Máte doma astmatici jen vymalovaný byt?

Od: Datum: 15.02.17 10:40 odpovědí: 20 změna: 16.02.17 16:34

Nebo i někde v bytě tapetu? Doktorka mi řekla, že mám dát tapety dolů kvůli astmatu. Naštěstí je mám hlavně v chodbě a koupelně, WC? Tam kde spím jen kolem postele, to už jsem sundala. Před půl rokem mi to tapetovali, tak mi připadá škoda to zas dávat dolů a platit za to. I když zdraví je na prvním místě. Děkuji. Hezký den.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.02.17 11:12
avatar

Astmatik má tendenci k záchvatu kvůli různým iniciátorům.Někteří jsou alergici na prach,jiná na určité chemikálie.Pokud se doktorka snaží stanovit jako alergen tapety,tak musí mít proveden test.Rozhodně i malba na stěně může obsahovat některé chemické přípravky,které mohou ovlivnit zdravotní stav alergika.Nemylím,že by v tapetách byly obsaženy alergeny.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 15.02.17 11:37

Ale na tapety se chytá prach a roztoče. A čím déle to je v bytě, tím více roztočů tam je. Roztoč je alergen. Je i v posteli, v dece, všude.

Od: vilik
Datum: 15.02.17 11:48
My doma uklízíme.
Tím pádem nemusíme spát zabalení v igelitu ve vykachlíkované místnosti.
Prý je například právě koberec, který se udržuje, pro alergika vhodnější než plovoučka, protože se prach zachycený ve vlasu nevíří.
Co záclony, sedačka, čalouněné židle, otevřené skříně, postel a ložní povlečení?
Raději kupte dobrý vysavač a pračku, zvyšte frekvenci úklidu, zbavte se všech na údržbu složitých kusů nábytku a vybavení a pak přemýšlejte o náhradě tapet.
Edit: Figurek má stejný názor
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.17 13:16
avatar

S tapetami mám dlouholeté zkušenosti.A z nich mohu uvést jednu .Protože tapety jsou organický materiél,na rozdíl od klasické minerální výmalby,z fyzikálních vlastností vyplývá,že při proudění teplého vzduchu okolo stěn se tyto nabíjejí záporným nábojem(zdi bez tapet)Na něj se usazují intenzivně kladným nábojem nabité organické částečky prachu,což je skoro všechno,roztoči,bakterie,částečky tuků z vaření,části tělních materiálů a další.Tapety,nabité stejným kladným nábojem tyto částice odpuzují.Proto se běžně na vytapetované stěny skoro žádný prach neusazuje.(pouze prach minerální).

Běžně mám zkušenost,že stěny s tapetami i po 10 letech nevykazují prachové usazeniny.Kromě toho lze velice jednoduše stěny umýt houbou se saponátem,případně desinfekčním prostředkem,.Takže tvrzení,že by tapety mohly zhoršovat zdravotní stav alergika, jsou zcestná.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.02.17 16:34
avatar

Jabraka, máte pravdu. Zažila jsem, že se malovalo a tapety se jen přetřely, spíše ze slušnosti, suchým mopem. Umývat ani nepotřebovaly. Dokonce jsem měla látkou, textilem, vytapetovanou předsíň a látka byla stále čistá. Občas jsem ji, v záchvatu šílení ve spirále s hadtem a vysavačem (jak tomu říkal muž) stěny přejela vysavačem, ačkoliv to nebylo potřeba. *sok* A ono to má důvod!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.02.17 13:18

prach je všude -nejen na tapetách ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 11:38
avatar

Ony ty doktorky jsou někdy se svými diagnozami rychle hotové. O tom něco vím.

Nepíšete na co máte alergii. Jestli máte alergii na potraviny, pak nějaké strhávání tapet nemá smysl.

Jestli máte alergii na nějakou rostlinu nebo na pyl, platí totéž. Tapety nechte na zdi a odneste kytky.

Jestli máte tu klasiku, která se jmenuje alergie na organický prach, pak tapety nechte tam kde jsou, protože na ně se nachytá prachu méně než na zeď a začněte v posteli. Tam bývá hlavní problém. Chce to pořádné zdravotní matrace, polštáře, deky a povlečení a dále musíte natvrdo z celého bytu vyházet všechny ozdobé přehozy, dečky, plyšové koberce a závěsy.

A hlavně, v každém případě si kupte pořádný vysavač. Na něm nešetřete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nikc®
Datum: 15.02.17 11:54

Vloni v srpnu mi zjistili, že už alergii na roztoče nemám ani na prach. Před pár lety jsem měla. Ale v srpnu mívám, co se týče alergie a dýchání nejmenší problémy. V zimě by ty výsledky dopadly třeba jinak. Jinak si myslím, že mi prach a roztoče vadí nejvíc. Nejhorší je to, když člověk leží při nemoci doma a má na sobě peřiny a deky. Lidský teplo je ráj pro roztoče. Množí se, jsou aktivní a mě se hůř dýchá. Takže peru vše na 60. Ale ty deky se perou na 30 stupňů. Včera jsem na to přišla, že místo deky budu dávat cejchu, co se pere na 60 st.


doplněno 15.02.17 11:56:

Jinak na astma léky beru. Mám slabý.


doplněno 16.02.17 14:28:

Figurku, mám vysavač Eta Trino. Vysává dobře. Už ho mám 9 let. Eta je naše dobrá značka. Nejspíš jsou lepší, ale budou dražší. Doporučil byste mi značku nějakého dobrého a ne moc drahého vysavače? A klidně malého, mám malý byt. Děkuju. Hezký den.

Datum: 15.02.17 12:07

U nás doma se nevyskytují koberce. Tím jsme protialergická opatření ukončili. Kdo tvrdí, že na tapetě se drží míň prachu, než na zdi, nemá pravdu. Záleží jaká tapeta a jaká zeď, dle mého je to jedno. Roztoči a tapety jsou samozřejmě kamarádi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nikc®
Datum: 15.02.17 12:12

Zdravím. Předtím jsem měla papírovou tapetu v předsíni a ta mi moc nevadila. Teď je tam ta drahá vliesová a hůř se mi dýchá. Kdybych to věděla, tak bych jí nekupovala. Papírová je tenčí a dle mého lepší. Záleží možná i na lepidle, jaký tam dali. Kolem postele taky byla vliesová. Dala jsem jí pryč a je to úleva. *uspech*

Od: astma
Datum: 15.02.17 13:04

Nezlobte se, nevěřím vám, že po sundání tapety se vám lépe dýchá. Astamatik to má každý den jinak. Důvodem nejsou tapety. Jsem astmatik 30 let, takže o tom něco vím. U vás vidím problém v tom, že máte deky co perete na 30 - 60 st. Proč nemáte deku a polštář co lze vyvařovat na 90 st? Vysajete si každý týden postel, matraci, pod postelí atd. Tuto zimu bylo dost mrazivých dnů, takže co není přibité z ložnice (mimo nábytek) šlo přes noc ven do mrazu. To se potom fajn dýchá.

Již dlouho ve městech a nížinách je inverze, smok. Jezdíte so + ne na dlouhé procházky tam, kde svítí slunce? Dnes u nás na slunci + 16 st. a ve městě 10 km vzdáleném smrad, smok, inverze a mínus 5 st.


doplněno 15.02.17 13:34:

Na trhu je jich spoustu, např. zde http://www.proalergiky.cz/esh…tar-prikryvka-medical-95.html

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nikc®
Datum: 15.02.17 13:20

Kde jste prosím vás sehnala deku, která se pere na 90 stupňů? Jinak jsem ven dávala do mrazů peřiny a to ostatní. Luxovala jsem včera a i dneska. Vysavač mám Etu. Chtělo by to asi lepší.

Datum: 15.02.17 13:26
avatar

Ještě tu byla zmínka o koberci.Je jasné,že koberec je lapač prachu,při způsobu čištění,který je docela běžný-tepování-se neodstraní zevnitř koberce škodliviny.Vlhký koberec je pak i líheň roztočů a bakterií.

Pro čištění koberců a nakonec i sedaček a dalšího čalounění doporučuji kärchrování - čištění za mokra s intenzivním odsáváním,.Touto technikou se odstraní většina zárodků zevnitř koberce,.I v rodinách alergiků se viditelně po čištění koberců touto technikou zlepšil stav nemocného.Je nutno toto čištění provádět častěji,nejlépe 4 x v roce.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 13:30
avatar
S tapetami zkusenost nemam, ale co presne Vam rekla doktorka? Pokud nedelala testy primo napr. na lepidlo v tapetach, tak je to spis hadani. A jako dlouhodobe leceny alergik astmatik jsem od lekare nikdy neslysela nic o riziku tapet.
Pro nas alergiky astmatiky jsou nejhorsi koberce, zaclony, zavesy, plysaci. To jsou lapace prachu a roztocu tim padem take.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 15.02.17 13:44

Záclony nemám. Závěs jeden mít musím, kvůli průvanu a dá se prát na 60 st. Jinak se budu muset rozloučit se dvěma dekama na 30 st. prajícíma. Děkuji za příspěvky.


doplněno 15.02.17 13:51:

Jedna na 40 st. se pere.

Datum: 15.02.17 18:35
avatar

Nikc, taky mám deku, co se pere na 30°C. Hebounká, hladká. Jenže ouha, doma podezření na blechy. Vyprala jsem ji na 60 a víte co? Je pořád stejná. Za dva roky asi nebude, ale už dvě vyprání přežila bez úhony. S velkým množstvím aviváže, kterou možná nemůžete, ale měla jsem aviváž, která nevoněla, jen změkčovala, co ta?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 16.02.17 14:07

Je těžký sehnat něco na 60 st. pracího. V Ikea měli jen dvoje závěsy na 60 st. prací, šedý a žlutý.Jinak spoustu krásných závěsů na 30 nebo 40 st. pracích. V OBI vůbec neměli na 60 st. prací závěsy.


doplněno 16.02.17 14:16:

Měla jsem zlatý závěs v předsíni na překrytí polic. Ale na 30 st. prací. Dám tam místo něj ten šedivý nic moc na 60 st.


doplněno 16.02.17 14:33:

Ne překrytí, ale zakrytí polic.

Datum: 16.02.17 14:48
avatar

Já jsem se Vám snažila říct, že ne všechno, na čem je 30°C, lze prát pouze na 30°C... ale to nevadí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 16.02.17 15:55

Beru na vědomí*jasne*.

Datum: 16.02.17 14:50

Mé astma vyléčilo před 30 lety přestěhování z hor do Prahy. Když jsem jezdil do smrduté Prahy do školy, byl jsem vždycky už druhý den zdravý. V zimě ta lahodná sirná vůně, jako když tunelem projela parní lokomotiva. Tak jsem v Praze zůstal, sirná vůně sice už ustoupila, ale astma o tom naštěstí ještě neví ..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.