Sociální dávky

Od: Datum: 13.02.17 17:11 odpovědí: 7 změna: 14.02.17 22:23

Dobrý den, před více než rokem u mne byla sestra, abych jí podepsala formulář, že u mě bydlí ( s dětmi ) a dostávala tak příspěvek na bydlení. Jelikož mi bylo řečeno, že z jejích dávek ( příspěvku na bydlení, který by dostala a nechala si ho pro svojí potřebu, nikoliv pro bydlení u mě) bych musela odvádět daň, protože by to pro mě byl podle Sociálního odboru příjem ( ale nikdy bych z toho neviděla ani korunu ), nic jsem jí nepodepsala. Nyní jsem nalezla na schodech formuláře na přípspěvěk na bydlení a na živobytí. Podle mě je to tak, že by na příspěvek na bydlení neměla nárok, protože je nás v domě více dospělých s vysokými příjmy a tudíž spadáme do okruhu posuzovaných osob. Je možné, že by si to sestra podepsala za mě ( tudíž by to tedy měla pro úřad potvrzené ) a dostávala tak dávky? Dá se to nějak přes OSSZ zjistit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.02.17 17:37

Možné to je. Jestli máte podezření, raději si to ověřte. Lépe dřív než později.

Kdysi jsem takto řešila situaci, kdy moje maminka "podepsala" souhlas k žádosti o stavební povolení (vlastnila ideální polovinu domu). Zjistila to tak, že jí tenkrát zaslali oznámení jako účastnici stavebního řízení. Řešení pak bylo dost nechutné. :(

Ohodnoceno: 0x

Od: kala
Datum: 13.02.17 19:12

Takže když se zajdu zeptat na sociálku jako majitel nemovitosti, řeknou mi to? Nebude problém teřba s tím, že je to její soukromí?

Datum: 13.02.17 22:22

Dobrý den, určitě si to zajděte zjistit, ale nechápu jaký papír byste jí měla podepsat, že u vás bydlí? Hlavně nárok na příspěvek na bydlení má tam, kde má trvalé bydliště a je to pro ní na bydlení, tak nevím, proč byste vy měla odvádět daně, aleda byste jí pronajímala byt, tak z příjmu z pronájmu. Ale pokud si chce žádat o příspěvek na bydlení v domě, kde je více osob s příjmy a mají tam trvalé bydliště, tak musejí všichni dokládat příjmy. U doplatku na bydlení nemusí mít trvalé bydliště, ale ten se vyplácí u hmotné nouze a tam chodí každý měsíc kontrola, tak nevím. Ona bydlí jinde a chce si to uplatňovat u vás?

Datum: 13.02.17 23:30

Nedá se to zjistit, ÚP ani OSSZ Vám nic nesdělí. OSSZ vyplácí nemocenské, ošetřovné, peněžitou pomoc v mateřství, důchody, ... s příspěvkem na bydlení nemá nic společného.

Státní sociální podpora (příspěvek na bydlení) i pomoc v hmotné nouzi (doplatek na bydlení) se vyplácejí prostřednictvím úřadu práce (musela byste se ptát na kontaktním místě ÚP).

"Jelikož mi bylo řečeno." → Kdo a kde přesně (prosím přesný název úřadu) Vám to řekl? Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která nepodléhá dani z příjmu. Navíc by jej pobírala sestra, nikoliv Vy.

_____

Příspěvek na bydlení lze získat pouze k bytu, k němuž má člověk uzavřenu platnou nájemní smlouvu na své jméno, nebo jehož vlastnictví může doložit výpisem z katastru nemovitostí, a v němž má přihlášen trvalý pobyt.

Podle mne není pravděpodobné, že by se Vaší sestře podařilo navíc zfalšovat i nájemní smlouvu nebo výpis z katastru. Pravděpodobné se mi nejeví ani přihlášení trvalého pobytu bez platné nájemní smlouvy (v takovém případě by potřebovala ověřený souhlas majitele nemovitosti)...

Nevím, kdo Vám na schodech nechal formuláře, ale odhaduji, že to byla Vaše sestra, která možná doufá, že Vás nakonec přesvědčí. Podle mne jste udělala dobře, že jste sestřině žádosti nevyhověla, že jste se na jejím pokusu o podvod nepodílela... [Já bych se na Vašem místě pokusila situaci vysvětlit sestře a přesvědčit ji, aby se nepokoušela získat dávku podvodem.]

______

Jediné, co byste (v případě, že nemovitost vlastníte) mohla zjistit, je trvalý pobyt. Zajdete-li s výpisem z katastru nemovitostí na ohlašovnu obecního úřadu, měli by Vám sdělit, kdo je do Vaší nemovitosti přihlášen k trvalému pobytu.

Od: kala
Datum: 14.02.17 16:19

O tom odvodu daní jsem slyšela v práci od kolegyň. Když bych jí u sebe nechala bydlet s nájemní smlouvou a požadovala od ní nájemné ( pro mě by to tedy byl příjem ) jestli to píši srozumitelně. Nemáme uzavřenou žádnou nájemní smlouvu. Nepobírám od ní žádný poplatek na bydlení, pouze si každý hradíme poplatky na elektřinu, uhlí, vodné a stočné, odpad. Trvalý pobyt u mě má, to jsem jí musela jít na úřad podepsat. S těmi formuláři nechápu o co jde, a protože naše vztahy nejsou příliš vřelé, nechci to ani zjišťovat. Jen mi bylo divné, že je jich tolik od každého. Pokud to nějak pomůže k objasnění jedná se o tyto formuláře: Doklad o výši nákladů na bydlení, Žádost o příspěvek na živobytí, Žádost o příspšvek na bydlení, Doklad o výši měsíčních příjmů, Prohlášení o celkových sociálních a mejtkových poměrech. Už tu bude bydlet druhý rok. Na podpis se mě ptala, když se přistěhovala. Od té doby jsme o tom nemluvili, ale chtěla pro úřad něco podepsat. Ani mě nezajímalo co, protože mi bylo uplně jasné, že to chce jen pro svoji potřebu, když žádný nájem platit nemusí.

Od: annaa
Datum: 14.02.17 18:36

Kalo, jestli má Vaše sestra hodně nízký příjem, nejspíš nárok na příspěvek má. Není důležité že neplatí nájemné, pro výpočet výše příspěvku je nutné uvézt náklady na bydlení které platí, jako je elektřina, voda, plyn a topení. Z těchto skutečností se to počítá. Píšete, že si to sestra platí, ona ale musí předložit doklad, kolik přesně zaplatila. Platí to vám, nebo přímo dodavatelům energií? Pokud přímo, doklad má a k žádosti Váš podpis vůbec nepotřebuje.

Pokud platí Vám, nevidím důvod, proč ji záměrně svým nesouhlasem připravovat o možnost podpory, kterou zjevně potřebuje a Vy tím nic neztratíte.

Ono to celé vychází z toho, že čím víc elektrárny a ostatní dodavatelé energií vydělají, tím víc zaplatí státu na daních. Stát zase z těch daní trochu peněz vrátí těm potřebným, kteří finančně neunesou to neustálé zdražování.

To množství tiskopisů je OK, musí se vyplňovat spousta kopií a dokonce každé tři měsíce podávat novou žádost.

Datum: 14.02.17 22:23

Zdanit byste musela nájemné. Nikoliv příspěvek na bydlení, který by byl přiznán Vaší sestře. Formulářů je potřeba vyplnit opravdu hodně.

Vy byste měla potvrdit jenom to, co se týká bydlení. Jestli u Vás sestra bydlí zadarmo, musela byste u nájemného potvrdit nulu. Jinak jen to, za co opravdu platí → odpad, energie, ...

Podle mne by bylo nejlepší se domluvit se sestrou, společně s ní zajít na kontaktní místo úřadu práce a nechat si tam vše podrobně vysvětlit.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.