Hypoteka a insolvence

Od: Datum: 04.07.17 23:34 odpovědí: 16 změna: 14.07.17 16:22
Dobry den chtela bych se zeptat nebo spise poradit co delat.Sla jsem do insolvence a z manzelem mame hypoteku.Manzel se domluvil s pravnikem o smirne reseni ze bude splacet dal nikdy nemel problem se splacenim .Pravnik mu rekl ze do insolvence nepujdou kdyz to sepsali tak po 10dnu se oni prihlasily a chteji po manzelovi platit a po me taky jak si to muzou dovolit kdyz manzel bude splacet dal prosim za odpoved
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.07.17 00:19

Jak se přihlásili? Jako ZAJIŠTĚNÍ věřitelé? To najdete na té jejich přihlášce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlinkao
Datum: 06.07.17 19:00
Dobry den ano prihlasili jjako ZAJISTENI veritele.Nechapu to ze manzel jim bude splacet dal hypoteku a ja musim taky kdyz jsem v insolvenci
Datum: 05.07.17 00:51
avatar

Situace není popsána jednoznačně. Na mne to působí dojmem, že na hypotéku jste byli dva dlužníci. Po té, co jste šla do insolvence bance jeden dlužník odpadl a ona teď chce, aby ten, který zbyl, splácel za oba.

Nebo se mýlím? Můžete dotaz upřesnit?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.07.17 08:15

ivzez. Jestliže si manželé vzali hypoteku, tak jsou oba dlužníky. Kdyby byli rozvedení a každý z nich by se přihlásil do insolvence samostatně, tak by se banka měla také možnost přihlásit ke každému z nich.Když jsou ale manželé, tak by se banka měla přihlásit pouze k jednomu. Tady ta druhá přihláška by měla být popřena pro duplicitu. A proč to banky takto dělají? Někdy z vyčůranosti, někdy z neznalosti. Víme, že když se věřitel ve lhůtě nepřihlásí, tak má smůlu - na jeho pohledávku nebude brán zřetel a on peníze nejspíš nikdy neuvidí. Takže banka se přihlásí. A raději u obou manželů ;). Ale měli by uvažovat trošku dopředu. Jestliže jdou manželé SPOLU do oddlužení, tak na sebe přebírají dluhy druhého manžela. Takže i kdyby se cokoliv jednomu z manželů něco stalo, banka bude dostávat plnění od prvního. Proto, je-li dobrý správce nebo někdo jiný, tak se duplicitní přihláška popře. Jestliže toto nikdo dlužníkovi neporadí, bude banka zvýhodněna oproti jiným věřitelům, protože bude dostávat v oddlužení dvojnásobné plnění.

Teď tu mám zrovna na stole podobný příklad. Bance se dluží milion. Zástava hodnotu tři miliony, ale je třetí osoby. Majitel o nemovitost nechce přijít, tak se zavázal, že bude řádně splátky splácet dál ( dosud je také řádně spláceno).Manželé jdou do oddlužení. Banka se přihlásila každému z nich s milionem a ještě bude dostávat řádnou splátku od majitele nemovitosti. Plus má nadstandartní výši zástavy. Jestliže se ta duplicita nepopře, tak dlužníci budou mít splátku vyšší o 5000 Kč (!) a nejspíš splátky nezvládnou. Kdyby to bance vyšlo, tak bude dostávat 6000 od majitele nemovitosti (řádná splátka) a 2x5000 od manželů v oddlužení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 15:02
avatar

A je to takhle i v případě, že do insolvence jde jenom jeden z manželů?

Pokud si společně vzali hypotéku, bylo by myslím lepší jít i do oddlužení společně.

Pokud jde ze dvou dlužníků do insolvence jenom jeden, pořád zůstává ten druhý...

Zdá se mi, že u manžela nejde o přihlášku nároku do insolvenčního řízení: Tazatelka píše, že
"manželův právník řekl, že oddlužení nepůjdou. Když to sepsali, tak po 10 dnech se oni prihlasili a chteji po manzelovi platit
"...

Kdo a co sepsal? Jestli právník s manželem sepsali závazek → je banka povinna takový závazek přijmout, když bude vědět, že kvůli manželčině insolvenci nejspíš přijde o část své pohledávky?

Ten dotaz mi opravdu nevyznívá jednoznačně, mohu se mýlit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 15:52

jojo, je nejasný.

Když jde jenom jeden z manželů, tak opět. Banka může celou hypoteku zesplatnit a požadovat celou úhradu po tom, co nejde do oddlužení. Ale těch možností řešení je celá řada.

Jinak právník řekl pěknou hloupost ! Banka by byla blázen, kdyby do oddlužení "nešla".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.07.17 16:28
avatar

Já tomu oznámení, že "do insolvence nepůjdou", rozumím tak, že do insolvence nepůjde manželův právník s manželem (působilo to na mne dojmem, že právník nemluvil o bance)...

Právě proto bych tam očekávala zesplatnění celé hypotéky a požadování platby od toho manžela, který nejde do insolvence.

Ale mohlo by jít i o právníka banky, který s manželem předběžně sepsal "něco", k "čemu" byl následně potřebný souhlas vedení banky. (Ovšem banka nebyla povinna s návrhem souhlasit.)

Vůbec mi přijde "zvláštní", co tazatelka o právníkovi píše → zní mi to, jako by neměl zkušenosti se společným dluhem manželů a oddlužením jenom jednoho z nich... (což by u manželova právníka bylo na pováženou; u právníka banky by to tolik nepřekvapilo).

Poznámka: Tady je krásně vidět, jak nejednoznačnost otázky i případné chyby (zde hlavně chybějící čárky a tečky plus malá písmena na začátcích vět) v textu mohou zkreslit a pozměnit podstatu problému (každý čtenář může v textu v závislosti na svých zkušenostech vidět něco jiného).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlinkao
Datum: 06.07.17 19:16
Ja nevim co mam delat.Manzel bude splacet a ja z insolvence porad te mi prosim co delat .Oni manzel sepsal smirne reseni ze bude splacet dal hypoteku.Nikdy nemel probkem splacet . A oni po sepsani se po 14 dnech prihlasili me do insolvence. Odluzeni uz mam schvalene tak budu jeste platit z toho
Od: pavlinkao
Datum: 06.07.17 19:06
Dobry den on splaci dal hypoteku po splatkach a ja musim taky . Ano byly jsme spoludluznici take me tam nechali dal .Udajne me numuzou z toho vyjmout
Od: pavlinkao
Datum: 06.07.17 19:19
Na hypoteku jsme byli dohromady 4 ale pak tchan umrel a zustali jsme 3 manzek ja a tchyne.
Datum: 06.07.17 19:29

Nezlobte se, ale po Vás luštit text je opravdu děs! Takže znovu. Hypoteku jste si brali 4 dlužníci? Předpokládám, že jste již byli manželé? Do oddlužení jste šla Vy sama, ano? Proč? Nevztahují se dluhy i na Vašeho manžela? Hypoteka je zajištěna majetkem? Banka se k Vám přihlásila jako zajištěný nebo nezajištěný věřitel? Kdo Vám sepisoval návrh? To Vám neřekl, že toto je běžný postup?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavlinkao
Datum: 07.07.17 16:37
Dobry den omlouvam se.Ano brali jsme si ji jako manzele ale moje dluhy se na neho nevztahuji.Ano hypoteka je zajistena a prihlasili se tam tak zrovna jako zajistena.Nechapu jak to muze byt normalni postup.Ano bylo nam receno ze na to maji pravo se tam prihlasit. Ale nechapu to kdyz manzel snima sepsal smirne reseni a ze bude platit dal.Pravnik od hypotecniho centra co snim sepisoval smlouvu mu rekl ze tam nepujdou.Jak je mozne ze po sepsani te smlouvy se po 14 dnech prihlasili .Jak muzou chtit platit 2 to je zvyhodneni veritele pred ostatnima a to se nema.Preci to nebudeme platit 2

 

Datum: 07.07.17 17:26

Takže znovu. Banka se MUSÍ do Vašeho oddlužení přihlásit. Kdyby to neudělali, tak by po Vás NIKDY nemohli chtít žádné peníze. Vy se s manželem za rok rozvedete, manžel hned poté zemře a nebude kdo by platil hypoteku. Už tomu rozumíte? Banka se přihlásila proto, aby se jistila. Tak a jdeme dál. Píšete, že se banka přihlásila coby ZAJIŠTĚNÁ. Potom NEBUDE uspokojována z Vašich splátek, nebude se s ní tam nijak kalkulovat. Pouze bude figurovat jak ZAJIŠTĚNÝ věřitel ve Vašich přihláškách. Kdyby manžel přestat platit, tak může poté dát banka pokyn k prodeji nemovitosti. Kdyby se nepřihlásili, tak by toto právo ztratili.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavlinkao
Datum: 08.07.17 23:11
Ano ale jak je mozne ze mi budou strhavat i z insolvence na hypoteku
Od: pavlinkao
Datum: 08.07.17 23:14
Omlouvam se divala jsem se a je tam napsano NEZAJISTENA .Ale jak nemuze byt nezajistena kdyz ruci barakem
Datum: 14.07.17 16:22

Zajištěný věřitel se může přihlásit jako zajištěný i jako nezajištěný. Zákon mu to umožňuje. Dokonce část pohledávky může přihlásit jako zajištěnou a část jako nezajištěnou. Vy jste jednali s bankou PŘED podáním návrhu na pov.oddlužení, jak se přihlásí? Domlouvili jste si další postup?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.