Jak vymáhat dluh?

Od: Datum: 17.02.17 08:08 odpovědí: 2 změna: 17.02.17 15:26

Přeji dobrý den.

Potřebuji poradit, jak postupovat v této situaci: S jedním společníkem jsme měli uhradit dluh "rukou společnou a nerozdílnou". Jelikož jsem měl více finančních prostředků, tak exekutor vymohl celý dluh ode mne a doporučil mi, abych polovinu zaplacené částky žádal po společníkovi zpět (toto je běžný postup se kterým nic nenadělám). Řekl mi, ať zažádám o soudní příkaz k vrácení dlužné částky a ten ať potom předám exekutorovi.

Nyní prosím o radu, jak dál postupvat:

1. Musím nejdříve (než podám žádost u soudu) písemně požádat dlužníka o vrácení dluhu, který jsem za něj zaplatil? (Nevím jak jej mám kotaktovat, protože je v současné době ve výkonu trestu, a nevím ve kterém vězení.) Pokud ano, jak zjistím, kam mu písemnou žádost poslat?

2. Mohu sám sepsat žádost o sodní příkaz k vrácení dluhu a předat jej u soudu na podatelnu, nebo to musí provést něnaký právní zástupce?

3. Pokud můžu sám požádat, tak jak by měla být žádost formulovaná a co všechno by měla obsahovat?

4. Na který soud se obrátit - soud, který vydal původní rozsudek je v jiném kraji než já bydlím (přestěhoval jsem se), ale dlužník (který je nyní ve výkonu trestu) má trvalý pobyt v mástě původního soudu.

Za vaše rady předem děkuji.


doplněno 19.02.17 14:23:

Pochopil jsem, že jej musím nejdříve písemě vyzvat - s doručenkou, aby mě dluh uhradil.

Můžu poslat výzvu na jeho adresu tvalého bydliště, když je nyní v některém nápravném zařízení? Nebo musím nějak vypátrat ve které věznici je a poslat výzvu tam?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.17 15:05
avatar

Ano, musíte jej nejprve soudně vyzvat a udat termín, do kterého má dluh zaplatit. Normálně to bývají 3 dny. Musíte poslat výzvu s dodejkou, abyste měl doklad o převzetí. Nevím, jestli není nějaký zádrhel, když je kolega v nápr. zařízení. Kde zjistit o jaké nápr. zařízení se jedná s jistotou nevím. Co zkusit Státní Zastupitelství?

Žádost k soudu můžete podat sám, ale musí mít všechny náležitosti a předepsanou formu. Musíte k ní přidat všechny potřebné přílohy, které dokazují, co vymaháte a musí tam být i to, ke kterému datu žádáte vyrovnání a kolik. Osobní data Vaše i kolegy, RČ, adr. Stručně o co a proč žádáte. Můžete i žádat, aby obžalovaný uhradil soudní náklady, či Váš ušlý zis, cestovné.. Je toho hodně, doporučuji se poradit s právníkem, jinak Vám to přijde zpátky, nebo to ani na podatelně nevezmou.

Vždy se musíte obrátit na soud v místě jeho trvalého bydliště. Žaloby, myslím, musíte mít 3 kopie a jednu pro sebe.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.02.17 15:26
avatar

Vyzvat písemně, nikoliv soudně... A ve výzvě dát dostatečnou lhůtu k uhrazení. Já bych dala alespoň 10 nebo 14 dnů.

Ale já bych Vám poradila obrátit se na právníka, který má s vymáháním zkušenosti → hlavně s vymáháním od někoho, kdo je právě ve výkonu trestu.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.