Měření teploty - skladové prostory

Od: Datum: 10.02.17 08:31 odpovědí: 8 změna: 10.02.17 18:16

V práci nám interní předpis ukládá měřit a zaznamenávat teplotu ve skladových prostorách. Důvodem je vejít se do intervalu předepsaného ve skladovacích podmínkách. Při posledním auditu přišlo na přetřes téma umístění teploměru.

Důvod je prostý - kolegyně auditorka je menšího vzrůstu a neviděla na displej. Mohl by mě někdo navést na příslušnou normu, která by se tímto tématem zabývala? Zatím jsem narazil pouze na normy zabývající se problematikou měření teploty na pracovišti, kde se udávají teploty ve třech výškách (cca 10,110 a 170 cm, prosím nebrat za slovo), ale to není to, co bych potřeboval. Kdysi nás ve škole učili, že teplota se měří uprostřed místnosti 1m nad úrovní podlahy. Tak nějak bych si představoval závěr. Samozřejmě není problém převrtat teploměr o 70cm níž, ale rád bych to měl podložené, jinak bude sloup za chvíli děravý jak ementál.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.02.17 09:32

Na vypracování vnitřního předpisu se musel podílet i podnikový metrolog. Ten má ve finále odpovědnost, že všechny teploměry a jiné měřicí přístroje ve vašem podniku splňují předepsané normy. Měl by Vám také jednoznačně určit, v jaké výšce teploměr umístit. Tato hodnota by měla být v interních předpisech i uvedena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 09:49

Šedivá je teorie, zelený strom života. Bavíme se o firmě s 15 zaměstnanci, kde VŠ vzdělání technického směru mají momentálně pouze 2 lidé. Příslušné předpisy se zabývají povoleným rozsahem teplot, opatřeními k nápravě neshod, intervalem měření, použitými měřidly, dobou skladování, umístěním sortimentu ve skladu, ale žádný předpis nehovoří o tom, za jakých podmínek měření probíhá. Ani příslušná ČSN nehovoří o tom, jak měřit teplotu, popř. vlhkost. Jinými slovy mohu vytvořit patřičný předpis (z výše uvedených důvodů to stejně skončí u mě na stole), ale měl bych z něčeho čerpat.

Datum: 10.02.17 12:46

Lituji, pokud je to tak, jak uvádíte, poradit neumím. Vím, že veškeré problémy totoho charakteru má na starosti metrolog, proto jsem ho zmiňovala. Možná by Vám poradili zde:

http://www.bozp-a-po.cz/bozp/…innosti-z-hlediska-bozp-a-po/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hoststary
Datum: 10.02.17 11:56

Záleží na tom, jaké prostory sledujete. V chladírenských prostorách asi sledujete vzduch v nejteplejším místě, aby bylo zajištěno, že je teplota skutečně optimálně nízká "Position the temperature sensor to register the warmest air in the refrigerated space to ensure adequate cooling."

Na trhu jsou nejrůznjší teploměry (i s vlhkoměrem) se záznamem dat - dataloggery pro umístění na stěnu, na stůl, nebo přímo do sledovaného balíčku, prostoru, s displejem pro přímý odečet, nebo USB dataloggery s USB připojením k počítači a následným vyhodnocení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 15:17

To je právě ono, požadovaná teplota se pohybuje (má pohybovat) v poměrně širokém rozmezí teplot 10-25°C, navíc v našich zeměpisných šířkách běžně dosahovaných po většinu roku. Tedy zřejmě nikdo při tvorbě normy nepředpokládal, že bude nějaký problém, "prostě se změří teplota". A je. V extrému můžeme jít přes 30°C, pod 10°C se ve vnitřních prostorách asi nikdy nedostaneme.

Od: hoststary
Datum: 10.02.17 17:07

Pro tyto účely by se hodil například Datalogger LOG10 nebo LOG20 (i s měřením vlhkosti), který má rozsah měřených teplot -30°C až +60°C a lze nastavit interval snímání od 30 sekund do 24 hodin, takže měří každou půlminutu až jednou z den, podle nastavení. Má paměť celkem na 20 000 záznamů. Datalogger se obvykle používá pro měření a záznam teploty při transportu a skladování zboží. Navíc zaznamenává MIN, MAX, AVG, tedy minimální, maximální a průměrnou teplotu a také má alarm pro upozornění na dosažení krajních nastavených sledovaných hodnot. K tomu USB kabel pro připojení k počítači a samozřejmě také software DE-Graph pro vyhodnocení a tisk průběhu sledované teploty.

Je to mrňousek ale s dobře viditelným displejem, na jednu knoflíkovou baterii vydrží při měření jednou za čtyři minuty po celý rok.

Nebo pro Datalogger Dostmann OPUS 20 TCO s rozsahem -20°C až +50°C pro monitorování prostředí v laboratořích a čistých prostorách, stavu prostředí ve školách a veřejných budovách, kvality vzduchu v kancelářích a výrobních prostorách a třeba také i monitorování emisí CO2 například ve skladu jablek, který má paměť na až 3 200 000 měření. Pro umístění na stěnu, nebo jako stolní. Velký asi jako pokojový termostat k ústřednímu topení, s pěkně viditelným displejem (viz zde). A pokud by na displej auditorka neviděla, může si vzít při své výšce židličku, nebo s k němu sehnout, podle toho, kde teploměr máte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hoststary
Datum: 10.02.17 17:38

amper: uhnul jsem od tématu, vám jde o to, jak teploměr umístit do správné výšky... nestačilo by ho přilepit na sloup pomocí suchého zipu, aby se dal sundavat? Nebo ho přilepit místo přišroubování oboustrannou lepicí páskou?

Ale jsme v České kotlince, kde se krade i toaletní papír na záchodech, natož teploměr. Ledaže by byl na řetězu, což u malého teploměru není možné. A auditorka by mohla namítat, že je možné s teploměrem manipulovat a není zajištěná stálá poloha při měření.

Druhá varianta: teploměr umístit na jedno místo a navíc do předpsané výšky umístit další externí čidlo!

Takže zde by se použil třeba Dostmann LG110 EXF viz zde s EXTERNÍM ČIDLEM, který je určený pro měření a záznam teploty při dopravě nebo skladování, sledování kvality v laboratořích, výrobě nebo podmínek prostředí ve skladech ve výrobních zařízeních, monitorování od skladování pro HACCP (certifikaci zdravotní nezávadnosti), prostředí v elektrárnách, monitorování prostředí od chladniček až po farmaceutický průmysl, atd. Samozřejmě může měřit jak základní přístroj svým čidlem, tak snímat teplotu v předpsané výšce externím čidlem a pak ať si to paní auditorka porovná. Nebo vy. Má 60 000 měření se třemi hodnotami (teplota, tlak, relativní vlhkost), dvouřádkový displej, USB výstup, atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.17 18:16
avatar

u mě to zaznamenává čidlo přímo do systému a při výdeji se objeví teplota na dodacím listu, resp. v systému u konkrétní položky po vyskladnění. kde je umístěno nevím, ale myslím že přímo v ovládání, které je cca. 170cm. nad zemí. celý warehaus dělala jedna firma kompletně včetně temper. skladů a předpokládám, že to je podle nějakých norem a audit v tomhle nenašel problém. pokud má auditorka problém, tak má říct, kde má teploměr být a příště to bude OK

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.