Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkové vyrovnání - kdo ho ověří?

Od: barru* odpovědí: 8 změna:

Dobrý den, potřebovala bych poradit s tímto:
pokud proběhne soud o dítě a pak proběhne rozvod, ve kterém není
dohoda o majetku. Vše už je vyřízené a jen to vyrovnání není.
A pak proběhne vyrovnání, kde se ty dva dohodnou a nechají podepsat
a notářsky ověřit dohody a podpisy. Musí se tento doklad někam
dávat k soudu nebo to je tak v pořádku a už je to bráno za vyřízené.
A dá se to nějak napadnout?

Předem děkuji za odpovědi! :)

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

myse*
hodnocení

2x

Pokud proběhne soud o rozvodu a o přidělení dítěte do péče, není potřeba aby probíhal ještě o majetkovém vypořádání. Pokud se vy dva spolu dokážete dohodnout (smlouva je ještě lepší), tak není potřeba to řešit soudně.

Dohoda má trvání 3 roky od rozvodu stejně jako čas na majetkové vypořádání. Po uplynutí 3 let veškerý majetek, který používáte, připadá vám, to co mí ten druhý, bude oficiálně jeho. Jediná vyjímka jsou nemovitosti - ty po uplynutí těch 3 let přechází na manžele rovným dílem - tedy ne SJM ale podílové vlastnictví - každý 50% jako cizí lidi

advokatkabrno*

Dohoda nemá trvání 3 roky, ale na její uzavření je lhůta 3 roky od zániku společného jmění manželů, tj. od rozvodu. Pouze pokud by dohoda nebyla uzavřena, připadl by movitý majetek tomu, kdo z Vás jej užívá a nemovitý majetek by se stal spoluvlastnictvím se stejnými podíly. Pokud se dohoda týká i nemovitosti, je nezbytné, aby byla předložena Katastrálnímu úřadu do 3 let od rozvodu, jinak i kdybyste se o nemovitosti dohodli jinak (např. jeden bude vlastník, druhý bude mít věcné břemeno apod.), připadla by Vám do spoluvlastnictví se stejnými podíly bez ohledu na tuto dohodu.

JUDr. Lucie Štursová

advokati@bolzanova33.cz

myse*

Vždyť jsem to tak myslela s tou dohodou. Pokud neuplatní svůj nárok do 3 let, nárok propadá.

 

raadek*
hodnocení

0x
Moc jsem vaz dotaz nepochopil. Kdyz jsem se rozvadel, tak prvni byla uprava pomeru pak majetkove vyrovnani a nakonec rozvod. Uz jste rozvedeni a jeste nemate majetkove vyrovnani? R.
barru*
hodnocení

Ve Vašem případě se asi jednalo o rozvod dohodnutý, tam musí být všechno (úprava poměrů, majet.vyrovnání..) ještě před rozvodem..a pak je rozvod sporný, což je případ, o kterém jsem napsala já..

 

barru*
hodnocení

Děkuji všem..takže jen se ujistím, že jsem to pochopila správně: pokud je tedy do 3 let od rozvodu uzavřena dohoda o majetkovém vyrovnání, tak na základě (podle) ní si pak ty dva manželé (bývalí) rozdělí ten majetek a nemusí to už soudu dokládat, ani to ten soud (nebo jiný orgán) nemusí schvalovat, jedině kdyby se v tom vyrovnání jednalo i o nemovistost, tak se musí předložit katastrálnímu úřadu, je to tak? :)

a ještě jednou děkuji!

Bára

dusatka*

Dobrý den, je to tak. Dohoda musí mít ale písemnou formu, podpisy ověřené notářem lze jedině doporučit. Přesné paragrafy zde (obč. zák.):

§ 149
(1)

Společné jmění manželů zaniká zánikem manželství.

(2)

Zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.

(3)

Při vypořádání se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.

(4)

V případech uvedených v


odst. 1 a


odst. 1 se použijí ustanovení odstavců 2 a 3 obdobně.

§ 149a

Pokud se dohody mezi manžely podle ustanovení


a


týkají nemovitostí, musí mít písemnou formu a nabývají účinnosti vkladem do katastru.

§ 150
(1)

Dohoda o vypořádání společného jmění manželů musí mít písemnou formu. Jestliže do společného jmění manželů náleží též nemovitost, nabývá dohoda účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.

(2)

Práva věřitelů nesmí být dohodou manželů dotčena.

(3)

Neprovede-li se vypořádání dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.

(4)

Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

malvinka*
22.11.09 21:19

;)*placni*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]