Dobrý den prosim o radu. S pritelem 9.6 odjíždíme a stehujeme se. v breznu pritel podal vypoved a vypovedni doba trva tedy dva mesice-duben květen. Stihli jsme to tak aby mu vypivedni lhuta skoncila 31.5 a my mohli 9 odjet. Jenze muj pritel ma uraz s kolenem a dostal neschopenku, ktera mu skonci az 8.6. Chapu tedy dobre, ze do 31.5 je v tzv.ochranne dobe a nemuzou mu vypovedni 2 mesice prodloužit. Jenze jemu to konci az 8.6 dcoz by mu mohli výpovědní dobu prodlouzit. Najenze mi musime 9.6 odjet. Nevite nekdo jak to vyresit? Napadlo me se domluvit s doktorem kdyz mu tyden pred 8.6 sundavaj ortezu a pak uz bude do 8.6 jen o berlich tak se s nim donluvit aby mu zkrátil neschopenku o tyden a on by si vzal pak dovcu a byl doma. Je to mozne? Pokud by mel od 1.6 do 8.6 dovcu nemuze mu nikdoo výpovědní dobu prodlouzit? A ano opravdu musime 9.6 odjet
Prodloužení výpovědní doby by přicházelo v úvahu jenom v případě výpovědi od zaměstnavatele.
I to ale jenom v případě, že by zaměstnanec zaměstnavateli před koncem výpovědní doby nesdělil, že na prodloužení netrvá.
Pozor i na obrat "vzít si dovolenou". Zaměstnanec sice může o dovolenou požádat kdykoliv, ale o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel.
jedubaba*
o čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel Ne vždycky.
atreus*
Jedinou výjimku stanoví § 217 odst. 5 zákoníku práce: "Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět."
- to se ale netýká daného případu
jedubaba*
Jedinou výjimku stanoví § 217 odst. 5 zákoníku práce Mýlíte se - viz § 218, odst. 3. Netvrdím, že se vztahuje na tento případ - předtím jsem pouze rozporovala tvrzení, že bez dalšího rozhoduje zaměstnavatel.
atreus*
Uznávám, že máte pravdu (byť jde v praxi o výjimečný případ).
Ochranná doba platí především při výpovědi ze strany zaměstnavatele. Na výpověď ze strany pracovníka se nevztahuje, kromě např. výplaty nemocenských dávek, jak už tu bylo uvedeno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.