Jak se zachovat, přijmout pozvání od bratra?

Od: Datum: 06.07.17 20:32 odpovědí: 39 změna: 20.07.17 22:10

Dobrý den.

Mám takový problém. Byl jsem pozván svým bratrem na jeho životní výročí. Jeho rodina se hrozně chovala k našim odcházejícím rodičům, pokud bylo ještě co z nich vytáhnout, tak je znali, pak už jen odstrčit do nějakého dojíždáku, když nám již došla dovolená. Bratr se nestyděl si říct matce, těsně před její smrtí o celé dědictví, neuspěl. A jiné a jiné podlosti. Když naši umřeli, jediné co mohli dobrého udělat, neplést se mi do cesty. Přes všechnu křivost dělají jako by se nic nestalo a já mám jít do této společnosti slavit. Mám říct na rovinu, že se mi z nich zvedá žaludek a nejít a nebo tam nějaký čas přetrpět a situaci nadobro nevyhrotit?

Prosím o váš názor, mečík.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.07.17 20:59

Udělejte to, co vám srdce velí. Ať tak či tak, stejně budete později asi litovat svého rozhodnutí. *nevi*

Ohodnoceno: 6x

Datum: 06.07.17 21:02

Já bych jim popřála, ale nešla bych tam.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.07.17 21:04

Do tvých složitých rodinných vztahů nikdo vidět nemůže, ale toto pozvání bych viděl jako šanci k narovnání vztahů. Je vidět aspoň slušnost a dobrá vůle. Tak si to přeber.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.07.17 21:12

Já bych nešla a řekla jim i proč ne.

Datum: 06.07.17 21:35

Já bych na oslavu nešla, ale ani bych vztahy dále nehrotila. Popřála bych a omluvila se, že nepřijdu (důvod bych nesdělovala).

Ohodnoceno: 7x

Datum: 06.07.17 21:46

Dobrý den. Poděkovala bych za pozvání, popřála bych a pozvání bych nepřijala. Nemá smysl trávit čas s lidmi proti kterým máte výhrady. A přetvařovat se, nebo se účastnit rodinné oslavy s nechutí, též není dobré. Zvažte, zda o to stojíte..

Ohodnoceno: 7x

Datum: 06.07.17 23:01

Děkuji všem, kteří se mým problémem zabývali a podpořili můj názor, že mezi víc než cizí asi nemá cenu chodit. Nebudu ale ten, který dává podnět k nějakému dalšímu pomlouvání. Žena zvací telefonát neodmítla, se sebezapřením dojdu popřát a co nejdříve se vypařím, z důvodu nemoci- bez lhaní.

Datum: 07.07.17 09:31
Taky bych tam nesla a ani dale nehrotila do konfliktu, protoze blb zustane vzdy blbem, zloduch zase zloduchem,stejne jako kolo vzdy kolem.-:)..Z podobnych lidi je mi taky zle..

Datum: 07.07.17 10:22

No já nevím. Ono záleží na tom, jestli jste se s nimi od smrti rodičů pak stýkal, nebo jestli jste v té době přerušil vztahy nadobro. Jestli to je ta druhá alternativa, tak je docela možné, že to pozvání je pokus o navázání zpřetrhaných vztahů v rodině. V tom případě bych nebyla tak kategorická, protože lidé se mění a Váš bratr si mohl za tu dobu uvědomit že se nezachoval zrovna neljépe a třeba mu i chybíte a chtěl by to napravit. Já bych ho nezatracovala, šla bych tam a posoudila stav situace. Nakonec odejít odtamtud můžete kdykoli. A pokud bych měla jistotu, že jsou ti lidé stálé stejní, možná bych i bratrovi řekla proč odcházím. Možná si to dodnes vůbec neuvědomil. Jsou takoví lidé. Prostě jim ani nedojde že dělají špinavosti. Jim to přijde normální...

Datum: 07.07.17 10:26

- obě strany mohou přinejmenším přehodnotit své jednání a bude-li to možné - něco i napravit. Odejít můžete vždycky - a navíc - život netrvá věčně ...

Datum: 07.07.17 11:08

Od smrti rodičů jsme se nesetkali, ale mají v sousedství zahradu, tak se někdy nedá vyhnout , třeba jen chladnému pozdravu. Jsem už ve věku, kdy se mi nechce rozebírat staré rány, nechci už nic probírat co bylo.Jak jsem již řekl, jediné co by pro mne mohli udělat, že se mi vyhnou, oni ovšem jsou naprosto nevinní, nic neprovedli a jsem to já, kdo dělá překážky. ´Já si ovšem nemohu pomoct , nemohu tu křivost jen tak přejít.

Jenom,že si nevymýšlím, od chvíle co otce uložili do domova se švagrová na něj podívala za půl roku čtyřikrák.My s dcerou tam jezdily každý týden a to jsme to měli přes sto kilometrů, oni čtyřicet.

Datum: 07.07.17 13:35

Já Vám rozumím. Ale rodinu má člověk jenom jednu. Proto bych vztahy dále nehrotila.

Je možné, že si i členové bratrovy rodiny časem uvědomí, v čem "zaváhali".

Sama od sebe bych je nevyhledávala, ale ani bych se neuzavírala do budoucna.

Datum: 07.07.17 10:49

Pozvání může znamenat ruku nabídnutou ke smíru (zvlášť jestli už jste jen vy dva), nebo sladkou polevu nad něčím, co od vás bude chtít či potřebovat. To se dozvíte, až se dostavíte - nic vás ale nenutí jednat tak, jak by si bratr případně představoval.

Jen si myslím, že touhu "říct na rovinu" byste měl potlačit, bude-li pozvána větší společnost.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 07.07.17 14:39

Šla bych. Po létech, kdy jste spolu nekomunikovali, je to od něj gesto k usmíření. Proč by Vás chtěl bratr na své oslavě, když byste pro něho nic neznamenal? A protože znamenáte, zve.

Hodila bych stranou všechny nesváry a hádky. Vyčítáte bratrovi špatnou péči o rodiče, nakonec je umístili do DD. Když jste s tím nesouhlasil, měl jste možnost vzít si rodiče k sobě a postarat se o ně sám podle svého dobrého svědomí. Aby tam nemuseli. Vy jste ho ale nechal jednat, přestože jste nesouhlasil. Takže vinu máte částečně i Vy.

Už jste asi oba "v letech", může se klidně stát, že osud zakročí a už se nikdy nesetkáte. Nikdy nevíte...Proto bych v dobrém přišla, i dárek koupila. Jste přece bráchové, kteří se v dětství měli rádi, páchali spolu různé lumpačinky, chodili spolu do školy...a to všechno nemůžete jen tak zahodit.

Od bráchy je pěkné, že nabízí ruku ke smíru. To jste Vy nedokázal. Jděte, užijte si to, chovejte se ale slušně, tím myslím, abyste si před hosty nezačal vyjasňovat tehdejší situaci. Jen ostuda by z toho byla. Je to už dávno pryč, co naděláte? Buďte rád, že se dosud s bráchou máte a pokud nezačnete rýpat Vy ani on, můžete zakopat válečnou sekeru a pak se nadále navštěvovat. Je dobře, že on to rozsekl. Nevíte, jak dlouho se ještě budete navzájem mít. Mohou to být celá desetiletí, může to být jen pár dní. Tak pozvání přijměte a přijměte s tím i ruku nabídnutou ke smíru. Doufám, že se nepletu. Jaga.

Od: haf
Datum: 07.07.17 15:06

Jestli se chcete dovedet, proc jste vlastne doopravdy pozvan, tak tam jdete a pripravte se psychicky na cokoliv, nejspis bude neco potrebovat a nebudete ani prekvapen, mate moznost se presvedcit o jeho povaze, jestli jste mu nahodou nekrivdil a on je to spravnej bracha :)

Datum: 09.07.17 19:40
Nejmenší podíl na odsunu rodičů do konečné stanice necítím, já, moje manželka i moje dcera jsme vybrali všechnu dovolenou a když přišla řada na druhou stranu, daleko početnější, bez nejmenší snahy, bez pokusu o nasazení vlastní rodiny, pro delší pobyt doma, šel otec a nedlouho po něm matka. A pozvání, jediné co by jim vadilo ,co tomu řekne obec, lidé. Vstřícný krok? Nevěřím, ale přesto žádosti vyhovím, ze slušnosti.
doplněno 09.07.17 20:01:

Protože jsem nestačil odpovědět v pátek, odeslal jsem napsanou odpověd až dnes,po sobotní návštěvě.Potvrdilo se přesně to co většina tušila.Komedie a nic než komedie, oni ani jinak jednat neumí.Bráchovi je zle, rodinka nefunguje, samé problémy, cítí se sám, ale omluva nepřišla, tak není na co navazovat. Tak jak dokázali poškodit moji rodinu, bylo by na dlouhé povídání,za to musí přijít omluva .Pokud to nedokáží, mohou se k nám zvát pořát, není o čem jednat.

Datum: 09.07.17 20:08

Máte jasno - a nebudete si jednou vyčítat, že jste možná něco prošvihl.

Od: lm®
Datum: 09.07.17 21:37

Dle mne to ani žádná omluva nespraví. Život Vašim rodičům to nevrátí.

Peníze ještě nikdy nikomu štěstí nepřinesly ,zde se to opět potvrdilo.."rodinka nefunguje..." Na takové lidi je nejrozumnější se zvysoka vykašlat.I když je to vlastní krev...bohužel...*nevi*

Datum: 07.07.17 15:42

Já jsem dala body těm, kdo napsali poděkovat a omluvit se bez vysvětlování. *jasne*​ Já bych nejela. Určitě dlouho trvalo, než jste v sobě našli jakýs takýs klid a naučili se s myšlenkou, že tak to je, žít. A teď znovo obava ze setkání, vysvětlování proč to tak bylo, omlouvání nebo ne, poslouchat, jak se ospravedlňují a dnaží se vinu shodit na někoho a na něco. Proč?! Nic nedlužím, nic nechci. Nešla bych!

Já mám velké štěstí, že mám skvělého bratra. *palec*

Ohodnoceno: 2x

Od: lm®
Datum: 07.07.17 22:31

Také bych nikam nešla.Lidé se nemění .Podepisuji to,co napsala babkazof. Přetvářka nepřinese nic dobrého,navíc škoda času s takovými lidmi.Takhle to vidím já.*jasne*

Datum: 08.07.17 10:40

Šla bych přinejmenším proto, abych zjistila, proč pozvání přišlo. Možností je víc, od špatných po lepší - a jak se říká, předem varován, dobře připraven :). Krom toho jeho přijetím - i kdyby to znamenalo jen přijít, popřát, omluvit se a odejít - můžu zabránit pomluvám typu "jsem ho pozval a on ohrnul nos".

Datum: 07.07.17 23:07

Už 21 let, jsem neviděl druhou půlku rodiny, protože jsme měli stejný problém, jako tázající se. Nelituji, náš život má od té doby více slunných dnů! Maximálně bych popřál ze slušnosti, více ani ťuk. Nějaké lepení vztahů jen na oko, nemá cenu!

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.07.17 14:17

Zdravím, u nás jsou taky podobné konflikty a tak asi vím, o čem mluvíte.

Když tam půjdete, tak s nějvětší pravděpodobností dojde k nemilé slovní výměně názorů a to s výsledkem bez vítěze. Lidská mysl je mrcha a každý má svůj pohled a vlastě jedna pravda neexistuje.

Tady bych záviděl ideálním věřícím, kteří dokáží mávnout rukou nad utrpením a odpustí jiným hříchy a s láskou a úsměvem obejmou svého protivníka.

Pro nás ostatní, bych si přál nějaké pilulky na odpouštění a potlačování ješitnosti, nebo co pohání člověka mít tu svou pravdu, za každou cenu.

Na druhou stranu, jestli se svým bratrem jste míval dobrý vztah, možná by se ta oslava mohla vydařit se zavzpomínáním na krásné společné životní období a nechat za zády to špatné.

Je to na vás, kam chcete aby se vaše budoucnost nasměrovala a co si ponesete v kebuli/na zádech ;)

Datum: 09.07.17 20:17

Vztahy s bráchou skončili jeho svatbou, pak začala nepochopitelná hamižnost, jenom my, u babičky si stěžovali obden, jak ještě něco nemají, dávejte, dávejte, dokud máte, jestli zbyde stejný díl na bráchu, to nás nezajímá. A přesně tak to dopadlo, žijí v konfortu a my pořád ještě dáváme dohromady to, na co našim za života nezbylo.

Datum: 09.07.17 21:30

- jó, ženský dokážou udělat z chlapa vola !

doplněno 10.07.17 09:24:

jedubabička

- to je zajímavej postřeh.

Datum: 10.07.17 06:19

dávejte, dávejte, dokud máte, jestli zbyde stejný díl na bráchu, to nás nezajímá
Že to nezajímalo ani babičku? Proč dávala jenom jednomu?

Datum: 10.07.17 09:32

Potože si ten druhý nestěžoval a nic po babičce nechtěl. Zřejmě nemají stejné povahy.

Datum: 12.07.17 01:33

Jak už to na vsi bývalo, moc se nepřemýšlelo, řešil se problém, který byl před očima. A že těch problémů bylo, jedna dcera ještě nemá druhé auto, jak bude jezdit do práce, druhá potřebuje baráček, dědo, babi kupte, nám praská barák, který jste nám financovali, potřebujeme na opravu, dejte.A když se řešilo co dáme druhému synovi, postavilo se ze zbytků v podkroví-říkáme vlaštovčí hnízdo-. Proč tu nechcete s malými dětmi bydlet, my vám to přes den vytopíme, celý den topily a na teploměru 17 st. a ráno sedm.Odpady nefungovaly, nejdřív zastrčit drát, několikrát potáhnout, aby dole v koupelně nepršelo..Dneska, po létech má syn solidní bydlení, ale na co se po dědovi nesáhlo nefunguje dodnes.Když bychom mohli být z nejhoršího venku, syn onemocněl, je stále unavený, po práci toho moc nezvládá a já stárnu a každý rok ubývají síly.Tomu se říká světská spravedlnost

Datum: 12.07.17 06:57

Tomu se říká světská spravedlnost.

Spravedlnost neexistuje. Vždycky se jedna strana bude cítit poškozenější.

Nejlepší způsob je se tím, co už není možno změnit, neužírat. Zapomenout se nedá, ale není nutné si po zbytek života opakovat, jak mi bylo "ublíženo". Prostě to dopadlo takhle, nic s tím neudělám, tak tu energii, kterou by mě stálo neustálé stěžování si na "nespravdlnost", radši investuji do toho, co mi přinese radost. Navíc to má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu - není nutné být komukoli vděčný, cítit vůči dárci odpovědnost jen proto, že dal nebo si "díky" daru nechat mluvit do života. Velmi osvobozující pocit.

A věřte mi, že velmi dobře vím, o čem mluvím.

Datum: 10.07.17 10:51

A což se někde mimo sejít s bráchou? Mám taky sourozence a neumím si představit, že bychom na sebe do smrti zanevřeli. Někde u kafe jen ve dvou si říct, proč je to tak, jak jste léta těžko nesli jejich chování k rodičům. On může být ve vleku té rodiny, své ženy a třeba cítil, že jedná špatně a nechal se zmanipulovat. Říkáte, že na tom není moc dobře, možná už ho jeho slavná rodinka odepisuje a on si vzpomněl na dobrého bráchu.A hnulo se v něm svědomí.

Od: nikc®
Datum: 10.07.17 11:12

Moje máma se taky nesnesla a nemá dobré vztahy se sestrami. Měla špatný vztah se svým otcem. Já taky se svým. Jde to z generace na generaci. Proto jsem ráda, že nemám vlastní děti. I když je mám jinak ráda. Jinak souhlasím s Vaším příspěvkem, hlavně s posledními větami.

Datum: 10.07.17 16:33

*sok* Nikc, co to říkáš za velikánský nesmysl?! Jakože jsi ráda, že nemáš děti, protože se v rodině nemáte rádi? Jéééžiši, neblbni! *hej*

Od: nikc®
Datum: 08.07.17 14:33

Já bych nešla. Lidé se moc nemění. Bude tam mít kamarády a známé, nebudete se tam jaksi cítit ve své kůži. Budou na Vás divně třeba koukat. A když půjdete, budete mít obavu z toho, co se stane.

doplněno 09.07.17 23:29:

Sestra mě dříve taky někam zvala mezi své kamarády - na promoci, na svatbu. Ale oni mě sotva pozdravily, ignorovali a divně na mě koukali, co si beru na svatbě za jídlo a co říkám. A občas ty její kamarády potkám někde venku, ale oni dělají, že mě neznají.

Od: zaba
Datum: 09.07.17 20:24

Možná vás zvou,protože budou od vás něco potřebovat. Padouch se podle mě k lepšímu nezlepší nikdy.

Datum: 12.07.17 06:48

Mečíku, je vidět, že jste hodně bolavý a ukřivděný. Nedělejte to! Vyprdněte se na tenhle problém. Vyžeňte ho z hlavy! Neřešte to! Je to už tolik let a v hlavě můžete mít mnoho příjemných věcí a ne bráchu! Uvědomujete si, jak on vládne vašemu životu?! Jak vám otravuje všechny myšlenky? Jak naprosto nesmyslně o něm přemýšlíte, v hlavě s ním diskutujete? Kruci! Nechejte toho! *bum*Nic nezměníte! Nic nevyřešíte! Je to naprosto a totálně beze smyslu!

Anebo to teda vyřešte! Jeďte! Dejte mu do držky, když se vám uleví! Rodina vám oběma zavolá sanitku, protože on bude zraněn a vy budete mít infarkt! A kriminál před sebou.

Datum: 12.07.17 18:21

Díky za ponaučení od rozumného člověka.Věřte, že už mnohokrát jsem cítil potřebu to udělat, ale protože ještě mám nějaký rozum , neudělal jsem to. A s tím užíráním to nebude tak zlé, to jenom tady objasnuji proč se mi leccos nelíbí.Jediné, co mi zrovna vadí, že se mi brácha vnucuje. Nechci probírat staré věci, ale zároven nechci být za s odpuštěním vola. Nechci zavdávat podnět k pomluvám a zároven se mi pořád dělá na nic s té ubohosti. Snad dají pokoj a nebudou dál hrát to divadlo pro své okolí i pro sebe.Jsou oba středoškoláci, dá se říct inteligentní lidé , tak proč to nepochopí, že překročily všechny meze a někam nezalezou a nestydí se? Děkuji ještě jednou Vám i všem ostatním, kdo radily, poradily a pomohly tak trochu se v situaci orientovat. Připadám si jako malý kluk, s kterým si tem větší pohrává a má ho za smrkáče.

Datum: 12.07.17 19:06

Připadám si jako malý kluk, s kterým si tem větší pohrává a má ho za smrkáče.
Kluk už asi nebudete - tak proč si to jako dospělý muž necháváte líbit? Když vám bratrovo "vnucování se" není příjemné, tak se (sakra!) braňte.

Datum: 13.07.17 00:24
Babkazov, ted jsem se tady pousmala a smekam pred vasi moudrosti, protoze mate v kazdem slove pravdu.Clovek by nemel tahat v hlave spinu, kterou stejne nezmeni a pokud, tak si dejme do drzky jak pisete , ale je to tak!-:)Taky se o to v zivote snazim a jde mi to stridave oblacno, ale snazim se, protoze to je jedina cesta vpred..

Datum: 20.07.17 22:10

Máte svoji hlavu, udělejte jak uznáte za vhodné, ale tyhle rodinný dramata jsou vždycky nejhorší, popřál bych.. ale to je asi tak vše.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.