Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
asi všichni známe "proletáři všem zemí spojte se!". Ale kdo je/byl proletář?
Našel jsem si definici. Proletář = nemajetný/chudý pracovník či dělník prodávající svou pracovní sílu za mzdu k obživě rodiny, často bez práce a bytu.
Nechápu to... pracovní síla bez práce?
Děkuji
Proletář je většinou obecně neschopný člověk (často lempl a netáhlo) pracující za mrzkou sumu pro někoho schopnějšího a pracovitějšího. Večer dochází do nejlevnějších putyk na nejlevnější pivo, aby si s jinými proletáři zanadával na to, jak všechno stojí za ho*** a jak se má strašně špatně. DŮLEŽITÉ : Navzdory tomu NIKDY neudělá nic proto, aby se měl lépe. Hostinského samozřejmě taky nesnáší, protože ten byl přece na dovolený v Řecku a určitě si na to nakradl (ne, to že hospodský pracuje od šesti ráno do půlnoci včetně sobot a nedělí, to nebere jako argument).
Ve volném čase kouká na fotbal s lahváčem v ruce, čte Právo a poslouchá Michala Davida.
Dobrý den, obecně = dělnictvo. Tedy, člověk pracující většinou rukama, vykořisťovaný a pokud zrovna špatně placenou práci nemá (přišel o ní), tak usiluje o získání práce nové a touží opět po tom vykořisťování, aby uživil sebe a početnou rodinu. A jeho politické smýšlení je značně levicové. No, dnes už je tento výraz snad až komický. Zdravím!
Ottův slovník naučný má moc hezkou definici
"Proletář, z lat., slove příslušník tříd nemajetných, odkázaných toliko na denní mzdu, častěji značí p. člověka práci nevalně vyhledávajícího, nemajetného, žijícího ze dne na den neb dokonce na útraty jiných (srv. Proletarii). – Odtud také proletariát, t. j. soubor nižších tříd dělnických a chudých, pracujících i nepracujících. Rozmnožení proletariátu jest jednou ze značných vad našich poměrů společenských a jest úkolem národohospodářství jemu čeliti."
Proletář je ve společenské teorii Karla M arxe a v revolučním marxismu příslušníkem třídy, která nevlastní výrobní prostředky a jsou tedy svou obživou závislí na jejich vlastnících (kapitalistech, buržoazii). cs.wikipedia.org/...
V době nezaměstnanosti, hospodářské krize zcela normální, kdy byl námezdní dělník bez práce.
Bývali to lidé, kteří se stáhli z venkova do měst, kde čekali snažší obživu, snažší sehnání zaměstnání. Ale jak to bývá, všude chlebíček o dvou kůrkách. Nikde to nebylo lehké, a právě tito lidé neměli nic, těžko živili svou rodinu, třeli bídu, platili podnájem třeba jenom jednu místnost, žebrali - i když hodně málo, neponižovali se.
Můžeme říci, že to bylo dříve, ale ani dnešní doba se k obyčejným dělníkům nechová nijak lépe, a ždímá z nich co může a poté je optřebované odkopne.
Možná chybí ten dějepis, který ve školách pomalu osekávají, oklešťují. Nedostatečné vzdělávání dalších a dalších generací, se společnou inkluzí.
A též velký nedostatek četby, jak povinné, tak podle vlastního uvážení. Knihy pojednávácí o životě proletářů, chudých lidí v 19. století. Možná se podívat na francouzské autory.
Mě napadá pozdější dílo ,,Rudá záře nad Kladnem,, ze života našeho proletariátu.
Ad pohanka - ani dnešní doba se k obyčejným dělníkům nechová nijak lépe, a ždímá z nich co může a poté je optřebované odkopne
Na dobu to nesvádějte - ta za to opravdu nemůže.
Není to sice proletariát, ale dnes v obchodech, či montovnách se k prodavačům a dělníkům zrovna dobře nechovají. I když proti té bídě v 19. století se to jistě nedá srovnat.
Vždycky bude více dělníků, nemůže být každý manažer, vedoucí a podobně. Někdo na tu špičku pyramidy musí vždycky dělat, a kromě toho, každý nemá osobní vlastnosti /nebylo mu do vínku dáno/ aby se dostal výše.
děkuji za odpovědi.
Termín proletář už chápu, ale můžete mi ještě pomoci s tím citátem? "Proletáři všech zemí spojte se!".
Jakou to mělo myšlenku, proč se spojit? díky!
V poslední (čtvrté) části Manifestu se Marx a Engels zabývají vztahem komunistů k opozičním stranám v různých zemích a vyzývají ke spojenectví s takovou politickou stranou, která usiluje o změnu stávajícího společenského zřízení. Konstatují, že Německo stojí na prahu buržoazní revoluce a předvídají, že revoluce se stane revolucí světovou. Proto vyzývají proletariát k akci a končí Manifest mobilizujícím heslem Proletarier aller Länder vereinigt Euch!
cs.wikipedia.org/...
Komunisté před sto lety říkali: V boji proti mezinárodní buržoazii se musí spojit proletariát všech zemí.
Velmi dobrá odpověď. Až na to, že už je to příští rok ne 100, ale 170let. od prvního vydání Kom. manifestu. Jó, letí to...
Kromě jiného si ten výraz půjčil do své knihy 1984 taky Orwell. Nazýval jednu skupinu obyvatel "proléti".
Komunistický manifest předvídá mimo jiné, že buržoazní revoluce v Německu by mohla přerůst ve světovou - takže proto "Proletarier aller Länder vereinigt Euch!" .No, nějak jim to nevyšlo
V jednote je sila.
Heslo v kontextu Komunistickeho manifestu vyziva ke sjednoceni a potazmo mobilizaci a revoluci proti burzoaznimu utlaku.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.