Který úsek Sázavy si projít?

Od: Datum: 17.02.17 01:29 odpovědí: 8 změna: 18.02.17 14:31

Chci vzít vnoučata / větší, zdatná/ vláčkem podél Sázavy. Pojedeme z Prahy možná až do Světlé n.Sáz. Některý úsek, který je hodně pěkný, bychom chtěli projít pěšky. I třeba si tam vzít nocleh. Jen potřebuji poradit v jakém úseku dát onu pěší pauzu a kochat se . Děkuji za tip.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.17 06:16

Celá Sázava je krásná - moc. Jezdíme k ní už skoro 40 let.

Váš nápad je dobrý. Pro děti je totiž krásná hlavně cesta vláčkem z Čerčan do Světlé. Pořád podél Sázavy. 90 km, 3 hodiny jízdy. Několik tunelů, nejdelší ten před Ledčí - Podhradský. Pokud se chce člověk kochat z vlaku, je to nejlepší na jaře či na podzim, když nebrání ve výhledu listí na stromech.

Mám ráda trasu ze Smrčné na Stvořidla. Není to daleko, jen asi 3 km, pořád lesem a po levém břehu Sázavy. Řada krásných pohledů na řeku. Pokud je to málo, můžete se vydat dalších asi 5 km do Ledče. Ubytování seženete takřka všude. Pronajímají se chatky na Stvořidlech, ale v létě je tam dost rušno i přes noc. Pak v Ledči, najdete nocleh i ve Vlastějovicích /Avia/, nebo v Horce u pana Zimmermanna, či ve Zruči.

Takhle krásně je na Sázavě:

1/ Jarní Sázava ze železničního mostu v Březině.

2/ Krásně houpací most přes Sázavu v Mrzkovicích.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 17.02.17 08:49

*slunce*Milá Jago, tušila jsem, že se ozvete. Jednou jste označila Posázaví za svoji srdeční záležitost, zatímco já ji znám jen z dávného kurzu na Kácově. Moc děkuji za vyčerpávající odpověď! Ano, jaro jsem vybrala, kvůli viditelnosti z vlaku. A ten vláček, ten byl jasnej už dávno, to zas z trampských písniček.

Datum: 18.02.17 13:04

Všude na Sázavě je krásně. Pokud se budete držet červených značek, to je tzv. posázavská stezka a vede takřka pořád podél Sázavy. Nemůžete nikam zabloudit. V okolí Stvořidel a Vilémovic můžete vidět vzpomínky na Jaroslava Foglara - Jestřába, který v těchto místech pořádal skautské letní tábory v letech 1925 - 45. Např.Rodrigova skála nebo Zlatá zátoka s pamětní deskou. Podle těchto míst vznikla i známá Foglarova kniha Hoši od Bobří řeky.

V létě se v lesích kolem Sázavy najde spousta hub. Na jaře, tak v polovině dubna, už za Smrčnou kvetou u Sázavy bledulky, orseje, dymnivky a trochu výš také modré jaterníky. Často jsme pozorovali na stromě silně ťukajícího strakapouda či dokonce datla.

Dokud jezdí motoráčky 810, je prima si sednout do připojeného vozu až dozadu. Vidíte za sebou koleje, skály, řeku, je to lepší, než sedět u okénka, to očím hodně uteče. Jenže občas už nasazují na tuto trať zkušebně Regionovu a tam je po koukání dozadu. Škoda. Ty osmsetdesítky k Sázavě patří tak nějak víc.

Rádi z vláčku máváme vodákům. /a oni zase nám/

Ať se Vám výlet vydaří, hned bych se přidala. *placni* Jaga.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.02.17 14:31

Díky, Jago, za další informace, vše se hodí. To s tím vláčkem motoráčkem, to je škoda. Mohly by mít ČD smysl pro retro. Aspoň na takovýchto trasách. Kéž natrefíme na tu nejstarší soupravu. Já jezdívala v dětství kolem Berounky v těch vagonech s dřevěnýma lakovanýma lavicema, co uprostřed stála kamna. Tunely, mávání a místa na konci vlaku, to k cestám patřilo. Mile mne před deseti lety překvapil dvouapůlletý vnouček, když jsme přestoupili z moderního vlaku do vagónku na boční trati. Jak se ten starý vůz rozjel a rytmicky se rozdrncaly pražce, tak vydechl do ticha zasněně: "Hlavně, že šlyším ten žvuk".

Datum: 17.02.17 09:00

úsek Stvořidel, mezi Mrzkovice a Stvořidly je krásný, ale nejkrásnější je na podzim, případně v horkém létě, kdy se dá v řece koupat a ve Stvořidlech funguje kemp, kde se dá výborně občerstvit. Děckám koupit limču a nanuka. Na jaře je tam samozřejmě hezky také, ale spíš za sucha. Nicméně v tomto období tam bude ještě sníh, led, bláto. Celé smutné a šedivé. Vůbec by mě to tam netáhlo. Jinak úsek Stvořidla - Světlá je moc hezká procházka, cca 8 km.

Vlak je na kochání super, ale po pravdě 3 hodiny v posázavském pacifiku s děckama si neumím představit. Je to dlouhé, vlak pomalý a bolí zadek z mizerných sedaček.

Jinak u Sázavy je hezky skoro všude, jen v tomto období to bude na šlapání náročnější a smutné, vše šedivé. Tak to cítím já.

Ohodnoceno: 2x

Od: many*
Datum: 17.02.17 09:25

Zdraví Zruč nad Sázavou , Lásky jedné plavovlásky a bývalá největší výrobna dětských botiček v republice Sázavan...

Ohodnoceno: 0x

Od: fram
Datum: 17.02.17 15:44

Posázaví uvidíte z vláčku, podle toho vyberete. Osobně upřednostňuji Český Šternberk (založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova a okolí). V podhradí mají báječnou svíčkovou, v Parkhotelu v létě baštíte s vyhlídkou na hrad. Ceny mírné, obsluha příjemná. Obecně čím výše proti proudu, tím méně je zachatováno a více je divoké přírody. Vydáte se ale po červené značce, ta je skoro všude.

Vydejte se třeba i na zimní Stvořidla, úsek řeky mezi městečky Světlá nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/stv…0204_162017_tipy-na-vylet_tom

Ohodnoceno: 2x

Datum: 17.02.17 18:55

Moc všem díky za tipy. Uloženo. Honzíku, buďte bez obav, dřív, jak koncem března, to nebude. Jsme každý z jiného kraje a společné volno a zároveň dobrá předpověď počasí se "kloubí" složitě. Ale pojedeme určitě.

doplněno 18.02.17 23:29:

A děti už nejsou malé, už mne přerůstaj.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.