Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
chci se zeptat, jestli má zaměstnavatel povinnost při pracovní neschopnosti/nemoci brigádníka mu poskytnout od 4. - 14. dne náhradu odměny (mzdy).
Od 15. dne nemoci mu nemocenskou vyplácí ČSSZ, pokud splní podmínky. U DPČ musí mít výdělek minimálně 2 500 Kč hrubého a u DPP 10 001 Kč hrubého.
Předem díky za odpovědi.
Je to trochu složitější.
Zákoník práce, v němž se nachází ustanovení o náhradě mzdy v nemoci (§ 192 - 194), uvádí:
§ 192: Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění.
§ 194:Zaměstnanci, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) náhrada odměny z dohody za podmínek stanovených v § 192 a 193. Pro účely poskytování této náhrady platí pro zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, zaměstnavatelem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel povinen pro tyto účely předem určit.
Dále se musíme podívat na zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., což jsou ty předpisy zmiňované v § 192.
§ 14 odst. 1 ZNP: Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.
Tady je u dohod vždy zakopaný pes. U dohod se pojištění zjišťuje vždy za každý konkrétní měsíc zvlášť. Jestliže jste u DPP dosáhl v měsíci aspoň 10001 Kč, jste v tom měsíci pojištěn. Nemusí se Vám to však podařit, když onemocníte např. 15. den v měsíci a na DPP máte vyděláno 7500 Kč. Pojištění nevznikne, takže není nárok na nemocenskou a tedy ani na náhradu.
U DPČ je to ještě o trochu protivnější, tam rozlišujeme, jestli se jedná nebo nejedná o tzv. zaměstnání malého rozsahu (ZMR). Rozlišit, co je a co není ZMR, dává dodnes zabrat spoustě lidí zpracovávajících mzdy, jak se mohu denně ve své práci přesvědčit. U určení, zda jde o ZMR, vycházíme z toho, jak je v DPČ sepsáno ustanovení o odpracované době a o odměně. Jakmile je tam jednoznačně napsaná výše měsíční odměny vyšší než 2.499, NENÍ to ZMR. Jakmile je tam jednoznačně napsaná výše měsíční odměny 2.499 a méně, JE to ZMR, i kdyby tomu člověku pak každý měsíc vypláceli 10.000. A podle zásad ZMR se bude taková dohoda chovat. Když si vydělá méně než 2.500, neodvede se a dohodář není pojištěn. Pak je samozřejmě spousta variací podle toho, jak zaměstnavatel potřebuje, aby mu dohodář pracoval. Je-li v dohodě uvedeno "podle potřeb zaměstnavatele", je to ZMR, i kdyby měl na hodinu 1000 Kč. On totiž může přijít na hodinu, dvě, nebo vůbec. Jakmile nedokážeme určit přesnou měsíční částku odměny, je to vždy ZMR. Je-li tam "10 hodin týdně, 70 Kč/hod.", pak násobíme 10x70x4 = 2800, není to ZMR, takže i když si tento dohodář vydělá některý měsíc méně než 2500, odvede se z každé koruny a je pojištěn.
Takže u DPČ, která je ZMR, jste docela v pasti, když si v měsíci, v němž onemocníte, nestihnete vydělat aspoň 2.500.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.