Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Soudní jednání

Od: amidamaru* odpovědí: 8 změna:

Je možné,v dnešní době u soudu stáhnout obvinění žalovanou stranou?Jedná se o napadení.Předem děkuji za rady.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladinpraha*
hodnocení

3x

Žalobu je možné stáhnout. Stáhnout ji může pouze ten, kdo ji podal.

 

meandra*
hodnocení

2x

Žalovaná strana nemůže nic stahovat. Pouze ten kdo žaluje

amidamaru*
hodnocení

Nepochopil jsem..Je žalobce,žalovaný,a státní zástupce.Myslíte žalobce,jako fyzcká osoba?Nebo státní žalobce,co navrhuje trest.Odpovězte.

ohneta*

Tak to zkusíme na příkladu. Pokud jste útočníkem, tak nemůžete stáhnout obvinění sám na sebe. To je snad logické.

amidamaru*
hodnocení

To jsem pochopil.Ale otázka zněla,jestli napadený může iu soudu žalobu stáhnout.Aniž by z toho něco mněl.(Útočník s napadeným se již dohodli)

tiffany*

Ano, napadený (poškozený) může i u soudu stáhnout svůj souhlas s trestním stíháním, toto právo mu dává zákon zvaný trestní řád, za určitých okolností, což posoudí soud.

 

meandra*
hodnocení

0x

Napadený ale není žalovaný. Žalovaný je útočník.

 

hodnocení

0x

Ujasněme si termity:

Máme tady právo občanské a trestní.

Občanský spor složí k tomu, aby si strany sporu vyjasnily, kdo tomu druhému způsobil škodu a jaké bude odškodnění. Probíhá mezi žalobcem a žalovaným. Jak žalobce, tak žalovaný může být kdokoliv, zpravidla jeden z účastníků je fyzická osoba.

V trestním právu jde o vyslovení trestu pro někoho, kdo se provinil proti společným pravidlům. Pachatel trestného činu je postupně podezřelý, obviněný, obžalovaný a odsouzený. Žalobce je vždy státní zástupce, protože v trestním procesu jde především o vyslovení trestu a trestá vždy autorita - stát, nikoli poškozený - nejde o pomstu. Poškozený stojí stranou. Z pohledu právní logiky by měl v trestním právu nanejvýš roli svědka a o odškodnění by se soudil v následném občanském sporu, vzhledm k nepraktičnosti takového postupu se zavedlo, že poškozený může žádat o odškodnění i během trestního procesu, čímž se zároveň určí výše škody. Navíc poškozený dostal právo zastavit trestní stíhání, ale jen v některých případech (například nelze dopředu "odpustit" vraždu).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]