Platba zdravotního pojištění

Od: Datum: 19.06.17 16:38 odpovědí: 6 změna: 19.06.17 22:24
avatar

Čistokrevný důchodce zdravotní pojištění neplatí (platí za něj stát).

Pracující důchodce pojištění platí.

Nepracující pronajímatel bytů (příjmy podle §9, není OSVČ) pojištění platí.

Jak je to v případě nepracujícího pronajímatele bytů v důchodu?


doplněno 19.06.17 18:32:

Tak ještě podotázka:

Do důchodu nastupuji 19 září. Pojištění se platí zpětně. Kolik budu za září platit? Plnou částku, nebo alikvotní část za těch prvních 18 dnů?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.17 17:59
avatar

Upřesním toho pracujícího důchodce: Ten sice zdravotní (i sociální) pojištění odvádí, ale jenom z dosaženého příjmu.

Doloží-li důchodce zaměstnavateli, že pobírá důchod (výši dokládat nemusí, pouze skutečnost, že důchod pobírá), nemusí zaměstnavatel dopočítávat zdravotní pojištění.

Pokud by důchodce pracoval na základě DPP, vztahovaly by se na něj stejné předpisy jako na ostatní zaměstnance → z odměny do 10.000 Kč včetně by neodváděl sociální ani zdravotní pojištění.

Příjmy z pronájmu podléhají pouze dani z příjmu, zdravotní ani sociální pojištění se z nich neodvádí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.06.17 18:16
avatar

Dík za vyčerpávající odpověď. Jen jsem si nebyl jistý, protože jsem až dosud zdravotní pojištění platil, i když jsem pár let nepracoval a na pracáku evidovaný nejsem (příjem jen z pronájmu). Mám to do penze "za pár" a nerad bych pojišťovně něco přeplatil ;). Těžko se to z ní pak dostává zpátky.

Datum: 19.06.17 19:08
avatar

Pokud pronajímatel není zaměstnán, nevykonává SVČ, ani není evidován na ÚP, hradí zdravotní pojištění jako OBZP. Výše činí 13,5 % minimální mzdy, letos to je 1.485 Kč měsíčně.

I v případě, že o důchod nebudete žádat od prvního dne v měsíci, zaplatíte zdravotní pojištění naposledy za měsíc předcházející začátku výplaty důchodu.

Kdybyste o důchod požádal např. od 31. srpna, platil byste zdravotní pojištění naposledy za červenec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.17 19:15
avatar

Jasně, takže jestli to dobře chápu, v mém případě platím do 8 září 1485 Kč za srpen a za září pak už nic?

Datum: 19.06.17 22:24
avatar

Přesně tak, za září už platit nebudete. OBZP platí zdravotní pojištění pouze za ty měsíce, ze které za ni alespoň za část měsíce neodvede zdravotní pojištění někdo jiný.

Jenom doporučím zdravotní pojišťovně co nejdříve (radši ještě v září) doložit, že pobíráte důchod. Jak potvrzení by mohl stačit výměr, v němž je uveden den, od kterého je důchod přiznán.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 19.06.17 18:21
avatar

Dobrý den, pro účel zdravotního pojištění je pronajímatel bytů v produktivním věku OBZP - výpočet toho odvodu se odvozuje od minimální mzdy a příjem z pronájmu na to nemá vliv. Takže, tato osoba se odchodem do důchodu stává státním pojištěncem a přestane zdravotní pojištění platit (pokud má na důchod nárok a začne ho pobírat - jinak bude platit dál jako OBZP). Zdravím!


doplněno 19.06.17 18:41:

magdon - zdravotní pojištění se platí za aktuální měsíc a lze ho zaplatit do osmého dne měsíce následujícího (což si nevysvětluji jako platbu zpětně). Vy zaplatíte v srpnu nebo do 8. září platbu za srpen (jako OBZP) a s tím zářím si už nejsem jistý, resp. myslím, že se vždy platí celá částka a nikoliv jen část - takže možná ještě zaplatíte i to září. Snad Vám to řeknr @ivzez přesněji.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.