Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyzivne na zletilou

Od: bolan odpovědí: 14 změna:
dobrý den, chtěla bych se na něco optat, nemůžu totiz nikde najít odpověď. je mi 18 a právě maturuji, můj otec by byl velice rad,kdyby mohl prestat platit alimenty, jenze ja chci na vysokou skolu. kdyz ukoncim maturitou skolu v cervnu a budu prijata na vysokou skolu a v lete pujdu na brigadu - na smlouvu, muze mi prestat platit vyzivne už nastalo? i kdyz v zari-rijnu nastoupim? dekuji za odpovedi a omlouvám se za chyby- telefon.

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar babkazov

Výživné na tebe otec bude platit tak dlouho, dokud se budeš připravovat na povolání. Po 18tém roku života už nebude přes soud jednat s maminkou, ale musí s tebou. Jestli budeš chtít vyšší výživné, budeš muset žádat ty. Ne maminka.

 

hodnocení

1x
avatar kartaginec
Já myslím, že něco najít musíte, koneckoncú to upravuje zákon; opravdu google nepomohl"Načel jsem například tohle, co se problému určitě týká:Pokud řádně studujete a z tohoto důvodu si zatím nejste schopen hradit své potřeby vlastními příjmy, vyživovací povinnost rodičů k vám stále trvá. Občasné brigády nelze považovat za schopnost se samostatně živit. Schopnost samostatné obživy dítě získává tím, že si po absolvování studií nebo jiné přípravy na budoucí povolání najde odpovídající pracovní uplatnění. V zákoně o rodině není uvedena žádná věková hranice, kterou by vyživovací povinnost rodičů k dětem byla omezena. Věková hranice 18 let je významná pouze v tom smyslu, že do dovršení zletilosti dítěte může být zahájeno řízení o určení výživného u soudu i bez návrhu, zatímco po dosažení zletilosti je soudní řízení zahájeno pouze na návrh oprávněného - zletilého dítěte. Rovněž věková hranice 26 let je pouze orientační. Pokud jde o rozsah vyživovací povinnosti, dítě má nárok se podílet na životní úrovni svých rodičů. Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Rozsah vyživovací povinnosti je kromě podmínek na straně povinného rodiče určován odůvodněnými potřebami dítěte, které závisejí zejména na jeho věku a zdravotním stavu. Dále se přihlíží k tomu, jakým způsobem se dítě připravuje na své budoucí povolání, k mimoškolním aktivitám, ke koníčkům apod. Právo podílet se na životní úrovni rodičů však platí jak v pozitivním, tak i negativním smyslu, tzn. pokud majetkové poměry rodičů neodpovídají nákladům, které dítě po rodičích uplatňuje, pak nelze takové výživné přiznat. To znamená, že pokud mají rodiče nízké příjmy, nelze po nich požadovat, aby dítěti hradili školné na soukromé škole, finančně nákladné mimoškolní aktivity, samostatné bydlení a podobně. Ohledně výživného je třeba se s rodiči dohodnout, jakou částku jsou vám schopni a ochotni platit. V případě, že dohoda není možná, můžete podat žalobu k soudu, toto je však jistě až krajní varianta, protože nepřispívá k dobrým rodinným vztahůmOdpovídá JUDr. Romana Lužná,advokátka;

 

hodnocení

0x

Pokud budete pokračovat ve studiu na VŠ hned po maturitě, tak zůsátáváte nezaopatřeným dítětem. Brigáda by na to neměla mít vliv, ale raději se na to zeptejte v nějaké právní poradně.

 

hodnocení

0x

Povinnost platit výživné je na potomka, který se soustavně připravuje na své budoucí povolání (studium), nejdéle však do 26 let. Od 18 let pak je výživné placeno zletilému dítěti, nikoliv druhému rodiči.

aknelka, nemáte pravdu, že výživné se platí do 26let..Na platbu výživného nemá vliv dosažení věku 26ti let , přestože si to mnoho lidí myslí. Věk 26 let je důležitý pro výplatu sociálních dávek, ale v rodinném právu nehraje žádnou roli.Vyživovací povinnosti rodičů k dětem trvá do té doby, dokud nejsou děti schopny samy se živit.Dítě má právo pracovat na své kvalifikaci a připravovat se na své budoucí povolání a rodiče jej v tom musí (dle svých schopností a možností) podporovat.V zákoně není tedy žádné omezení výživného věkem.Schopno se samo živit nelze si ale vykládat tak, že je to při první příležitosti, kdy zletilé dítě si v období prázdnin před zahájenín studia na VŠ( samozřejmě pokud je přijato). přivydělá nějakou tu kačku na brigádě.Vyživovací povinnost rodičů tedy skutečně končí okamžikem, kdy dítě začne trvale pracovat a přísun jejich peněz už nebude potřebovat . Jiná situace by nastala, pokud by však dítě nezvládlo úspěšně složit přijímací zkoušky na VŠ a jeden rok by tedy pracovalo, pak výživné dočasně zanikne a v dalším roce, když se mu zadaří lépe a studovat začne, rodiči se obnoví povinnost poskytovat mu výživné. A jak napsala babkazov, věková hranice osmnácti let je rozhodující pro nabytí plné právní způsobilosti a dítě se stává zletilým a od té chvíle se musí samo starat o řešení problémů spojených s výživným a podávat návrhy k soudu.


doplněno 29.03.17 00:01:

Koukám než jsem to stihla vše napsat,že se dvě odpovědi s mojí ztotožńují.

dhdfh

Chtěla jste napsat, že věk 26 let je důležitý pro platbu zdravotního (a potažmo i sociálního) pojištení, ne na sociální dávky.

aknelka - Nemáte pravdu, povinnost platit výživné 26. rokem nemusí končit. Záleží na tom, jestli v 26.ti letech studium - přípravu na povolání - ukončí, nebo ne.

 

majka53*
hodnocení

0x

Pokud nebudeš zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a nepřerušíš školu, tak jsi stále nezaopatřeným dítětem a otec na tebe musí stále platit alimenty. Tímto školu nepřerušíš jen ukončíš jednu a nastupuješ na další studium. Brigáda se nepočítá jako hlavní příjem. Hodně štěstí u maturity.

vanad1*

Složením maturity končí škola. Nic se tedy nepřerušuje. Po maturitě je buď nástup do zaměstnání nebo na pracák. Pokud tedy neproběhly přijímačky s následným přijetím. Prázdniny nejsou příprava na zaměstnání. Pokud je dítě práce schopno, směle do práce. Pokud otec po úspěšné maturitě přestane platit výživné, ničeho se nedopustí. Na dítěti je doložit soustavnou přípravu. A " příprava " na přijímačky je velice směšná výmluva. Řetězení dalších a dalších škol už soud neuznal jako soustavnou přípravu na povolání. A správně. Nechat se živit z lenosti je odporné. Pokud by tazatelka nechtěla jít pracovat, je to jen její rozhodnutí a otce to pak k ničemu nezavazuje.

výtka
Upozornění od sys ladinpraha 01. 04. 2017 17:48:03
! Pravidlo Z2: je zakázáno psát vulgárně, napadat, urážet uživatele, používat urážlivý nick.

Vanad, tazatelka půjde ny vysokou školu. A ta je, zákonem, brána jako příprava na povolání, ať se vám to líbí nebo ne! *jasne*

vanad1*

Půjde? V dotazu bylo, že by chtěla jít. A to může být klidně příští rok. Podle přijímaček nebo jestli ji vůbec přijmou. Lépe čtěte, než budete útočit. Měla by se ale dohodnout z otcem a ne jen plať alimenty. Tak to asi ne.

bolan
hodnocení

vanad1 - nemohu napsat,ze jdu na vysokou,kdyz si nejsem stoprocentně jista :) takze prosim nechte toho se sllovickarenim a k vasi poznamce o alimentech,ktera na me pusobi, ze mi jde jen o penize - otec plati tisic korun a velmi rad by neplatil nic,takze se s nim těžko dohodnu :)
všem ostatním moc dekuji za odpovedi :)
01.04.17 09:26

Prosím?

 

repkin*
hodnocení

0x
Jak to bylo za mě (2006-2007): Studentem jsi do konce prázdnin (pokud sama v práci na hpp nesdělíš, že student nejsi).Ve škole si vyzvedneš potvrzení o studiu a to dáš zaměstnavateli (díky tomu budeš mít víc peněz než kmenovÿ zaměstnanec). Pak nastoupíš na VȘ a jedeš dál. Nezapomeň u soudu požádat o zvýšení alimentů :) otce to jistě potěší.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]