Vyživovací povinost na manželku

Od: Datum: 09.03.17 15:01 odpovědí: 13 změna: 18.03.17 18:16

Dobrý den, chci se zeptat jak to je s vyživovací poviností na manželku.

Ona si našla jiného a rozhodla se pro něho, tak jsem po dohodě rodinu opustil a nechal jí žít nový život s její láskou.

Zatím ještě nejsme rozvedený a ani jsme ještě nic kolem rozvodu neřešily .

Děti mám každý druhý víkend ( 3 a 7 let ), platím jí 10 000 ( při mém výdělku 28 000 ). Chci to snížit na 7000, ale ona mi vyhrožuje, že už neuvidím děti a zažádá si o alimenty soudně a taky o peníze na vyživovací povinost.

Její výdělek je cca 15 000. Kolik mi může soud určit výživné a může ho chtít po mě vyplatit i zpětně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.17 15:26
avatar

Podle kalkulačky byste měl platit 7500,- měsíčně. Že by měla nárok na výživné si nemyslím, protože je zaměstnaná a má výdělek, který není zase až tak nízký. Jinak čím dříve bude po rozvodu, tím dříve budeet vědět na čem jste.

Žádat může i zlaté prase, pochybuji, že jí ho někdo dá. ;)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: koukal
Datum: 09.03.17 15:31

Na které internetové adrese jste počítal těch 7 500

Od: krtek6
Datum: 09.03.17 15:28

vyživovací povinost je pouze v případě, kdy je nezaměstnaná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukal
Datum: 09.03.17 15:29

Určitě jenom při nezaměstnanosti?

Datum: 09.03.17 15:31
avatar

v případě, kdy neuživí vaše děti ze svého platu + alimentů. Ale myslím, že ta částka jí stačit bude...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 09.03.17 15:46
avatar

Při nezaměstanosti určitě ne.Vztahuje se to na případnou invaliditu a podobné situace...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 17.03.17 20:55
Vztahuje se to na nezamestnanost, pokud drive byla zenou v domacnosti. Ale jenom jeden rok.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 18:36
avatar

Dobrý den. Co se výživného týče, musíte rozlišovat dvě věci. Jste stále ještě manželé a jak jste psal, o rozvodu zatím neuvažujete. Tudíž zde platí, že máte k manželce vyživovací povinnost ze zákona. Viz. obč. zákoník § 697:

Výživné mezi manžely

(1) Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnosti dítěte i rodičů.

(2) Pro vyživovací povinnost mezi manžely jinak platí obecná ustanovení o výživném.

----

Pokud se rozvedete, pak mrkněte na § 760 a další kde se dočtete o výživném na rozvedeného manžela. Viz.:

§760 - Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.

Vaše žena je schopná se sama živit, takže myslím, že by neuspěla s výživným na svojí osobu. Výživné na děti si nechte vyměřit soudem a stejně tak si nechte určit styk s dětmi. Pak se žena bude muset řídit rozsudkem, jinak by z toho měla problémy ona. Od ženy se nenechte ani vydírat, ani zastrašovat. Děti mají právo na oba dva rodiče. A pokud se vy dva nedomluvíte, nechte rozhodnout soud.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: koukal
Datum: 10.03.17 16:57

Děkuji. Velice pěkně jste to tu napsal. Jenom by mě ještě zajímalo - když jí zaplatím 7 000 tak mi zbyde 21 000.

Jí celkem vznikne příjem 22 000 ( 15 000 její mzda + 7000 ode mě ) . Máme potom oba stejně zajištěnou hmotnou a kulturní úroveň, nebo se do toho těch 7 000 na děti nepočítá? Pokuď by se to nepočítalo tak bych jí musel ještě dát další 3 000, abychom měli stejně ( 18 000 )?

+

Takže podle §760 - hned po rozvodu jí nemusím platit toto výživné - ona mi totiž tvrdí, že tam jsou ještě další 3 roky nutnost platit.

Datum: 11.03.17 00:00
avatar

Pane "koukal"..Dokud jste manželé, tak musíte oba příjmy sčítat. Vaše i manželčiny (jsou to tzv."manželské" peníze). A dle toho se zařídit. Vzít v úvahu, že děti jsou v péči matky, tudíž má větší výdaje..Takže já se domnívám, že pokud platíte doposud z Vašeho příjmu 10.000 Kč, je to adekvátní k situaci a je to tak i spravedlivé. Protože jste doposud manželé. Přispíváte na bydlení i na děti. Až se rozvedete, bude to jiná situace. Budete platit výživné pouze na děti a to podle výše Vašeho výdělku by odpovídalo cca těm 7000 - 8000,-Kč měs.(přesnou částku určí soud). Žádná nutnost platit další 3 roky tam není. Prostě jinak přispíváte na manželku a děti když jste ženatý a jinak budete platit po rozvodu - jen výživné na děti. Vám situaci nyní komplikuje fakt, že jste doposud manželé a i když nežijete spolu, vzájemná vyživovací povinnost mezi vámi i trvá. Pokud byste nyní platil pouze na děti a nepřispíval manželce, tak by se mohla svého práva domáhat opravdu soudně. Soud řeší i výživné na manžela či manželku, když druhý z manželů nepřispívá na společné výdaje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1
Datum: 18.03.17 18:16

Co je spravedlivé? Že se manželka někde peleší a tazatel ji posílá 10000? O nějakém správnosti vyživovací povinnosti nemůže být vůbec řeč. To se docela pletete. Teprve v úpřípadě, že nebude moci jít do zaměstnání z důvodu péče o nemocké dítě, pak teprve. Jin ani omylem. neraďte takové nesmysly. Pokud chce její amant peníze, musí dop ráce. Živit ještě milence... To tedy radíte skvěle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 18:39
avatar

Pokud Vaše manželka pracuje (má vlastní příjem), soud jí dle mne výživné nepřizná. Jiná situace by byla v případě, že by s mladším dítětem byla ještě doma...

Výživné na dvě děti ve výši 7.000 nebo 7.500 Kč mi přijde reálné. Máte-li na platby potvrzení (můžete-li doložit, že výživné pravidelně platíte), soud výživné zpětně nepřizná.

Horší je to podle mne se stykem s dětmi a s jejich vztahem k Vám. Jestli manželka začne dělat naschvály (...ale ona mi vyhrožuje, že už neuvidím děti), odnesou to hlavně děti a promítne se to i do jejich vztahu k Vám. V podobné situaci bych se snažila najít nějaký rozumný kompromis. [Vaše děti za to stojí.]

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vanad1
Datum: 09.03.17 23:27

Plaťte vašich 7000 a zbytek pořeší soud. Nemáte soudem doposud nic stanoveno, tak to zase tak akutní není. Jen musíte v současnosti výživné posílat prostřednictvím České pošty. Jakýkoliv podepsaný papír nemá žádnou důkazní hodnotu. Je to pro vás plus. Čím více budete posílat teď, tím budou nároky vaší podivné manželky vyšší a bude jí naprosto jedno, jestli budete mít z čeho žít a z čeho zaplatit bydlení. To je hnusná realita většiny žen.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.