Nejste přihlášen/a.
Dcera pracuje v jedne restauraci,tyden je v praci od 10-22 hodin a tyden doma.Ted co se zavedli pokladny jim zamestnavatel umele snizil pracovni dobu,takze dcera papirove pracuje na 4 hodiny za minimalni mzdu.Na ruku si za ten mesic prace vydela 13 tisic.A ted co s tim.Stat se muze vsechno,muze dcera jit treba do ivalidniho duchodu,na materskou nebo dlouhodobou neschonost a s toho minima by ji to bylo vypocitano.Ostatnim zamestnancum to nevadi,protoze nekdo je hlasen na pracaku,nekdo ma exekuci.Jen moje dcera nama nic proc by se ji vyplatilo mit takovou smlouvu.Jak se branit?Aby dcera neprisla o praci ktera ji bavi
Zaměstnavatel nesmí svévolně "uměle zkrátit pracovní dobu" a za práci musí vyplácet minimální zaručenou mzdu, která závisí na sjednaném druhu práce.
Jestli Vaše dcera pracuje s hotovostí, spadá její práce minimálně do třetí skupiny prací, v níž minimální zaručená mzda činí 80,50 Kč/hod. (12.100 Kč měsíčně), neměla by pracovat za 11.000 měsíčně.
Snížení pracovního úvazku je možné pouze na základě dohody se zaměstnancem (vše, co je sjednáno v pracovní smlouvě, lze měnit pouze se souhlasem obou stran).
Podle Vašeho popisu to na mne působí dojmem, že Vaše dcera na návrh zaměstnavatele přistoupila. V takovém případě by nebylo čemu bránit. Jedině by mohla dát výpověď a najít si jinou restauraci.
Ještě připomenu, že zaměstnanec není povinen přistupovat na všechno, co navrhne zaměstnavatel. A přestože si spousta lidí myslí, že "pracovní smlouvu dává zaměstnavatel", není tomu tak.
Pracovní smlouva se sjednává (uzavírá) se souhlasem obou stran. Člověk by se měl se smlouvou seznámit před jejím podepsáním (může si ji vyžádat k prostudování a zkonzultovat s právníkem – specialistou na pracovní právo).
Vůbec nepíšete, jakou má dcera smlouvu a co v ní má sjednáno. To je jediné, co je důležité.
Ve smlouve ma praci na 6 hodin s platem 60 kc na hodinu,ta smlouva byla uzavrena pred 5 lety.Ted ji to rekl zamestnavatel jen ustne,ze ma smlouvu nez na 4 hodiny,nic nepodepisovala.Jestli to podepsal majitel za ni to nevim.
Zaměstnavatel není oprávněn padělat podpis zaměstnance! Nesmí "za zaměstnance něco podepsat".
Zaměstnavatel je povinen Vaší dceři přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li pro ni dostatek práce, jde o překážku na jeho straně, za kterou Vaší dceři náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Ústní oznámení je jenom informace, pro Vaši dceru se zatím nic nemění. Zaměstnavatel jí stále musí přidělovat práci ve sjednaném rozsahu 30 hodin týdně (může to být průměrně → některý týden víc, jiný méně).
Výjimkou je pouze mzda, která se za posledních 5 let několikrát zvýšila. Naposledy od 1. ledna 2017.
Minimální zaručená mzda v 1. skupině prací (tj. nekvalifikovaná práce bez jakékoliv svěřené odpovědnosti) činí od 1. ledna t.r. 66 Kč za hodinu a 11.000 Kč měsíčně.
Jestli zaměstnavatel dceři od ledna neplatí více než 60 Kč za hodinu práce, má dcera nárok na doplacení (zaměstnavatel je povinen jí mzdu doplatit do výše zaručené mzdy).
Poznámka:
Informace o měsíční mzdě z obou mých odpovědí se vztahují k plnému úvazku, tj. 40 hodin týdně. Při zkráceném úvazku 30 hodin týdně by šlo o ¾ zmíněné měsíční mzdy.
Mzdu dostava vyssi nez je uvedena ve smlouve,tam problem neni.Problem je v te smlouve,ze kdyby se dceri neco stalo tak od statu nedostane skoro nic.Uz jsem zacala uvazovat i o tom,ze restauraci nekam udam,protoze kazdy si lehce spocte,ze tam zamestnanci nemohou pracovat na 4 hodiny denne
Mzdu dostává vyšší než ve smlouvě - myslíte, část mzdy "navíc neoficiálně "? To by problém být mohl
Vy se divíte? Tady je tolik finančních toků - akcie, dotace, optimalizace. A tady se někdo pohoršuje nad tím, že někdo dostane peníze na ruku? Divíte se? Tak přestaňte. U nás je práce tak zdaněná, že (budete se divit) se to občas i někomu vyplatí. A nepište, jak knihy, spíše si myslím, že by dost lidí ocenilo příklady z praxe. Ne z Blesku.
Realita je bohužel, taková jaká je. Můj vlastní život v restauraci po revoluci. Začínal jsem v.r. 1992 se čtyřmi zaměstnanci. Poslední kuchař odešel v.r. 1998. Posledního zaměstnance jsem měl asi v roce 2001. Od té doby to dělám sám s rodinou a výpomocemi (pro znalé DPP a pod). Stále to jde, a teď se to dokonce lepší, protože některá konkurence to zabalila. Ve volném pracovním čase své pracovníky dokonce vzdělávám. Vysvětluji jim, že třeba nemůžou podepsat jeden měsíc růžové prohlášení současně u dvou zaměstnavatelů. Že si mají přečíst to, co podepisují a tak podobně. Když jim dám výplatní pásku, obyčejně jí hodí do koše. Prostě je to osvětou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.