Dědictví - vlastní a nevlastní děti

Od: ® odpovědí: 8 změna:
avatar athenaise

Zdravím rádce, s kolegyněmi v práci jsme probíraly takovýto problém. Jsou rodiče dvou kluků a jednoho děvčete. Děvče je tátovo a starší kluk mámy. Druhý kluk je jejich obou. Děti jsou již dospělí. V mládí těchto dětí si otec osvojil kluka své manželky, aby měli všichni stejné jméno. A teď k problému. Jak to je vlastně s dědictvím? Jen tak jsme v práci o přestávce klábosily a přemýšlely, že vlastně jedno z dětí (syn otce) by na tom byl asi nejhůř. Podotýkám, že se nejedná o pár korun. A ač rodiče ještě oba žijí, mají oba přes 70let.

8 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar bimbam

Pokud zemře první pán, pak polovina majetku zůstává jeho manželce. Druhá polovina se rozdělí na čtvrtiny. Dostanou je manželka, dcera, osvojený syn i druhý syn. Pokud zemře první paní, zůstane polovina majetku manželovi. Druhá polovina se rozdělí na třetiny a dostanou je manžel, první syn a druhý syn.

Potom později:

Po smrti ovdovělé manželky se majetek rozdělí na poloviny mezi syny, po smrti ovdovělého manžela se majetek rozdělí na třetiny pro dvě vlastní děti a osvojeného syna.


doplněno 12.02.17 18:16:

Poznámkou v 15,54 jste to nějak zkomplikovala. V původním dotazu píšete o starším chlapci, který žije se svou biologickou matkou a otcem, který ho osvojil. A o mladším chlapci, který žije se svými biologickými rodiči.

Vyčerpávající odpověď.

K dotazu jen podotknu, že "nevlastní dítě" je hovorový výraz. Buď je osoba A potomkem osoby B, nebo není.


Jsem si to myslela správně, jedna kolegyně tvrdí, že pokud syn otce žije dlouho (od 5ti let) u této rodiny, má se za to, že je to jako dítě vlastní, tudíž dědí i po nevlastní matce.

nene. I kdyby tam žil od narození, tak nárok nemá. Musí být osvojen.

 


1x
avatar jabraka

Osvojené dítě má stejné právní krytí jako vlastní.

JB

 


avatar athenaise

Tak se to nakonec vyřešilo. :(...pán zemřel, nezanechal závěť. Nejmladší brácha přišel za starší sestrou ať svůj podíl nechá přepsat na mámu (nevlastní) a ona souhlasila. Trochu jí nechápu, ale to už je život. :(

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]