Výpovědní lhůta nájmu

Od: Datum: 13.02.17 07:23 odpovědí: 7 změna: 13.02.17 17:56
avatar

Pěkné ráno, plánujeme stěhování a byla nám doručena nájemní smlouva bytu, o který bychom měli zájem. Ve smlouvě je jasně uvedena výpovědní lhůta 3 měsíce, ovšem o pár řádků níže je "Výpovědní doba 1 měsíc dopředu, každého 1. v měsíci".

Co to je? *zed* Je smlouva platná, když jsou v ní uvedené dva různé a odporující si údaje? A je vůbec podle zákona (výpovědní lhůta už není ze zákona 3 měsíce?). Děkuji za radu, dneska to odpoledne jdeme řešit, ale víc hlav, víc ví.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.02.17 07:42
avatar

Dobrý den, při normálním ukončení náj. vztahu výpovědí ze strany nájemce je stále výpovědní lhůta tříměsíční. Jeden měsíc by mohl uplatnit pronajímatel z důvodů, které jsou přesně definovány v NOZ (hrubé porušení náj. smlouvy, neplacení nájmu apod.). Náj. vztah lze ukončit i pís. dohodou a tam si určit výpovědní lhůtu - musí souhlasit obě strany. Patrně jde o nepřesnou formulaci v té smlouvě (nebo o nepochopení textu=?). Trvejte na jasné formulaci a dle NOZ. Zdravím!


doplněno 13.02.17 08:24:

martinaa - první dva odstavce jsou (dle mého názoru) pochopitelné a správné. Pokud jde o odstavec 5). tak si myslím, že to má být vyjádření, že výpověď bude předána např. v únoru (měsíc předem) a bude platit (výpovědní lhůta běží) od 1. března. Ovšem, formulace je tam nešťastná - zde je nutno si vše ujasnit (a raději změnit formulaci textu).


doplněno 13.02.17 08:26:

http://business.center.cz/bus…ik/cast4h2d2.aspx#cast4h2d2o3

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.02.17 07:50
avatar

Právě, při porušení podmínek bych to chápala, možná, že se jedná o tyto odstavce. Přiznám se, že tomu moc nerozumím, ještě že jde se mnou dnes přítel, který už má nějaké nájmy za sebou, pro mne to bude poprvé. Kopíruji:

1. Nájem se sjednává ode dne 1.3.2017 - na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce. Pronajímatel však může písemným sdělením sdělit nájemci, že po uplynutí příslušných nájemní doby se neobnovuje nájemní vztah a pak nedojde k automatickému obnovení nájemního vztahu a nájemní vztah končí uplynutím příslušných sjednané doby.

4. V případě, že se nájemce dostane do prodlení s úhradou nájemného z bytu, má v okamžiku skončení doby nájmu k pronajímateli splatné závazky, či porušil jiné podmínky nájmu dle nájemní smlouvy či obecně závazných právních předpisů, oznámí pronajímatel písemně nájemci, že se nájem neobnovuje a z jakého důvodu se neobnovuje. Na základě tohoto oznámení nájem zanikne uplynutím sjednané doby a nedojde k automatické obnově podle odst. 1. Ustanovení čl. VI odst. 8 se použije přiměřeně.

5. Výpovědní doba 1 měsíc dopředu, každého 1.

Datum: 13.02.17 09:29
avatar

Já bych to pochopil tak, že 3 měsíční výpovědní lhůta začíná běžet od 1. následujícího měsíce. Tedy že jí musím podat v měsíci předcházejícím 3 měsíční výpovědní lhůtě. Tak je to i v NOZ. Takže myšleno je to asi správně, ale formulováno nesmyslně. Takovouhle smlouvu bych ale rozhodně nepodepisoval.


doplněno 13.02.17 09:38:

Pozor! Nesmyslný je i odstavec 2.!

Nájem se sjednává... ...na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce. ...že po uplynutí příslušných nájemní doby se neobnovuje nájemní vztah a pak nedojde k automatickému obnovení nájemního vztahu a nájemní vztah končí uplynutím příslušných sjednané doby.

Pominu několik nesmyslných formulací (...uplynutí příslušných nájemní doby...). Kdy ale asi tak uplyne sjednaná doba neurčitá?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.02.17 08:11
avatar

Citovaná věta je zcela nesmyslná. Já to vidím tak, že autor nějakým způsobem text upravoval, části vět mazal nebo přesouval a z nepozornosti vznikl tento paskvil. Upozorněte jej na to a žádejte úpravu znění smlouvy.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 13.02.17 12:15
avatar

Moc děkuji pánové, dáme si pozor a ten nesmysl rozhodně nepodepíšeme. Díky zvlášť Magdonovi za ten druhý odstavec, toho jsme si vůbec nevšimli.

Datum: 13.02.17 15:41
avatar

Usmívám se, páč zhotovitel nájemní smlouvy kopírovat text z několika smluv a splácal neco, co si po sobě nepřečetl.

Nedává to logiku, sdělte pronajímateli, že musí smlouvu upravit, nebo navrhněte úpravu sama.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.02.17 17:56
avatar

Se zástupcem pronajímatele jsme smlouvu upravili a promazali. Nyní je výpovědní lhůta 3 měsíce, pronájem na neurčitou dobu (což může být pro nás i výhoda), a nesmyslné věty byly poskládány normálně.

Ještě jednou děkuji za rady.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.