Soudní žaloba

Od: Datum: 19.05.17 08:22 odpovědí: 25 změna: 21.05.17 01:06

Dobrý den.Máme problém se sousedovýma stromama.Jsou blízko u plotu,zasahují nám přes plot,neořezávají je,stíní nám.Větve nám padají na střechu,stín nám odpoledne padá na bazén + do bazénu padají taky věci ze stromu,třeba vrtule,na celou zahradu,kvuli tomu nám loni ani rajčátka nestihli dozrát.Před pár lety když byla bouřka,blesk udeřil do stromu a ten se skácel přes šířku naší záhrady až ke druhým sousedum.Jelikož my ani druzí sousedi nemáme žádny strom,na podzim jsou naše zahrady v katastrofálném stavu.Přikládám jednu fotografii a to je rozhodně jedna z těch lepších.Má tam myslím lípy,habr, jehličan,ovocné stromy.

Rádi by jsme aby nechal skácet aspon habry,kt.jsou blízko naši přístavby.Ty habry jsou opravdu vysoké + další stromy taky dosahuji veliké výšky a muže být otázkou času(vítr,bouře..)aby se něco nestalo.

Loni u sousedu byli dokonce hasiči,protože malé děti zapálili zahradní domek.Před příchodem hasiču všichni pomáhali.Nechci si ani představit,kdyby to začalo chytat ty stromy.

Je možné něco dělat s takovým sousedem?Soused bydlí v Brně a jezdí tam jenom jako na chalupu.

Už jsem i přemýšlela,že podám na něho žalobu.

Děkuji

S pozdravem

Matušková PaulaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.17 08:32

Jako první bych asi uklidil ten bordel na zahradě a až pak řešil stromy*smich* žalobu podat samozřejmě můžete, zaplatíte nějaký peníze za podání a výsledek nejistý. Nejlépe to předem probrat s právníkem, také za nějaký ten tisíc.


doplněno 19.05.17 13:07:

Tak alespoň něco víte. *smich* V tom případě nechápu proč se zde ptáte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paula
Datum: 19.05.17 12:24

ten bordel jak tomu říkate,je již dávno uklizený.

neříkate mi nic nového co bych nevěděla..

Od: repe
Datum: 20.05.17 12:54

trapná odpověď danys. Mám něco podobného se sousedem jde zase o borovici a kdo to nezažil může takto blbě odpovědět. Jehličí všude, střecha, okapy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 21.05.17 01:06

Musím se smát, jak některé lidi napadají stejné myšlenky. Jako Danyse mě napadlo, hlavně si napřed ukliďte ten vlastní bordel.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 19.05.17 09:17
avatar

A vy máte čisté svědomí? Nemůže si naopak soused stěžovat na vás? Pes, stavební činnost, pálení na zahradě, daňové úniky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paula
Datum: 19.05.17 12:26

co to plácate?Jaký pes, danové úniky,pálení..

vy čtete asi něco jiného že?

Od: an®
Datum: 19.05.17 09:22
avatar

Na to pamatuje nový občanský zákoník, § 1017.

Pokud se sousedem není možná ústní dohoda, musíte mu napřed poslat doporučeně písemnou žádost o odstranění stromů. Teprve když to sám neudělá, můžete podat žalobu k soudu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.17 09:56

Jen je třeba si uvědomit, že o kácení vzrostlých stromů( obvod nad 80cm ve 130 cm nad zemí) nerozhoduje vůbec majitel.

Aby bylo povoleno kácení, tak zde musí hrozit bezprostřední nebezpečí velké škody na majetku či zdraví. Že ze stromu padá listí nestačí. *smich*

Takže taková výzva + následná žaloba je nesmyslná.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: an®
Datum: 19.05.17 10:33
avatar

To souhlasím, ale žádost o povolení pokácení může podat jen majitel pozemku na kterém stromy stojí. Proto je nutné požádat napřed jeho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zdenkahoncova
Datum: 19.05.17 10:16

No a proč si to listí neshrabete?Ono by to celé taky vypadalo jinak kdyby jste tam neněli takový bordel a posekanou trávu.Zahrada pěkný humus,ale určitě ne díky stromům.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: an®
Datum: 19.05.17 10:39
avatar

Zdenko, já majitelku chápu. To napadané listí je jistě právě z těch stromů od souseda a to je to, co jí vadí. Asi tam je nějaké dětské hřiště a padá jí na to smetí, které není její. Cizí listí vždycky víc vadí, než když je ze stromů které nám patří. Navíc ty stromy stíní.

Asi záměrně vyfotila jaký nepořádek tam z těch stromů má.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: zdenkahoncova
Datum: 19.05.17 13:28

Mě připadá že je to zbytečně nafouklé.No bože tak to listí shrabu,nebo seberu sekačkou.Že to stíní?Alespoň tam nemáte úpal a co se týká toho hřiště...to je jen hromada písku vedle míchačky.Já jako dítě si v listí hrála také a nic se nestalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 19.05.17 23:48

To listí padá ze stromu sousedů. Proč by měla tazatelka neustále uklízet to listí? Osobně bych to řešil tak, že by ty stromy tam už dávno nestály. Soused se asi směje, že je vše u vás. V první řadě bych to shrabané listí naházel právoplatnému majiteli. Je to přeci jen jeho majetek...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.17 12:17
avatar

na žalobu zapomeňte, protože se vydáváte boje do předem ztraceného. Listí napadané na sousedovu zahradu není důvodem ke kácení stromů.

Jediná věc kterou snad můžete udělat : počkat do období vegetačního klidu a ořezat větve přesahující plot.

Taková rada vám ale asi nestačí, že ne? Druhá možnost je nechat stromy posoudit, zda jsou nebezpečné nebo ne.

Obraťte se na agenturu ochrany přírody, ať někoho doporučí nebo pošle.

http://www.ochranaprirody.cz/

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.05.17 06:14

Zkusila jste se se sousedem nějak rozumně domluvit? Z dosavadní diskuze nic takového nevyplývá. Nebo spíše na jedinou narážku na toto téma jste neodpověděla.

Na povolení ke kácení není potřeba hrozba reálného nebezpečí ani škody na majetku a zdraví. Stačí rozumný důvod, nadměrné stínění a obtěžování sousedů padajícím listím za něj lze požadovat, no a pak rozumný úředník, ne demagog.

Naházet shrabané listí sousedovi na zahradu je sice morálně pochopitelné, ale z hlediska vztahů a nakonec i potřeby vynaložené práce trochu mimo mísu, osobně s tímhle řešením nesouhlasím.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.17 09:01

Na kácení stromu lze vydat povolení pouze ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. (zákon o ochraně přírody a krajiny)

Dle metodiky MŽP a i dle judikatury nejsou závažným důvodem běžné projevy vývoje a růstu dřevin spočívající např. v opadávání listí, plodů či jehličí.

U nadměrného stínění je to už jednodušší, ale zase zde nebude většinou uznán důvod např. nadměrné zastínění zahrady, protože prostě na zahradu strom a jeho stín patří.

Takže až příště budete (všichni kdo to čte) vysazovat nějaký strom, tak to chce přemýšlet, aby tu někdo za 50let nepsal, jak se ho zbavit.*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 20.05.17 07:01

Vy nemáte žádný strom na zahradě,sousedi nemají žádný strom a jste naštvaná,že tento stromy má a padá listí na Vaši zahradu.Tak podáte žalobu ať to vykácí.Chcete udělat holou planinu a pak podáte žalobu,že Vám fouká na barák.Tyhle lidi mám fakt nejraději - všechno vykácet a zničit.Jak dlouho tam bydlíte,že to listí najednou začalo vadit? Ty stromy nevyrostou za rok.

Že ohrožujete zdraví dětí hraním si na smetišti Vám nevadí? Co ten brajgl opřenej o plot? Sklo,dveře,míchačka - prostě hnus a v tomto si uděláte pískoviště pro děti.Dejte sem ještě nějakou z těch horších fotografií.Jak je vidět,tak ten soused má na zahradě sice stromy,ale uklizeno a to tam jezdí jen na chatu a Vy tam bydlíte na smeťáku.

Zlobte se a vynadejte mi,ale napřed si ukliďte na svém dvorku a potom kritizujte a podávejte žaloby na druhé.

A teď čekám na ty nadávky za tento příspěvek *kafe* . Až dopiju kafe,tak si je přečtu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.17 07:12

Proč by vám měl někdo nadávat*sok*

Vyjádřil jste svůj názor, na to má každý právo. Že vás názor nesdílím, je věc druhá. Já osobně z toho "bordelu" na zahradě soudím, že na zahradě paní tazatelky stojí nedostavěný/nedorekonstruovaný domek, a to je situace, kdy se zdaleka nedá udržet stoprocentní pořádek. Takže se s tím "bordelem" smířím a já sám ho nekomentuji. Mému názoru myslím nahrává i to pískoviště a hračka na něm. Podle toho se jedná o mladou rodinu, která se snaží "za chodu" si vytvořit hezké bydlení včetně zázemí a okolí.

Takže aniž bych váš názor jakkoli chtěl rozporovat, říkám, že vše je jen o úhlu pohledu a úsudku "hodnotitele".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mnd®
Datum: 20.05.17 09:32

satam: napsal jste to správně o tom žádná - ty stromy tam rosrtli delší dobu než možná tazatelka píše a najednou jí to vadí a chce podávat žalobu Žalobu na co? Že tam rostou stromy a padá listí,když ona má holej pozemek a soused taky a tenhle má stromy? Ježíš-trocha listí.Tak to pohrabu a dám na kompost.Děkuji a mám to zadarmo.Asi jsme každej jinej.

Jo tak vysekejme a vykácejme všechno a planeta bude holá planina.Ale to snad nechceme nikdo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.17 07:50

Rozumím a chápu. Listí je nepříjemné a je ho trochu moc. S tím, co už bylo napsáno ohledně stromů se ztotožňuji, jediná šance je domluva se sousedem, ořezání přesahů nebo bezpečnostní rizika. Souhlasím se satamem, že věci uložené na pozemku jsou "provozní nepořádek", jen bych si dával pozor na to opírání věcí o plot, obzvlášť, pokud není Váš. A teď zpátky k těm stromům. Tohle není žádný živý plot, který by vyrostl za pár let. Domnívám se, že stromy tam jsou déle, než vlastníte pozemek. Pravděpodobně i déle, než jste na světě. Pokud tomu tak není, tak se předem omlouvám, ale trochu mi to připomíná scénku, které jsem byl svědkem na OÚ. Jedna ze sousedek se hlasitě a nekompromisně dožadovala nápravy místních poměrů ohledně zatížení hlukem. Koupila parcelu několik desítek metrů od dálnice, postavila na ní dům a divila se, že na zahradě není slyšet vlastního slova: A teď jsem zvědavá, pane starosto, co s tím budete dělat...

Nebo jinak: Postavil si hospodu u silnice na Písek, ale chodili mu tam lidi. Tak to prodal a koupil tohle... (Hospoda na mýtince)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.17 10:32

Možno se opřít o § 1017/1 OZ, jak daleko jsou stromy od hranice pozemků a v jaké výši.

Zda úklid listí překračuje míru přiměřenou § 1013/1 OZ.

Větve přesahují a omezují § 1016/2.

Ale bez právního zástupce a finančních injekcí to pravděpodobně nezvládnete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.17 11:54
avatar

Se sousedem se nejdříve domluvte, řekněte mu, co tady. Pokud to nelze, první krok bude, že mu pošlete doporučený dopis s dodejkou, kde ho upozorníte na stav věci, jak Vás obtěžuje stín, větvičky, listí, a jiný opad ze stromu. Navrhněte řešení - úpravu snížení stromů, odstranění větví nad Vaší parcelou. Dejte i termín /podzim, tedy až po období vegetačního růstu/. Případně mu navrhněte, aby si udělal na podzim čas a žádejte o úklid všeho napadaného. Doufejme, že bude souhlasit. Předtím by bylo dobré ale provést všeobecný úklid zahrady jak navrhuji níže.

Není nic krásnějšího, když se na podzim zbarví listí do žluta a do červena /třešeň/ a potom vše spadne na zem a zbarví i trávník. To je pravá nálada podzimu. Všude by měly růst stromy a keře. A ta trochu práce s úklidem je prostě součást věci.

Kdybyste měli na zahradě pořádek, tak i ten úklid bude snažší. Shrabat, nebo přejel sekačkou.

Hračky do boudy s nářadím, kolečka, vozíky též. O boudu srovnat stavební materiál, vedle postavit míchačku, zakrýt ji plachtou s oky. Písek ohradit řadou cihel, na podzim /po létě hraní dětiček/ naházet na hromadu a opět přikrýt a zatížit /stop kočičímu záchodu/. Zbyde volná plocha s napadaným listím. Možné pohrabat a založit kompost, nebo odvézt jako bio odpad /soused/.

To jsou zcela běžné práce na podzim na každé zahrádce.

Poukazovat, že nedozrály rajčata, já nevím, to je pro nás bez podrobností nějak nefér. Nevíme, jak se na pozemku točí slunce, kde je jaká světová strana, kde máte záhony, jak je velký pozemek apod. Záhony mají být vždy na osluněném místě a to nemůžeme posoudit. Možná by se našlo i jiné místo, ale fakt to podle jedné fotky nepoznáme.

Pokud nebude soused konat, pošlete upomínku. A potom se obraťte teprve na soud. Stromy jsou vysoké, nelze, abyste zasáhli sami. Nepouštěla bych se fyzicky do toho.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janys79
Datum: 20.05.17 12:50

Já bych u toho plotu na mém pozemku vysadil další stromy - nejlépe jehličnany. Nebo zkuste nasadit maliny případně něco jiného a sousedovi to hezky proroste na pozemek. A jestli máte gril, tak ho doporučuji maximálně využívat v návaznosti na vhodný vítr. A když se mu něco nebude líbit, Vy nic, Vy muzikant...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: an®
Datum: 20.05.17 13:17
avatar

Janys, dovolím si s Vámi nesouhlasit. Ono u toho plotu neporoste nic. Ty stromy nejen že stíní, ještě svými kořeny, které jsou jistě prorostlé až do sousední zahrady vysávají všechnu vláhu z okolí. Maliny by neplodily a navíc by nerostly do stínu pod stromy, ale naopak se potáhnou za světlem do zahrady tazatelky.

O jehličnanech ani nemluvím, ty potřebují světlo a prostor. Budou tam živořit a prosychat. Protože moji sousedé těsně u plotu řadu 10 metrů vysokých thují měli, mohu říct, že je to ještě horší než spadané listí. Listí padá jednou za rok, zato suché jehličí opadává celoročně a nejde ani shrabat. Rozpadává se na drobné kousíčky, které se zapichují do nohou. Mě se podařilo s nimi domluvit, alespoň je zkrátili na polovinu.

Gril také nic nevyřeší. Rozumné je jedině zkusit se sousedy domluvit. Možná si nechají vysvětlit, že ty stromy stíní i jejich pozemek a hrozí že spadnou na jejich dům.

Když ne, tak poslat písemnou žádost o jejich zkrácení, prořezání, nebo odstranění dle § 1017.

Samozřejmě v době vegetačního klidu, jindy se stromy řezat nesmějí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 21.05.17 00:54

Ježiš lidi co blbnete? Všude kolem silnic jsou listnáče a podává snad někdo žalobu na to? Tak se uklidněte a tazatelka ať si tu žalobu podá.Jsem zvědavej jak to u soudu dopadne.Mrskáním tady na poradně nějakýma paragrafama se to stejně nevyřeší.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.