Co je prokrastinace?

Od: Datum: 14.02.17 07:59 odpovědí: 16 změna: 14.02.17 19:24

Dobrý den,
potřeboval bych nějakou přesnější definici co je prokrastinace. Můžete mi pomoct?

děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: krtek6*
Datum: 14.02.17 08:05

oddalování úkolů...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.02.17 08:06
Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu.
Převzato z Wikipedie.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.02.17 08:07

Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.02.17 08:08

asi klasické zbožné přání (předsevzetí) na Nový rok, že už raději všechno udělám hned a nebudu to odkládat až na jindy, což je právě ona prokrastinace.

Definici jsem našel podobnou jako výše: "výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu, rizikový fenomén pro duševní zdraví"

Od: ben®
Datum: 14.02.17 08:25

Dobrý den, oficiální definici jste již obdržel, tak přidám i tu neoficiální. Je to přirozené a zdravé uvažování normálního člověka, který je schopen rozpoznávat záležitosti podstatné od nepodstatných a podle jejich důležitosti je potom postupně a v klidu řeší či neřeší. Kdo tuto vlastnost postrádá, tak se potom hroutí pod tíhou úkolů a připadá si jako vystresovaná štvaná zvěř. Mimochodem, nechávat řešení záležitostí až na poslední chvíli je prý naše národní vlastnost (viz např. konec března a daň. přiznání). Zdravím!

Datum: 14.02.17 09:00

Příklad je lepší než nějaké definice.

Ve škole tě čeká zkouška a ty víš že ji musíš udělat a že se na ni musíš připravit. Pak místo přípravy na zkoušku jdeš na fotbal a do hospody *pivo*, protože pro zkoušku je vypsaný ještě další termín a k němu zbývá ještě dost času.

Takovému chování se vědecky říká prokrastrinace.

Datum: 14.02.17 12:05

K tomu existovalo i názorné grafické ztvárnění pro studenty, kterým momentální indispozice odebrala schopnost vnímat psaný text bez obrázků

http://www.komik.cz/cedule/39-hotove/

Datum: 14.02.17 09:27

Definici už kolegové napsali...

Ve zkratce je to o tom, že místo abys psal domácí úkoly, tak zevluješ na Poradte.cz *smich*

Od: kuky®
Datum: 14.02.17 09:37
Chtěl jsem odpovědět na otázku ihned po tom, co sem byla vložena, ale nakonec jsem to odložil na později...ukázková prokrastinace.

Od: mp*
Datum: 14.02.17 10:27

Všichni přede mnou to napsali přesně, takže ví o co jde. Já tím trpím hodně. Takže třeba kontrolní hlášení podávám až 24 dne v každém měsíci. Prostě, co nehoří, neřeším. Zase teda nesnáším fronty. Takže asi papírové daňové přiznání bych 31 března bych na FÚ nenesl. Je to prostě odkládat úkoly a povinnosti na poslední možnou chvíli.

Datum: 14.02.17 10:39

Já jí trpím vždy, když mám jít na odpolední. Naplánuju si, co všechno před odchodem musím stihnout udělat...A nic. Pak to honím o víkendu, místo abych odpočívala. M.

Od: jak
Datum: 14.02.17 18:35

Je to obyčejná lenost a nedostatek pevné vůle. Kdybys za každý nesplněný úkol, dostal jednu bičíkem, nebo nedostal najíst, to bys viděl jak by všechno šlo jak po drátku.*smich* Prokastinace, hezké cizí slovo, ale znamená to česky jsem línej jak veš, když nemusím nedělám.*modla* I já občas trpívám touto chorobou.

Datum: 14.02.17 18:57

To není pravda. Člověk může prokrastinovat u některých úkolů, zatímco jiné - klidně náročnější (časově, úsilím, fyzicky atd.) - klidně splní včas a v dostatečné kvalitě.

Od: jak
Datum: 14.02.17 18:59

Nechce se ti dělat to co tě nebaví, co tě baví uděláš rád.

Datum: 14.02.17 19:24

To je nesmysl. Něco si o tom přečtěte. Je to docela závažná a těžko léčitelná psychická choroba. S leností to má společné akorát viditelné příznaky.

Příklad:

Je pondělí. Do čtvrtka musím vyplnit daňové přiznání, na což jsem měl 2 měsíce času. Vím, že to nebude jednoduché a protože mám ještě pár dní čas, tak to stále odkládám. I když vím, že pak budu stát na FU nekonečnou frontu. Přemýšlím, jestli není potřeba udělat něco jiného, čím bych si odkládání ospravedlnil. Napadá mě, že bych třeba mohl přeházet hromadu uhlí, což rozhodně není práce, která by mě bavila a taky to není nutné dělat zrovna teď. Ale zaraduju se, že jsem našel záminku, proč přiznání ještě odložit. Vyplňuju ho pak ve středu před půlnocí, když už to fakt odložit nelze.

To je prokrastinace.

Datum: 14.02.17 18:54

"Poslanecká nemoc". *smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.