Predčasný duchod

Od: Datum: 12.02.17 20:46 odpovědí: 3 změna: 12.02.17 21:23

Dobrý večer. Je mi 62let a jsem v předčasném duchodu. O 2 roky dříve. Prodělal jsem nemoci srdeční arytmii plícní embolii a epileptický záchvat. Je přihlíženo že jsem měl více nemocí na výpočet celkového duchodu a výše výpočtu? A nebo se na to nepřihlíži a jde pouze za odpracované roky a výdělky? Výpočet v mém případě je větší než mi poslali z Prahy atd. Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.02.17 20:56

Je rozdíl, jestli máte předčasný důchod a invalidní důchod. U předčasného důchodu se ke zdravotnímu stavu nepřihlíží a celková výše se vypočítává podle délky odpracované doby a výši výdělků. Doba práce neschopnosti se uvádí zvlášť, jako vyloučená doba a o nic nepřicházíte, naopak i nějaká malá koruna se za vyloučenou dobu k výpočtu připočítává.

Předpokládám, že jste si vše zadával do kalkulačky. Pokud Vám již přišel výměr důchodu, obdržel jste s ním i IOLDP, tedy všechny výdělky, odpracované doby, i vyloučené doby, které měla správa soc. zabezp. k dispozici. S tímto oficiálním materiálem pracujte a porovnejte si svoje výpočty, kde je nějaký rozdíl.

Všechny nesrovnalosti Vám na ČSSZ jistě vysvětlí. Je možné, že tam neměli všechny podklady, tedy to nezanedbejte a věnujte tomu svůj čas. Každá desetikoruna k důchodu je dobrá.

Ohodnoceno: 0x

Od: klus
Datum: 12.02.17 21:15

Protože jste měl ID 1. stupně a nepracoval jste. Tudíž tato doba pobrání ID se vám nezapočítává do důchodu. Ale na tohle jste se již také ptal? Vy nečtete odpovědi a nebo tak brzy zapomínáte?

Datum: 12.02.17 21:23

Stupeň invalidity hraje roli pouze v případě ID III. stupně, kdy se doba pobírání ID započte do celkové doby důchodového pojištění.

Jestli jste pobíral ID I. nebo II. stupně, měl jste si k němu najít nějaké zaměstnání (např. na zkrácený úvazek) nebo si sám hradit dobrovolné důchodové pojištění.

Počet nemocí nemá na výši důchodu vliv. V případě ID se posuzuje stupeň ztráty pracovní schopnosti (nemoci se "nesčítají", vychází se z té nejzávažnější).

A u starobního důchodu už hrají roli pouze doba důchodového pojištění a dosažené výdělky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.