Podvod a porušení nájemní smlouvy?

Od: Datum: 08.03.17 10:16 odpovědí: 24 změna: 18.05.17 13:16
avatar

Pěkný den, s radostí jsme se o víkendu stěhovali do nového bytu. Když nám zmocněnec-zástupce majitelky chtěl při podpisu smlouvy v únoru strčit papír s energiemi od 1. 3., zarazilo nás to, nicméně jsme odmítli a řekli si, že došlo k omylu. Bohužel jsme nyní zjistili, že byt, ve kterém bydlíme, je inzerovaný na prodej (jakožto prý i celý dům), a k ostatním nájemníkům běžně chodí zájemci. Majitelka zavolá pár hodin předem a pokud není nájemce doma, provede nájemníky i bez něj - což už samo o sobě je protiprávní. Když sousedka vyměnila zámek a to samé jí do telefonu sdělil přítel, ihned vyhrožuje ukončením smlouvy. V nájemní smlouvě je vše po telefonické domluvě. V bytě zároveň nejsou měřáky spotřeby tepla, které se má rozpočítávat na byty podle jejich rozlohy - bylo nám však řečeno odborníkem, že od roku 2014(?) je v zákoně, že měřáky být musí.

Z domu se za poslední roky stěhovalo dost lidí právě kvůli jednání majitelky, jejímu vyhrožování a neustálým prohlídkám. Připadáme si nyní podvedení, kdybychom o prodeji bytů věděli, rozhodně nemáme zájem. Realitka, které jsme zaplatili provizi, o prodeji domu věděla, ale nijak nás neupozornila, prý pokud jde o prodej domu, majitelka nemůže vtupovat do jednotlivých bytů. V jiné realitce jsou ovšem byty nabízeny jednotlivě. Příští týden máme konzultaci s právníkem, protože situace se nám hrubě nelíbí. Zřejmě budeme požadovat zpět i provizi realitce kvůli zatajení informací. Po kontaktování bývalých nájemníků jsou ti ochotni se s námi spojit kvůli společnému řešení a případné žalobě.

Ráda bych názory od nezávislých, co si o tom myslíte. Ideálně od těch, kteří sami pronajímají nebo problematice rozumějí. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek6*
Datum: 08.03.17 10:35

jestli vám chodí do bytu bez vašeho vědomí tak ji zažalujte za vloupání..to je jednoduché :) i když je majitelka tak tam nemůže lozit jen tak...za další..to, že se dům/byty nabízí na prodej je sice pěkné, ale ten co to koupí vás (nájemníky) má jako věcné břemeno...kdyby vás chtěl vystěhovat musí vám najít ze zákona stejně bydlení jako dosavadní..to se většinou novým majitelům nechce tak tam nechávají ty stavající...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 10:41
avatar

Děkuji, ještě nechodí, ale nájemníci se shodují, že to je běžné. Sousedka se dokonce sama s dětmi v bytě bojí, jednou ji ráno v kuchyni překvapil zástupce majitelky, prý jde pro nějaké papíry. Jde nám právě o ty prohlídky, majitelku prý nezajímá, že jste práci, máte nemocné děti. Prostě přijdou zájemci a hotovo, vyhrožuje, vytváří nátlak.

Kdybychom věděli, že je dům nebo byt na prodej, nestěhujeme se, opravdu nemáme zájem, aby nám po bytě lozili několikrát do měsíce cizí lidé.


doplněno 08.03.17 10:44:

Ze strany majitelky i RK došlo k zatajení důležitých informací, které by měly rozhodující dopad.

Datum: 08.03.17 11:18
avatar

krtku, kde jste vyčetl toto:

kdyby vás chtěl vystěhovat musí vám najít ze zákona stejně bydlení jako dosavadní
To se určitě mýlíte, nebo citujete starý zákon.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lee
Datum: 08.03.17 19:38
Vecne bremeno? Vite vubec, co ten termin znamena?
Pokud nekdo dum koupi a mate najem na neurcito, prechazi na nej podminky ze stavajici smlouvy. Pro ukonceni najmu musi mit zavazny (zakonny) duvod. Nicmene z praxe vychazi, ze chce-li se Vas majitel zbavit, vetsinou se mu to povede
Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 08.03.17 10:58

Dejte si pozor na to právnické "je to jednoznačné, to vyhrajeme, všechno nám hraje do karet, to je protiprávní chování" atd., každý právník rád pracuje, ale zákon se dá vyložit mnoha způsoby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 11:02
avatar

Zdravím, na tuto větu nespoléháme. Právník je můj dlouholetý kamarád a v při každém problému narovinu řekne, jaké jsou šance.

Datum: 08.03.17 11:18

Já bych se zbalil, ukončil nájemní smlouvu a odešel.

Žalovat majitelku či realitní kancelář,že majitelka chce prodat svou nemovitost a nájemci se toto nelíbí je hloupost. Je to její právo, stejně tak jako nájemce musí umožnit vstup případnému kupci. Zde naráží na sebe práva majitele a nájemce.

Oslovil bych realitní kancelář a požadoval vrácení provize z důvodu, že nájemní vztah neodpovídal platným zákonům.Pokud se jedná slušnou realitku, tak je zde velká šance úspěchu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.03.17 11:36
avatar

Děkuji, to také plánujeme, jsme znechucení a naštvaní. Prodej nemovitosti jako samotný nevadí, ale vadí to, že jsme nebyli seznámeni s tím, že byty navštěvují zájemci - bývalí i současní nájemci se vyjádřili, že přicházejí o své soukromí, přece jen, když Vám byt prolézají byť jednou za týden, 10 dní cizí lidé, je to nepříjemné. Navíc jsou prý tále ve střehu a unavení z toho, kdy majitelka zavolá, že bude další prohlídka. Prostě průchoďák. Toto je vcelku závažná informace, kterou by budoucí nájemník snad měl vědět. Přišli jsme takto právě o nemalou částku jako provizi realitce, což je v době hledání nového bydlení, dokupování nábytku a očekávání potomka dost na houby.

Za poslední větu díky, uvidíme, jak se vyjádří právník. Sama paní z realitky byla popisem chování majitelky šokovaná, ale taky to mohla hrát, že.

Datum: 08.03.17 11:20
avatar

Nejdříve je třeba přečíst nájemní smlouvu, co je a není uvedeno. Určitě nemůže majitel chodit do Vašeho pronajatého bytu bez Vašeho souhlasu. Určitě Vám nemůže bránit a trestat za výměnu zámku. Já, jako pronajímatel požaduji po každém, aby si vyměnil zámek.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 08.03.17 11:32
avatar

Děkuji, ve smlouvě není o zámku ani zmínka, naopak je uvedeno, že nájemce umožní majiteli přístup do bytu po předchozí domluvě. Po sousedce nyní majitelka požaduje 2000,- za bezpečnostní zámek, který vyměnila. Na argumenty, že je člověk např. v práci a u prohlídky nemůže být, majitelka nereaguje.

Od: krtek6*
Datum: 08.03.17 12:25

tak jestli máte ve smlouvě uvedeno , že byt zpřístupníte po předchozí dohodě tak pokud se nehodnete tak ho nezpřístupníte...to je přece logické :) takže když zavolá, že "dnes v 17hod potřebuju zpřístupnit byt"..a vy odpovíte, že nemužete, tak nenadělá nic..prostě nedošlo k dohodě.. další argmunent..a požadovat po nájemci 2000,- za zámek nemůže..pokud ho ovšem nájemce nepožadoval na vlastná žádost

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 12:36
avatar

Martino, sousedka si vyměnila zámek, OK, ale ten starý musí dát vlastníkovi, nebo ho pak namontovat zpět, až bude odcházet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 16:20
avatar

Ano, starý zámek samozřejmě má. I přes to začala majitelka vyhrožovat vyhazovem, pokud jej nenamontuje zpět.

Od: ben®
Datum: 08.03.17 11:51
avatar

Dobrý den, co k tomu napsat - snad jen, že vše je od začátku špatně a utíkejte. Už Vaše formulace "zmocněnec zástupce majitelky" je odpudivá a mělo to varovat. Vlastně nevím, proč se soudit, resp. Váš partner je realitka, ta udělala chybu a měla by odstoupení od smlouvy vyhovět (neprověřila si klienta/majitelku nebo informace zamlčela). Prohlídky bytu upravuje NOZ, na výměnu zámku nejsou názory jednotné (např. já požaduji, aby měl nájemce zámek/klíče vlastní). Takže, utíkejte a hodně štěstí. Zdravím!

P.S. A hledejte si nájem, kde jednáte přímo s majitelem zapsaným v KN (což lze bezplatně ověřit přes internet).


doplněno 08.03.17 12:52:

milancukrar - budiž. Kdybych byl zájemce o pronájem, tak bych raději jednal přímo s majitelem bytu (pokud by takovou možnost umožnila současná situace na trhu). Ovšem, informace o tom, že byt chci pronajímat a zároveň ho nabízím k prodeji, je dost podstatná a měla být sdělena včas,


doplněno 08.03.17 16:31:

martinaa - ano, tato informace totiž značně snižuje zájem o pronájem bytu, tak ho realitka (možná na přání majitelky) neuvádí. Vyčkejte na další kroky až po poradě s tím právníkem, ale již si musíte hledat nějaké jiné bydlení - nemá význam zůstávat v nejistém bydlení, investovat tam (např. do malování) a být ve stresu, kdy tam skončíte nebo trpět rozmary majitelky.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.03.17 12:38
avatar

bene, já jsem taky zmocněn několka majiteli vyjednávat s realitkami a nájemci. Majitelé se nebaví s nájemníky, vše řeším jen já.


doplněno 08.03.17 13:54:

Bene, ještě nikdo nechtěl vidět uřední zmocnění, vždy jim stačilo moje smlovo, popřípadě slovo realitky. Před nástupem jim dávám vzor smlouvy, kde je vše uvedeno..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 16:23
avatar
Bene, Váš příspěvek je pro mne zatím zřejmě nepřínosnější. S realitkou jsme dlouho mluvili včera, paní přiznala, že ví o prodeji domu, což je prý v pořádku, jenže na stránkách jiné realitky jsou uvedeny pouze byty, tak ať mi nikdo netvrdí, že takto se prodává dům. "informace o tom, že byt chci pronajímat a zároveň ho nabízím k prodeji, je dost podstatná a měla být sdělena včas" - přesně tak. V tom vidím kámen úrazu, byt bychom si za této podmínky rozhodně nepronajali. Snad se během výpovědní lhůty najde něco rozumného. :/
doplněno 08.03.17 16:58:

Realitka s majitelkou spolupracuje prý už třetí rok a jsme první, kdo si stěžuje. Já se ani nedivím, většina nájemníků nad tím mávne rukou a raději vypadne, aby šetřila nervy. Počkáme, co řekne právník, ale do bytu nijak investovat nebudeme, to ani omylem.

Co nejdříve pryč. Škoda, byt je opravdu pěkný.

Od: xjvx
Datum: 08.03.17 12:58
Proboha, proč si ty lidi nevymeni zámky? Absolutně nechápu, jak se někdo může nastěhovat do podnájmu a nevymenit zámek? A ještě k tomu ho nevymenit ani ve chvíli, kdy vědí, že jim tam chodí cizí lidi? Někdy mi někteří lidé přijdou opravdu na palici.
A k tématu - z nájmu bych podala výpověď, našla si jiné bydlení a zazalovala realitku o provizi. Z bydlení tam koukají jen problémy. Já bych chtěla rozhodně bydlet v klidu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.03.17 13:53
avatar

Věřím, že to musí být docela na palici, když na vás někdo vyvíjí nátlak a do telefonu vyhrožuje. Nájemníci před námi dostali výpověď z nájmu s termínem 1 měsíc, což je opět protiprávní, což si ale oni nezjistili. Měli tak nervy a fofry.

Z bydlení koukají jen potíže, to souhlasím, chceme co nejdříve pryč.

Datum: 08.03.17 22:48
avatar

A proč dostali měsíční výpověď, když majitelka shání nájemce? To vypadá, že je mohla z nějakého důvodu vyhodit okamžitě, ale naopak jim dala lhůtu, aby si stačili najít jiné bydlení. Vždyť museli mít nájemní smlouvu a k výpovědi tedy musela mít důvod, ne? A co se týká samostatných měřidel u každého bytu, být nemusí, pokud se energie a voda platí paušálem, bez doplatků i nedoplatků.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.03.17 06:38
avatar

okamžitě nejde vyhodit žádného nájemníka.

Nikdo nevíme, jak to bylo, páč pravdy jsou často upraveny tím, kdo je vypráví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.03.17 08:54
avatar
Blesiku, oni meli tuto lhutu ve smlouve. Nam ji tam zkouseli dat taky, nicmene jsem jim rekla, ze ze zakona je lhuta trimesicni, tak to prepsali.
A dodnes nemaji vyuctovani energii za lonsky rok, tak se boji, kolik budou doplacet. Ovsem od majitelky nemaji ani zadne papiry ani vyjadreni.
Datum: 12.03.17 13:06
avatar

Dobrý den, situace se momentálně vyvíjí tak, že si případ převzal právník, známý od mámy, jedná se prý o jasný a poměrně častý podvod a zkusí zjistit, co by se s tím dalo dělat.

Datum: 17.05.17 22:54
Dobry den,
jak to cele dopadlo?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.17 13:16
avatar
Pekny den. Realitce jsme poslali predzalobni vyzvu, na kterou pres sliby do telefonu reagovala zaporne a k soudu to nma smysl davat, tak bohati nejsme. Od 30. 4. jsme v pěkném bytecku v klidne lokalite, s balkonem a bez potizi a ciganu.
Udajna majitelka prvniho bytu nejdriv vyhrozovala, pak sproste urazela a nakonec trvala na osobnim predani klicu primo ji.. na coz jsme pristoupili a byli pripraveni. Nakonec opet poslala sveho zastupce, ktery podepsal dohodu a tim se to nastesti uzavrelo.
Zaroven jsme ve skupinach hledajici a nabizejici pronajmy pred touto pani varovali a vcelku.dost lidi se ozvalo, ze maji taktez negativni zkusenosti.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.