Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pokuta za neprijiti na prescas

Od: mamlas* odpovědí: 13 změna:
Dobry den, v sobotu jsem mel jit na sestou nocni ale byl jsem uz tak unaveny, ze jsem musel zavolat mistrovi ze nepridu. On mi za to dnes strhl 400 z premii a kamaradovy co udelal to same dokonce primo pokutu 500. Ve smouve mam 37,5 h tydne, presto ma cele oddeleni narizene vikendy, nikdo se na nic nepta kdo muze a kdo ne. Je to podle zakona spravne?

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*
hodnocení

3x

Existují zaměstnanci, kteří pracují pouze v nočních směnách. Zaměstnavatel není oprávněn nikomu udělovat pokuty.

Přiznání a výše pohyblivých složek mzdy (např. prémií) ale je v kompetenci zaměstnavatele.Nesplní-li zaměstnanec všechna kritéria, může obdržet prémie nižší nebo nemusí obdržet žádné. To je nní pokuta.

Pozastavila bych se pouze u těch šesti směn za sebou. Jestli to bylo šest směn šest dnů po sobě bez soustavného odpočinku v týdnu (minimálně 35 hodin), šlo by o porušování zákoníku práce.

mamlas*
hodnocení

Šest 8h směn po sobě, směny se točí pořád dokola. Volno máme jen v neděli když neni noční. Jen nechapu, že ve smlouvě o tom není ani zmínka a takhle to trestaj
krtek6*

kdyby měla smlouva obsahovat celej zakonik tak máte smlouvu v knižní podobě bible..předpokládá se, že zákony znáte...neznalost neomlouvá

iz*

Nepřiznání prémií nevnímám jako trest, ale jako důsledek toho, že zaměstnanec nesplnil kritéria pro jejich přiznání. Do pracovní smlouvy toto nepatří.

Zaměstnanec je povinen odpracovat všechny nařízené/naplánované pracovní směny (viz zákoník práce). Nemůže ani odmítnout nařízenou práci přesčas.

Šest osmihodinových směn po sobě, volno jenom v neděli → to vypadá na porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele. Máte odbory?

vanad1*

Smlouva nemusí obsahovat prakticky žádné citace zákona, ten je totiž pro zaměstnance a zaměstnavatele nadřazen a jakákoliv hloupost mimo zákon se tedy stává neplatnou, i kdyby byla na papíře podepsaná samotným krtkem v kalhotkách. Nezaplacení přesčasů je krádež.

 

hodnocení

0x
avatar jethro

Zaměstnavatel nemůže udělovat pokuty, ale může brát z pohyblivé složky mzdy (což patrně udělal). Jestli ta částka byla přiměřená, to je na uvážení (podle mě ano).

Mám za to, že počet nočních směn není omezený, jde jen o to, jestli jste měl mezi směnami dostatečný čas na odpočinek (a taky jestli jste ho využil k odpočinku - ale to je vaše triko).

 

krtek6*
hodnocení

0x

Ano je to správně...pokud zaměstanavatel řekne, že půjdete na přesčas tak půjdete..max. však 8hodin týdně (zadarmo)..nedávno se tu řešil podobný případ, ale s telefonováním na pracovišti...

O co opíráte své tvrzení, že pracovník je povinen odpracovat přesčasové hodiny "zadarmo"? Zákoník práce říká něco jiného: Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen "dosažená mzda"), a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas.

krtek6*

o co?..dyť jste si sám odpověděl...".Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas."

iz*

Sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas znamená, že je sjednána vyšší mzda, takže případná práce přesčas není "zadarmo".

sebod*

Bruno, děkuji za uvedení věci na pravou míru. *palec*

vanad1*

Pan krtek je mimo a to tak že velmi. Zadarmo není možno pracovat, přesčas je v rovnomněrně stanovené pracovní době rozvržen max tak, aby byly po sobě hodiny volna v min počtu 35. To tedy odpovídá v sobotu do 13:00 hod. Sobota noční je naprosti mimo zákon a tedy varování pro tazatele, že bude hůř a je čas si najít jiné místo. Opakuji, že práce přesčas nesmí být zadarmo, protože zákon ukládá práci za mzdu. Pak krtek má velmi podivné myšlení. Týdenní odpracovaná doba je také daná zákonem a divím se, že si necháte kálet na hlavu. Máte to zapotřebí?

 

lucky*
hodnocení

0x

Zdravím, jak tady bylo řečeno, prémie Vám strhnout můžou, není to nároková složka platu, ale přesčasy by Vám měli zaplatit. Pokud Vás ale nutí pravidelně k přesčasům, zkuste se stavit nebo zavolat na inspektorát práce. Tam Vám poradí, případně i udělají kontrolu ve firmě. Jestli porušují zákon, dostane pokutu firma. A firma se nedozví, že je to na Vaši stížnost, inspektorát jim to říkat nebude.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]