ČP - úřední psaní

Od: Datum: 11.02.17 02:29 odpovědí: 10 změna: 13.02.17 09:18

Dobrý den,včera jsem se vrátil kolem deváté večer domů a ve schránce mám výzvu k vyzvednutí zásilky (úřední psaní standard -- Do vlast.rukou jen adresáta,DODEJKA).V neděli opět jedu pryč a tak si nemůžu zásilku vyzvednout v termínu určeném Nejpozději do: 20.02.2017/pozn.2 ( pozn.2 když otočím tu výzvu znamená - bude vložena do Vaší domovní schránky).Těžko můžu v devět večer volat na poštu.

Takže to je tak že i když si ji nestihnu (nejsem doma) vyzvednout,tak mi ji potom vloží do schránky a vyzvednu si ji ze schránky až budu doma? Chápu to správně?-jestli to tak je,tak proč tam tu zásilku nedají hned při prvním roznosu a musí se s tím pošťačka tahat dvakrát?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.17 04:11

Protože je lepší, když adresát zásilku převezme s převzetí potvrdí podpisem.

Ohodnoceno: 0x

Od: posta
Datum: 11.02.17 05:16

že je to lepší a pokud jsem doma a dozvoní se tak podepíšu to je jasný - ale nechápu proč to do té schránky nehodí hned při nedozvonění se a musí se s tím tahat znovu ( přitom manželka byla doma a nedala jí to ),když to potom stejně tak jako tak hodí do schránky a bez podpisu.Se potom nedivím,když má takových jako já spoustu,že jsou chuděrky strhaný,když tahají několik zásilek tam a zpět.Na co jsou potom ty dodejky,když to mají bez podpisu?

Datum: 11.02.17 23:45

Doručování je striktně dáno zákonem, třeba správním řádem, musí být dodržen správný způsob doručování také podle předpisů pošty. Je-li dopis "do vlastních rukou", a nikdo ho nepřevezme, uloží se na poště. Desátým dnem od uložení je považován za doručený (fikcí) a plyne spávní lhůta, např. pro námitky apod. Pak už je to jedno, mohou Vám ho hodit do schránky, neb už byl "doručen".

Datum: 11.02.17 06:25

Poštovní doručovatelka se chová /pracuje/ tak, jak jí to nařizuje zákazník a poštovní předpisy.

Zákazník si zvolil takovouto službu, a musí se dodržet.

Vámi navrhovaný postup, vložit okamžitě do schránky existuje, též i neukládat a vrátit zpět, či uložit a po úložní době vrátit zpět. Na to existují i zkratky /např. UX - značí uložit na deset dní/. Všechny tyto služby, jak nakládat se zásilkou jsou zpoplatněné a odesílatel je zaplatí, tudíž doručovatel je povinnen je dodržet.

Jaká služba se zvolí je podle důležitosti obsahu, je potřeba dodržet nějaké lhůty, něco se dává na vědomí, a to si opravdu státní instituce /např. soudy/ určují samy.

Před vložením do schránky se dodejka utrhne a otiskne ,,po úložní době vloženo do schránky,,. Adresát dodejky /odesílatel zásilky/ tak ví, že jeho zásilka byla oznámena, nevyzvednuta a po úl. době vložena do schránky, přesně tak, jak si to přál. Pošťáci mají pro ulehčení razítka, která na dodejku otisknou, jako zprávu pro příjemce dodejky - třeba uloženo, oznámeno, po úložní době vloženo do schránky. Na dodejku otiskne svoji jmenovku, datumku a připojí podpis.

Doporučené dopisy tvoří jenom malou součást denního nákladu doručovatelky, většinou se jedná do stovky kusů, někde do firem třeba 200 kusů, ale i více, to je potom zařízeno jinak. Takže ty tašky a odkládací balíky jsou spíše plné obyčejné pošty a letáků.

Na to Vaše, dopis určený pouze do vlastních rukou adresáta, že manželce se do ruky nedá, ale do schránky potom ano, se nic říci nedá, tak to prostě je. Po úložní době se dopis totiž v tomto případě již nepovažuje za VR /vlastní ruce/, ale nakládá se s ním, jako s obyčejnou zásilkou.

Podívejte se někdy na ,,poštovní podmínky - druhy zásilek, dodání zásilek, převzetí zásilek atd.,,. Jsou i virtuálně na netu. To jsou předpisy, které se na poště musí dodržet, ale nejen pracovníci, ale i zákazníci, protože kdo používá tyto služby, tak je musí akceptovat, i když se mu někdy jeví jako zbytečné. Obě strany mají stejné povinnosti, aby byl přehled jak bylo se zásilkami naloženo. Pokud něco doručovatel přehlédne, tak vězte, že je za to potrestán. Ve Vašem případě. kdyby vhodil okamžitě zásilku do schránky, tak by na to odesílatel přišel a v tom případě píše reklamaci. Až budete mít dopis v ruce, tak si vše na obálce přečtěte, i na druhé straně, uvidíte, jak se s dopisem muselo pracovat a co je všechno na obálce předtištěno.

doplněno 11.02.17 07:12:

Pokud se člověk zdržuje mimo své bydliště a má na svém přechodném bydlišti v dosahu poštu, tak je dobré si nechat zásilku přeposlat. Pokud v to opět ovšem nebrání dispozice. Odesílatel mohl požít službu ..nedosílat,,.

Každopádně o jednorázovou dosílku si musí zákazník zažádat okamžitě, nenechávat to dlouho, čas běží. Telefon pošty je uveden na oznámení k vyzvednutí zásilky. Může vyřídit i jiná osoba.

To jenom pro příště, pro jiné zásilky.

Od: mp*
Datum: 12.02.17 00:12

Je to tak, jak píší ostatní. Doby, kdy nepřevzetí doporučeného psaní něco řešilo (Jako, že děláte, že to jako nevíte a lhůty se posouvají) jsou pryč. Fikce doručení je dnes tuším něco kolem deseti dní. Takže z toho plyne, že je určitě lepší dopisy do vlastní ruky přebírat (znáte to, kdo chce hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody). Jen tak na okraj - horší jsou na toto datové schránky. Sice celkem dobré na komunikaci s úřady - vše vyřídíte od zvednutí se od vlastního stolu, ale v případě výzvy, třeba k doplnění kontrolního hlášení, máte lhůtu jen pět pracovních dní. Jinak pokuta na tvrdo 30000 kč. Sám jsem se vylekal, když jsem toto vyzvání poprvé dostal (znáte to - poctivý člověk se vždy nejvíce bojí a vystraší). Naštěstí to byla chyba mého dodavatele a jen jsem podtvrdíl správnost mých, úřadu zaslaných údajů. Stejně ve mě ale hrklo. A co třeba, kdybych byl třeba na horách, nebo u moře nebo třeba nemocný. A nestačil jsem tu lhůtu 5 dní splnit? To by teprve bylo dokazování. Doufám, že toto naštve dostatek lidí potřebných na změnu tohoto systému. Takže dneska je to trochu ode zdi ke zdi. Ale ono tak v životě obyčejně chodí.

Datum: 12.02.17 00:41

Paradox je, že manželovi nebo manželce (příp. jiné osobě) nedají dopis do VR ani když má na poště zřízenou tu kartičku, že může přebírat někomu poštu. A po 10 dnech to hodí do schránky a může si to přečíst kdo chce. Nechápu, proč odesílatelé vůbec posílají dopisy do VR? Stačila by jen obyčejná doručenka, tu by mohla převzít i ta ověřená osoba. Odesílatel má podpis, že to někdo převzal, a pravděpodobně by i ušetřil na poštovném.

Od: neregctenar
Datum: 12.02.17 01:01

Zásilku do VR může převzít i zmocněnec.

Datum: 12.02.17 07:28

,,neregctenar,, - použil jste špatný odkaz. Uvádíte podmínky převzetí u zásilky do vlastních rukou. Ta bývá povětšinou označena nejen takto slovně, ale i modrým pruhem.

Zadavatel otázky uvádí oznámení zásilky ,,do vlastních rukou jen adresáta,, A to je opravdu pouze pro něj, zde na úředním /zelený pruh/ psaní pouze napsané, na jiných zásilkách vyznačeno pro lepší orientaci červeným pruhem. Pošťák musí číst.

Jakmile tam je slovíčko jen, nebo výhradně jen, nelze předat zmocněci.

U odkazu bod 16. se jedná o zásilku VZ, ne VR.

Od: neregctenar
Datum: 13.02.17 02:13

Odkaz je správně (viz název článku). Je to kopírované z popisu služeb, který na svých vlastního stránkách uvádí pošta (moje verze může být několik měsíců stará).

Datum: 13.02.17 09:18

Odkaz máte dobře. Přejděte prosím dále na bod 17. /viz příspěvek včera ve 01.01/ Zde Vás odkazují PP - část druhá, článek 19. Podání v tomto případě ,,DR,, se musí respektovat i při dodání /jak doručovatelem, tak i na vydání u přepážky./

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.