Vysoká teplota v práci

Od: ® odpovědí: 16 změna:
Dobry den,
.
Od kolika stupňů se v praci zavádí tzv. Teplotní přestávky? V male hale je momentalne 38 stupňů. A jak je to s ochranným nápojem?
.
Dekuji za odpovědi.
16 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar clayman

Řeší se hlavně pitný režim (ochranný nápoj), který musíte mít zajištěn. Stačí i jen pitná voda.

Režim v "těžších zaměstnáních"se musí upravit, dosáhne-li teplota prostředí 32 °C. U administrativních činností musí dojít k úpravě pracovního režimu až tehdy, oteplí-li se na pracovišti na více než 36 °C.

Úprava spočívá v přestávkách či omezení některých těžších prací apd. Více: finance.idnes.cz/...

 


2x

Vše řeší Zákoník práce, od kolika stupňů a u kterých profesí. V těchto vedrech, "závidím" asfaltérům, kteří běhají po 160 stupňů teplém asfaltu.*zed*

 


1x
Podle mě každý, kdo má v dosahu kohoutek s pitnou vodou, má zajištěn dostatečný pitný režim. Ty zpovykance, co musejí chlemtat sladké nebo sycené nápoje, bych vysadila na pár dní na poušti bez jakékoliv vody. Nejlepší tvrzení je, že jim obyčejná voda nedělá dobře na žaludek (obvykle jde o kuřáky).

Pletete si pitný režim a ochranný nápoj. Při teplotě nad 26°C nahrazuje ochranný nápoj vypocené minerály. A to , jak známo, pitná voda nemá. Cukru nesmí mít více jak 6,5 % hmotnosti. To ostatně nařizuje zákon. Tvrzení, že je pitná voda dobrá je velice hloupé a odporuje zákonu.

Hloupá argumentace nějaké kancelářské krysy.

Nařízení vlády č. 361/2007 by jako argument stačilo?

5. Mám nárok na poskytnutí ochranného nápoje i když pracuji v kanceláři, resp. nevykonávám fyzicky náročnou práci?

Podle platného předpisu, tj. nařízení vlády č. 361/2007 Sb., vzniká při výkonu fyzicky nenáročné práce nárok na poskytnutí ochranného nápoje v případě, že teplota vzduchu na pracovišti překročí 34 stupňů (viz tabulka č. 2 příloha 1 část A tohoto nařízení vlády). Jako ochranný nápoj se v tomto případě poskytuje balená přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, balená pramenitá voda nebo balená kojenecká voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných balených vod – tedy i voda pitná.

Všichni zaměstnanci mají nárok v souladu s § 28 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., na pitnou vodu v množství postačujícím pro krytí potřeby pití.

6. Jaký má mít ochranný nápoj vlastnosti, kolik ho musí zaměstnavatel zaměstnancům poskytnout?

Doporučené parametry ochranného nápoje:

Teplota: v létě 16 °C (min 10 °C), v zimě 20 až 25 °C (min. 16 °C)

Obsah cukrů: méně než 2,5 obj. %

Obsah minerálních látek: podobný jako v potu – 1 %

Obsah vitaminů: není nutný

Chuťové vlastnosti: takové, aby byl ochotně přijímán

Optimální hodnoty hlavních minerálních látek:

Ca2+> 40-80 mg/l, Mg2+> 20 mg/l, K+> 1 mg/l, Na+ <20 mg/l,

Cl- <25 mg/l, SO42- <240 mg/l, NO3- <10 mg/l.

Doporučené minimální množství ochranného nápoje je 1,5 litru za směnu, při extrémních venkovních podmínkách až 2,5 litru za směnu (doplňování tekutin samozřejmě pokračuje i po ukončení pracovní směny).

mzcr.cz/...

 


0x
avatar promon

Co to je ochranný nápoj? To je nějaká novinka?

Žádná novinka. Zaměstnavatel je povinen za určitých podmínek poskytovat ochranné nápoje. V létě chladné, v zimě teplejší.

 


0x

jelikož zde bylo již odpovězeno, tak chci jen popsat svůj postřeh. ti co u nás v práci nejvíc pindaj, že je horko, voda ze "studánky" je málo vodová, větrák že málo větrá atd. tak pak stojej venku na sluníčku, hulej a nic jim nevadí (snad jen málo hodin na hulení). to samé v zimě, dešti. kancelářský jsou tuplem specialisti. není lepší si vzít svoje pití, ukázat se a pak řešit? mmj. také pracuji v hale a min. teplota pro zrání suroviny je +30°C celoročně

 


0x

Otázka byla na nápoje a ne na cigára. Já vím, že kuřáci jsou trnem v oku, ale s nápoji to nemá nic společného.

Otázka byla zodpovězena. Ta moje ale ne *blee*

 


Dekuji za odpovědi.
.
Někteří lidé by si meli uvedomit na co se ptám a podle toho pokud mozno odpovídat.
.
Po precteni vsech komentářů jsem jen kroutil hlavou nad některými lidmi a popravdě mi to i zhoršilo náladu :) mozna za to muze sluníčko :)
doplněno 22.06.17 19:16: Spis alergie. Clovek větrá at neni dusno a pak uz jen pcika a zde si oči i kdyz je to to nejhorsi co muze udelat :)

 

a nebo teplota :-D

Nebo špatný pitný režim ;)

 


0x

Vskutku někteří zaměstnavatelé cíleně neinvestují do vzduchotechniky a nechávají věcem volný průběh. Je pak na zaměstnancích, aby si prosadili minimálně to, co je dáno zákonem.

Ve výrobních halách se často hromadí horký vzduch, který nemá kam odvětrat a často situaci ještě zhoršuje odpadní teplo ze strojů. Dlouhodobým pobytem v takovém prostoru si ničíte zdraví a zkracujete svůj život.

Stejně jako je pravda, že "Sytý hladovému nevěří",tak je i pravdou,že uzívaný ,unuděný jedinec v klimatizovaném kanclu nebude chápat,jak je pracujícím v provozu, kde se MUSÍ pohybovat, plnit normy a podávat výkony. Ve velkém horku, okolo výpary, hluk atd. atd. Myslím,že je škoda energie se snažit jim to vysvětlit.*nevi**stop*

Řeči o tom,že se měli učit si rovnou strčte někam, mezi pracujícím jsou lidé ze škol, jen vzali tuhle práci z různých důvodů. *stop*

Našla jsem tento článek zdrava-vyziva.doktorka.cz/... ,ostatní již napsali citace zákona.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]