Má na tohle zaměstnavatel právo

Od: Datum: 07.02.17 11:19 odpovědí: 21 změna: 08.02.17 17:40

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat může mi zaměstnavatel nařídit práci z domu pokud ráno nepřijdu do práce že mám nevolostni apod.? Nejdu do práce proto že nemůžu pracovat proto si člověk čerpá i dovolenou a přeci když budu vykonávat práci kterou mi nařídí z domu nemusím si brát dovolenou ne? Ale podstata je taková že člověk nejde do práce když má vážný důvod není mu dobře apod. jak mi může nařídít pracovat stejně jak kdybych byla v práci. Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.17 11:43
avatar

Člověk nejde do práce, když má dovolenou nebo neschopenku - máte ji?

V opačném případě jste v práci a pracujete (ať už na pracovišti nebo doma) nebo máte "áčko".

Ohodnoceno: 2x
 
Od: smigishek
Datum: 07.02.17 12:16

Ano máme dovolenou nebo neschopenku ale stejně po nás vyžadují práci doma..


doplněno 07.02.17 12:22:

Právě že o ni po nás vyžadují práci doma když si vezmeme dovolenou z důvodu nevolnosti.

Datum: 07.02.17 12:28
avatar

Je to regulérní dovolená, na kterou máte ze zákona právo, nebo je to dovolená navíc v rámci svého zaměstnavatele?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 12:35
avatar

V době dovolené ani nemoci po Vás zaměstnavatel nemůže vyžadovat práci. Ovšem čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Před čerpáním dovolené byste měla mít schválenou žádost o dovolenou.

V případě nemoci může záležet i na tom, co zaměstnanci právě je. Např. se zlomenou nohou může být problém s dopravou do i z práce, ale jinak lze pracovat bez porušení léčebného režimu...

Vy čerpáte dovolenou na nevolnost? Podle mne je vhodnější v takovém případě navštívit lékaře...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 07.02.17 12:44

Ano, jsou lidé, kteří tohle řeší dovolenou... a takových je nás poměrně dost ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.17 12:54

JJ. taky čerpám dovolenou na nevolnost. Člověk má tu nepříjemnou možnost volby. Buď si vzít dovolenou (a nemít míň peněz) nebo jít na neschopenku a finančně ostrouhat. Pokrokoví zaměsnavatelé nabízejí v rámci bonusů sick days.

A že zaměstnavatel vyžaduje práci z domu? Vyžaduje. U nás je to alespoň o dohodě a kompromisu. Takže jsem "jako" v práci (dovolenou nemám), půl dne proležím a půl promailuju a protelefonuju. Léčebný režim - radši nekomentuju. No a příští den proležím (už mám dovolenou, protože padnu). Pacient "umřel", ale předtím byl řádně vyždímán. No a pak je víkend a v pondělí, šupky dupky do práce nakazit kolegy.

Že to není podle zákona? Není.


doplněno 07.02.17 15:44:

U nás šéf ví, že buď padneme hned a půjdeme na neschopenku. Pak má míň peněz on i my. Nebo povolí a my to nějak ustojíme. Takže věta: Je mi blbě, jdu si domů lehnout, napiš mi dva dny dovolený, není sci-fi. Sci-fi je, že nebude v posteli zvonit telefon (jasně, vím, že má po straně to tlačítko, ale vypnutí znamená, že prémie se vzdalují).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 07.02.17 14:10

U nás musíme hlásit dovolenou 3 dny dopředu. Nemůžu vědět 3 dny dopředu, že budu mít chřipku.


doplněno 07.02.17 15:49:

Mně dva dny nestačí. Někdy mám chřipku i dva týdny.


doplněno 07.02.17 19:12:

Taky bych raději pracovala doma, abych zas v práci nechytla bacila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 18:01
avatar

Uf to je škoda že mně toto šéf nařídit nemůže,rád bych mnohdy místo dovolené či PN pracoval klidně doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 12:40
avatar

No. Myslím že v pracovní smlouvě máte uvedené místo výkonu práce a toho se musíte držet. Já nějak nerozumím, jestli máte od firmy povolení pracovat z domu nebo ne. Jestli jste se dohodli na práci z domu, pak může.

Pokud povolení práce z domu nemáte, pak si s vaším odůvodněním nepřítomnosti koledujete a karňas. Víte co je karňas? Karňas je kárné opatření. Napoprvé možná jen odepsaný den z dovolené, napodruhé by to bylo horší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 12:55
avatar

Zřejmě jste špatně pochopil otázku. Tazatelka nechce ze své vůle pracovat z domova. Práci doma jí přikazuje zaměstnavatel, navíc pravděpodobně v den, kdy má tazatelka dovolenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smigishek
Datum: 07.02.17 13:03

ano přesně tak, nechci ve své dovolené kterou si čerpám kvůli nevolnosti nebo i jiným věcem a o kterou přijdu, pracovat z domu.

Od: smigishek
Datum: 07.02.17 12:57

Ne práci z domu ve smlouvě nemáme. Bohužel kvůli nevolnosti si čerpáme dovolenou. Proto když u nás někdo zavolá že mu není dobře automaticky si pak bere dovolenou nikdy s tím problém nebyl a těď právě chtějí aby jsme v rámci té dovolené z nevolnosti vykonávali svoji práci doma, proto nejdu do práce a beru si dovolenou neboď nemůžu pracovat a oni chtějí aby jsme to dělali.

Datum: 07.02.17 13:14
avatar

Pokud máte opravdu dovolenou, tak po vás zaměstnavatel nemá žádné právo chtít práci z domova. Ujistěte se, že dovolenou skutečně čerpáte a potom bych už telefon z práce vůbec nezvedal a maily nečetl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coco
Datum: 07.02.17 13:29

Neplati uz náhodou, ze prvni tri dny nemusi byt neschopenka, pouze staci osobni omluva a mate narok si cerpat nep!acene volno? Zamestnavatel je soukromnik?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 13:54
avatar

Neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek6*
Datum: 07.02.17 13:29

už jen z principu když si beru dovolenou oznamuji, že jedu na místo kde není signál a nebudu mít čas řešit nějaké maily či telefony

Ohodnoceno: 0x
 
Od: smigishek
Datum: 07.02.17 13:46

Ano je to soukromník, nikdy s tím u nás problém nebyl vždy když jsme potřebovali dovolenou jsme si mohli vzít, těď sice můžeme taky ale s tím že by jsme i tak měli pracovat to aji kdyby jsme si vzali neplacené volno tak by po nás chtěli aby jsme z domu dělali :D pak je opravdu jen možnost říct že nebudeme na signálu :)

 

Od: mp*
Datum: 07.02.17 15:18

Je to určitě off topic. Možná budu smazán. Ale nedá mě to. Jako živnostník jsem za posledních 25 let neměl ani jednu neschopenku a ani jednu dovolenou. A dělám každý boží den. Proto mě tato současná (rudo - černá) vláda asi nemá ráda. Ona potřebuje podřízené.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 15:31

A je to rozumné? Co si počnete, až už to vaše tělo nevydrží?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danka86
Datum: 08.02.17 17:10

Když máte dovolenou, tak by po vás zaměstnavatel neměl vyžadovat žádnou práci. Jenže šedá je teorie, zelený je strom života. Můžete práci odmítnout s tím, že máte dovolenou, ale pak třeba počítejte s tím, že až přijde čas na organizační změny, tak můžete být mezi prvními, kteří budou odejiti. Jestli máte se zaměstnavatelem dobré vztahy, berete alespoň trochu slušnou mzdu a i on vám v práci v něčem vychází vstříc (ač by nemusel), tak pro něj nějakou tu práci v rámci vašich možností udělejte. Nebo se na to vykašlete a najděte si jinou práci.


doplněno 08.02.17 19:26:

jethro: No, jestli to berete až takhle, tak v tom případě doufám, že i vy jako zaměstnanec berete svou práci zodpovědně a v pracovní době si nevyřizujete své soukromé hovory, nesurfujete na internetu, nevyřizujete si své e-maily, chodíte do práce přesně na čas a neodcházíte nikdy dříve než po odpracování 8 hodin, nekradete zaměstnavateli žádné věci (např. kancelářské potřeby), nic si v práci nekopírujete, nepoužíváte firemní mobil/auto/počítač pro soukromé účely, obědovou pauzu máte v rozsahu zákonných max. 30 minut, nevyužíváte pro sebe nijak informace, které máte o firmě, pro kterou pracujete etc., tak to potom jo. Jestli jste skutečně takový zaměstnanec, pak vás zcela chápu a fandím vám ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.17 17:40
avatar

Jinak: pokud mám dovolenou a jsem ochoten na výzvu zaměstnavatele vykonávat práci, tak buď se dovolená přerušuje nebo za odpracované hodiny si vybírám náhradní volno. Dovolené opravdu nemám tolik, abych s ní plýtval na práci, a normální zaměstnavatel to pochopí. Naopak pro "nenormálního" zaměstnavatele nemá smysl pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.