Nejste přihlášen/a.
Od malička jsem měl levé oko tupozraké.Tato vada je způsobena ovlivněním oblasti mozku,která má za úkol rozeznat to,co optika oka zobrazí.Dříve se u dětí tupozrakost neurčovala a také neléčila.U syna se tupozrakost objevila také,byl v 6.letech na léčení ve speciálním ústavu.ale moc se mu to nezlepšilo.Tato vada je tedy určitě dědičná.Před dvaceti lety jsem onemocněl boreliozou a borelie mi poškodily sítnici ve žluté skvrně oka,.Prosáknutí mi téměř znemožnilo ostré vidění,především u původně zdravého oka.Začal jsem docházet na Druhou oční kliniku v Praze na Karláku,kde jsou soustředěny kapacity oftalmologie.Prošel jsem dvouroční klinickou péčí a nakonec mi levé oko zůstalo nepoužitelné.Ale naopak původně tupozraké oko se používáním velice vylepšilo a mohl jsem dělat vše,jako dřív.Dnes jsem absolvoval operaci šedého zákalu a u pravého oka mám obnovenou funkci skoro na 100%.Jezdím autem bez brýlí a vidím dokonale.Dokonce se zachovalo i stereoskopické vidění,kde se uplatní i periferní vnímání i levého oka.
Takže jsem přesvědčen,že náprava tupozrakosti je možná ale je nutná složitá terapie.
JABRAKA
Tomu už asi nepomůžete. Existují sice případy, že se to zlepší i později, ale to pouze za dost fatální situace, kdy o zdravé oko příjdete. Mozek se pak snaží využít to co má a v tom případě může nastat menší zlepšení, ale nikoliv tak, že by jste se toho problému zbavil úplně. Někde to doktoří rozebírali a abyste mohlo vůbec dojít k nějakému nejistému výsledku, tak stejně by se to počítalo minimálně na roky. To je pak na zváženou, zda si dobrovolně několik let zhoršovat dobrovolně zrak zakrýváním fungujícího oka, když výsledek je nejistý a 100% nedojde k plné nápravě.
Tupozrakost je léčitelná a podle závažnosti i nejlépe odstranitelná ideálně asi do věku devíti let. Pokud se skutečně jedná o tupozrakost, měla být při běžných lékařských prohlídkách rozpoznána a léčena již od útlého dětského věku. V dospělosti je již neodstranitelná. Nejedná se však o vadu oční, ale neurologickou.
Jedno oko se nezakrývá proto, aby se zlepšilo vidění, ale proto, aby se namáhaly sválky, které okem pohybují. Jeden sválek je slabý a oko šilhá. Zakrytím zdravého se postižený sválek nutí k práci. Takže ne, nepomůže zakrytí oka.
V případě tazatelových 22 let zakrytí oka s nejvyšší pravděpodobností nepomůže, ovšem jinak je to základní metodou v léčbě tupozrakosti, ale jen ve věku, kdy to má smysl. Tupozrakost není o svalech ani šilhání. Jedná se o vadu mezi očním nervem a jeho "spolupráci" s mozkovým centrem. Tupozraké oko může být v určitém stádiu v lepším "optickém stavu" než oko druhé, kterým je z větší části vnímáno okolí.
Asi to bude z toho pracovního vypětí. Makat ve fabrice u pásu a přitom rozvážet rohlíky dá jednomu tak zabrat, že ani neví jak vypadá platný profesní průkaz.
Tak schválně, JAK?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.