuji za odpovedi,ted jdu na pripravu a hura na vysetreni.
Datum: 13.07.17 10:36
avatar

ať to dobře dopadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.07.17 12:59
avatar
Nějak tu nikde nečtu nic o době i
p řípravy Před vyšetřením. Při kolonoskopii konkrétně to znamená celý den sedět doma u záchodu. Ale třeba je to vyšetření v pondělí a příprava se odbyt mimo pracovní dny tedy v neděli
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rubko
Datum: 13.07.17 14:37

kartaginec: To "svinstvo" na pročištění střev se před vyšetřením pije den předtím až někdy odpoledne a tak u toho záchodu stačí prosedět celý večer a téměř celou noc. Alespoň takto to bylo u mne když jsem na to šel poprvé. Při dalších vyšetřeních mi už dali něco jiného co se pouze rano před vyšetřením zasunulo do konečníku a vystřikalo tam s tím střeva a to bylo mnohem lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martakoptova
Datum: 13.07.17 14:59
Presne tak pracuji od 8h.rano do 14:30,jsem vrana jako invalida.rano v 9h.jsem si vstrikla to svinstvo do konecniku a za nece 2hodiny uz jsem byla na ceste na vysetreni,vysetreni sice netrva dlouho,ale za to je chvilka jdy je velice bolestive a podotykam,ze to vysetreni se dela podobne jako kolonoskopie akorat je setrnejsi a bez narkozy,zato vas natlakuje vzduchem,ze nejste schopen si zavazat tkanicky u bot a bojite se si uprdnou aby jste se nepotento a ten natlakovany vzduch vam uvnitr tela tlaci a boli to.takze si nemyslim,ze by bylo vhodne se po rakovem vysetreni cpat tam kam bemam a nejet pak domu s podelanejma gatema.pokud teda existuje celodeni propustka tak by mela platit zrovna na takovehle vysetreni,nikde neni urceno na jake zasahy se vubec vztahuhe.takze?jinak vysetreni dopadlo dobre.
Datum: 13.07.17 15:02
avatar

hlavně že to dobře dopadlo, o peníze přeci nejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rubko
Datum: 13.07.17 22:09

martakoptova: Tak jak to nakonec dopadlo s tou propustkou? Bylo to na celý den, uznali ti to v práci a nebo jsi ještě po tom vyšetřeni musela do práce? Pokud jsi měla ten přípravek na vstřiknutí do konečníku (asi Jaal nebo tak nějak se to jmenuje) tak to je v pohodě a buď ráda, že ti nedali Fortrans což je mnohem větší svinstvo. Po tom co se toho vypije 4l by jsi si pořádně užila včerejšího večera a téměř cele noci. Nevím co ti konkrétně dělali, ale já když jsem na tom byl v minulosti asi 3x tak to bylo sice trochu nepříjemne, ale bolestivé až tolik ne. Hlavně, že ti to dobře dopadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martakoptova
Datum: 14.07.17 06:34
Zatim nevim,jinak to co popisujete jsem podstupovala take,hednu dobu i 2krat rocne,sacky jsem pila vzdy den predem a to od dopoledne za odpoledne se z toho clovek vytento a pak rano na kolono.ted jsem podstupovala signoideoskopii,na te jsem byla poprve v zivote,takze mi pracovali i nervy.ale dobre to dopadlo.

 

Od: rubko
Datum: 14.07.17 12:52

Rozumný zaměstnavatel by ti to snad měl uznat, ale jsou zaměstnavatelé různí kteří hledí především na vlastní zájmy a problémy zaměstnanců jich příliš nezajímají. Já jsem ty sáčky na 4l nápojů měl pouze jednou a docela dost jsem si toho užil. Mne říkali, že to mám vypít den před vyšetřením mezi 17:00 - 19:00. Vypít 4l čehokoliv za 2 hodiny je asi pro každého docela dost. Ze začátku to s tím Fortransem není až tak hrozné, ale když se pije už druhý litr tak to pomalu začíná a ke konci je to už docela dost odporné. Já jsem to tenkrát ani cele nevypil (nešlo to) a asi 0,5l šlo na vylití. Ty vyšetření střev se dělají asi stejným přístrojem i když to doktoři nazývají různě asi podle toho co konkrétně a jak důkladně potřebují vyšetřít. Při tom se dá dělat i nějaké drobné zákroky a odebírat vzorky. Mne při tom jednou doktorka odsraňovala nějaký malý polyp.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martakoptova
Datum: 14.07.17 14:13
Tak mi tu propustku uznali na celi den,huraaa.jinak jestli vam mohu doporucit pokud jeste nekdy pujdete na kolono tak ty sacky pijte treba od 13-14h.pak nebudete mit problem v noci a je uplne jedno jestli jdete druhy den rano nebo odpoledne na vysetreni stejnak nesmite nic jist.a ano to na cem jsem byla ja se provadi stejnym pristrojem.
Od: rubko
Datum: 14.07.17 18:04

Tak to je dobře, že to uznali na celý den. Možná záleželo na tom co ti tam potvrdil lékař tak jak píše ivzez. Já naštěstí už několik let mám se zdravotními problémy které by toto nepříjemné vyšetření možná vyžadovaly klid. Snad mne už s tím doktoři nebudou trápit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 00:11
avatar

"Celodenní propustka" neexistuje → pouze propustka na nezbytně nutnou dobu. Je potřeba si "pohlídat", co přesně lékař potvrzuje.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.