Zaměstnání - gravidita - mateřská?

Od: Datum: 02.02.17 11:06 odpovědí: 1 změna: 03.02.17 13:27

Dobrý den, mám takový problém . Dne 30 prosince jsem ukončila u zaměstnavatele pracovní poměr. Zítra mám nastupovat do nové práce. Zjistila jsem že jsem těhotná . Mám to hned v práci oznámit nebo počkat.? jsem skoro ve 3 měsíci. Práci nutně potřebuji . Jak to bude když mě propustí ve zkušební době? od koho dostanu mateřskou? mám na ni nárok když mám 8 let odpracovaných .? Nedostanu nějaký paragraf když v práci to oznámím třeba až za dva měsíce . A jak dlouho jsem v ochrané době mám nárok jít marodit ještě na minulého zaměstnavatele?Děkuji za radu

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.02.17 13:27

Ochranná lhůta ze zaniklého nemocenského pojištění pro účel nemoci činí 7 kalendářních dnů ("jít marodit na bývalého zaměstnavatele" jste mohla jenom do 7. ledna 2017.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění a ochranná lhůta pro tento účel činí maximálně 180 kalendářních dnů po zániku nemocenského pojištění (zaměstnání).

Pro vznik nároku na PPM je potřebná účast na nemocenském pojištění v dělce alespoň 270 kalendářních dnů v předchozích dvou letech a účast na nemocenském pojištění v době vzniku nároku na PPM (případně nástup na PPM v ochranné lhůtě).

Nevznikne-li nové nemocenské pojištění (nenastoupíte-li do nového zaměstnání), nevznikne Vám nárok na PPM. V takovém případě byste měla od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

Korektní by bylo zaměstnavateli těhotenství oznámit co nejdříve, aby se podle toho mohl zařídit. Ovšem pokud mu těhotenství oznámíte před koncem zkušební doby, můžete s největší pravděpodobností počítat se zrušením pracovního poměru ve zkušební dobe. Je otázka, jestli byste pak "dosáhla" na PPM...

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.