Nárok na PPM pro otce

Od: odpovědí: 4 změna:

Dobrý den,

chtěl bych se poradit.

Budoucí těhotná matka nesplňuje podmínky na dávku PPM.

Já otec tyto podmínky splňuji, chtěl bych o ně žádat, však jde to nějak udělat abych při nich mohl pracovat? Když o dávky PPM požádám, mohu chodit do práce?

Neporadil by mi někdo prosím blíže?

díky

4 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar iz

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění a má stejná pravidla jako nemocenské. Otec může PPM pobírat, pokud bude ze zaměstnání čerpat rodičovskou dovolenou.

Nelze souběžně pobírat PPM (nebo být na nemocenské) a pracovat v tom zaměstnání, z něhož nárok na dávku vznikl.

Platí to i OSVČ, které po dobu pobírání PPM nesmějí SVČ vykonávat osobně.

Pokud matka nesplňuje podmínky pro přiznání PPM, ale Vy je splňujete, bude stačit toto na kontaktním místě úřadu práce doložit. Rodičovský příspěvek bude náležet ve stejné výši (celkem 220.000 Kč), ale bude možné si volit výši měsíční částky a celkovou dobu jeho pobírání. (RP na čtyři roky by byl v případě, že vyměřovací základ nebylo možné doložit ani u jednoho rodiče.)

Otec by ale moh pracovat v jiném pracovním poměru , než ze kterého pojištění čerpá PPM, ne?


doplněno 13.07.17 06:32:

třeba tady se to řeší

business.center.cz/...

Ano. Zaměstnavateli otce dítěte ale podle mne nebude stát za to riziko pro otce na 22 týdnů "vymýšlet" jiný druh práce, než byl sjednán v pracovní smlouvě (muselo by jít o jinou práci/pozici, než otec dítěte zastával před nástupem na RD). I tak by byla poměrně velká pravděpodobnost, že se na to při některé kontrole přijde.

Snad u jiného zaměstnavatele...

 


0x

Ne, penižitá pomoc v mateřství náleží matce. Otci pouze v případě, že matka zemře, je dlouhodobě hospitalizovaná, prostě se o dítě nemůže starat. Ten váš model, že dávku budete pobírat vy, ale starat se bude matka a vy dál budete chodit do práce, to je utopie. To opravdu nelze. Pokud matka nemá nárok na PPM, bude po narození dítěte pobírat rodičovský příspěvek ve výši 220tis. rozdělen na 2-4roky. Pokud nepracovala, nebude jí nejspíš ta nejvyšší a tedy nejkratší varianta umožněna.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]