Ekologie - sklo nebo plast?

Od: Datum: 20.03.17 14:58 odpovědí: 21 změna: 21.03.17 18:30

Našel jsem pár článků ale jsou tak 15 let staré.

Kečup v plastu nebo skle, co je ekologičtější?

mě napadá že může hrát roli

- hmotnost

- teplota "tavení"

- recyklovatelnost pro opětovné použití v potravinářství


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.17 15:42
avatar

Ekologičtější je plast. Nicméně kečup bych si vybíral podle složení a chuti, ne podle obalu.


doplněno 21.03.17 09:42:

1) Řada z vás tu píše o "dokonalé" recyklaci skla. Ano, ale uvědomujete si, jak je ta recyklace energeticky náročná? V podstatě roztavit skleněné střepy je energeticky srovnatelně náročné s roztavením sklářského písku, takže není příliš rozdíl mezi sklem původním a recyklovaným. Recyklace plastu je mnohem méně náročná a při jeho energetickém využití ve spalovně se i nemalá energie získá.

2) paleta kečupů v plastu má třeba 400 kg, z toho 392 kg je kečup a 8 kg jsou obaly. U skla má stejná paleta 310 kg kečupu a 90 kg je obal. Takže pro přepravu stejného množství kečupů (nebo třeba nápojů) ve skle se potřebuje o třetinu víc kamiónů, které spálí o třetinu víc nafty - i to se počítá do ekologie.

Pokud ten plastový obal neskončí v lese ale v tříděném odpadu, je plast výhodnější - i ekologicky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 21.03.17 09:51
Tak lze polemizovat treba o zdroji energie k roztaveni onoho skla. Ale v principu souhlasim. Pokud by bylo sklo zalohovane a vratne, tak samozrejme je jeste nutno pripocist cestu kamionem zpet do zavodu.
U toho porovnavani hmotnosti bych nebyl tak prisny. Kecupy nensou omezeny hmotnosti ale objemem. A sklinka neni (nejspis) o 30% vetsi nez plast pri stejnem vnitrnim objemu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.17 09:58
avatar

Uvedená tabulka se netýká kečupů ale nápojů, ale pro srovnání postačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 15:42
avatar

Je jedno,zda kečup,či jiná potravina.Sklo je daleko lépe recyklovatelné,i když je recyklace energeticky náročnější.Ale to laik posoudit nemůže,takový posudek je dost složitý.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 20.03.17 15:51

Záleží na úhlu pohledu. Je vyhozená žulová kostka odpad, nebo není, když ze žuly jsou celé hory.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 15:54

Důležitý je obsah, obal poté vyrecyklujete Vy buďto do plastu či skla. Dále je to problém společnosti na svoz odpadu a potažmo nějakých vědců, co se zabývají recyklací ;)


doplněno 20.03.17 19:06: Zrecykluju to tak, že to vytřídím a ta recyklace pak pokračuje jinde. Nemusíme v každé diskusi slovíčkařit tam, kde to není v meritu věci.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: pb®
Datum: 20.03.17 16:58

Jsem si zcela jistá, že doma lidé obaly nerecyklují, neb na to nemají zařízení. Obaly může běžný občan maximálně třídit, recyklovat je pak musí k tomu určené firmy. Nebo si vážně myslíte, že si doma lidé roztaví skleněnou láhev a udělají si z ní novou?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.03.17 17:22
avatar

Ekologičtější je samozřejmě sklo. Jde stoprocentně, mnohokrát po sobě recyklovat. Po recyklaci-přetavení, získáte díky vysoké teplotě tavení skla, z potravinářského hlediska, naprosto nezávadný výrobek. Na recyklaci potřebujete jen písek a energie. Lze použít až 90% recyklátu. V praxi se používá většinou kmen půl na půl. Půl recyklát, půl křemenný písek. Plus něco málo chemie, jako oxid vápenatý, oxid draselný apod.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: qproq*
Datum: 20.03.17 19:02
Rozhodně sklo, oceány už jsou pet flaškama dost zanesený
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 19:53

Myslíte, že v oceánech jsou české petky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 19:58

A proč by nemohly? PET lahve a jiný plast se odváží ke zpracování kamkoli do světa, kdysi jsem někde četl, že vytříděné PET lahve se z ČR vozí k dalšímu zpracování do Číny. Takže PET lahve odkudkoli mohou být kdekoli a i v mořích budou jistě také z celého světa.


doplněno 20.03.17 20:24:

Odpady fungují jako svá forma komodity. Zpracovatelé zřejmě prodají odpad tomu, kdo nabídne za něj nejvíce, dle výkupních cen. Odpad se tak může prodávat do celého světa. Je to jistý druh obchodu, a každý se jistě snaží o to, aby se mu to nejvíce vyplatilo. A v té ceně už je pochopitelně zahrnuta i doprava. To znamená, že prodávajícímu se vyplatí to nechat dopravit dejme tomu do té Číny a Číně se zase vyplatí to koupit od nás, za tu cenu. Samozřejmě jsou tam i firmy, které se snaží ušetřit na různých věcech, takže neoficiálně například odpad (ať už odkudkoli) nějak neoficiálně zlikvidují. Například do moří, neboť je to pro ně jedno z nejlevnějších řešení, byť neoficiálních a hrozí za to jiné postihy. Nicméně, děje se to.


doplněno 20.03.17 20:44:

Dejme tomu, že ta Čína odebere nějaký odpad z Česka, třeba ty petky. I když se bude snažit o co největší výtěžnost, nějaký odpad i po zpracování zbyde, z těch našich českých petek. Tento odpad už nikomu dalšímu neprodá, je to skutečně odpad. Toho se bude chtít zbavit co nejlevněji. Vyhodí ho tedy do moře. Tedy je možné, že i v mořích budou přinejmenším nějaké odpady - pozůstatky, zbytky odpadů z pet lahví dovezených z ČR (jedná se o modelový příklad, může to takto fungovat i s jinou zemí).

Nemluvě o dalších možnostech - exportu. Česká firma vyrábějící něco v PET lahvích, které byly vyrobeny také u nás, vyveze zboží do nějaké jiné země poblíž moře. Tam se zboží spotřebuje, a jelikož ta země až tak nedbá na ekologii, odpad netřídí, volí nejlevnější řešení - odveze prázdné PET lahve a vysype je do moře (v té zemi nefunguje sběrový systém, plast se nezpracovává jako surovina). Vše je globální problém a vše souvisí se vším.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 20:19

A kdo asi tak platí dopravu PET flašek kolem světa a proč?


doplněno 20.03.17 20:33:

Takže - buď je to surovina - a pak se vyplatí z ní něco vyrobit a nebude ji nikdo vyhazovat pro té, co ji doveze na druhý once světa. Nebo je to odpad - a pak se vyplatí vyhodit ho co nejlevněji. Druhý konec světa nebude nejlevnější ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 21:02

Vaše představa, že doprava kolem světa nic nestojí, je legrační ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 21:24

Poslyšte, pokud máte lepší vysvětlení, tak sem s ním, zatím jste žádné vysvětlení nepodal, rád se přiučím. A větu, že doprava kolem světa nic nestojí, nevím, odkud jste vzal, nic takového jsem nenapsal. Pokud byste snad zastával názor, že ve světových mořích žádné české plasty nejsou, tak ten vám brát nebudu. Pouze jsem napsal svůj názor, s tím, proč se domnívám, že to tak není.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.03.17 18:30

Vysvětlení je jednoduché. Pokud nebudou do běhu světa zasahovat ekoteroristé, nikoho nenapadne vozit české PETky do moře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.03.17 19:09

Souhlasím, ekologičtější by mělo být sklo.

Pokud jej správně vytřídíte, lze sklenici od kečupu zrecyklovat úplně celou - a použít k výrobě nové, kde je sice potřeba přidat ještě další věci a energie, ale i tak to nejspíš vychází lépe. A sklo se dá recyklovat při své kvalitě stále.

V případě, že sklo nevytřídíte, tak se sice v přírodě rozloží za tisíce let, ale přírodě nijak neškodí -je inertní, neuvolňují se z něj škodlivé látky.

Pokud vytřídíte plastovou láhev, tak se z ní zpravidla ta samá nevyrobí. Vyrobí se z ní nějaký jiný plastový výrobek, ale to zřejmě také nejde donekočna. Při výrobě plastů a recyklaci vznikají další odpady, které je potřeba zlikvidovat, zdroje k výrobě plastů jsou také omezené. Plast se sice v přírodě rozloží zřejmě za menší dobu než sklo, ale mohou se z něj uvolňovat ne příliš dobré látky, kromě toho ty další odpady je potřeba také nějak likvidovat.

Pokud jde celkově o to, co je lepší pro vás, tak opět sklo. I když se vedou různé debaty, je možné, že přes plast se do nápoje či jiné poživatiny uvolňují škodlivé látky, které také zkonzumujete. Ze skla se neuvolňuje prakticky nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.17 19:18

A ačkoliv výrobci tvrdí, že v plastu je stejný výrobek jako v sudu, tak třeba pivo nebo kofola chutnají stejně líp ze skla. *frajer*


doplněno 20.03.17 22:20: Jen tak mimochodem, v Německu jsou i plastové láhve zálohováné, tuším 15 nebo 20 centů a funguje to, jen zdejší nejmenovaný pan politik s šátkem kolem krku to tu nechtěl zavést a šířil krz to paniku.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.03.17 19:21
avatar

Nejsem příznivec piva v plechovce. Z plechu mi nechutná. Ale jednoznačně mi CocaCola chutná líp z plešky než ze skla. Nevím proč, ale je to tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cola
Datum: 21.03.17 00:05

To asi ta kyselina fosforečná reaguje s kovem a mění se vlastnosti. V Cole i je dost a používá se na odrezování

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.17 01:43

Ekologičtější? Jedině sklo! To snese při plnění i vysokou teplotu. Do plastu se dávají levnější kečupy, co v sobě musí mít více konzervačních látek , protože tu zavařovací teplotu při plnění by plast nevydržel.Ty v plastu mívají více škrobu, tak jsou kolikrát jemnější a proto žádanější. To bylo v reportáži z výrobny kečupů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.03.17 10:19
avatar

Co se týká ekologie, sklo snese srovnání s plastem jen jako vratný obal (a to ještě jen někdy - např. vymývání vratných obalů je taky ekologická zátěž).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.