Letní čas a jeho výhody

Od: Datum: 31.01.17 19:44 odpovědí: 31 změna: 27.03.17 18:33

Hezký večer. Asi jsem natvrdlý, ale čtu si o tom, proč byl zavedený letní čas: kvůli úspoře energie. Chápal bych to během války. A taky po válce. Ale proč pak v roce 1979 a v letech následujících? Nebyl by někdo tak hodný a jednoduše mně, natvrdlému člověku, vysvětlil princip té úspory? Když se teda míň svítilo, v čem to bylo dobré? Nebo spíš k čemu? A kam se ta uspořená energie poděla? Dobře, v létě míň svítím. Čemu tím prospívám?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.17 20:04

Hlavní výhodou letního času je možnost lepšího využití denního světla. Ne pro úsporu energie, ale pro volnočasové, ale i jiné a užitečné aktivity. A je to taky kostrbatý pokus o návrat k přírodě a přirozenosti.

Ohodnoceno: 2x

Od: hurvajs
Datum: 31.01.17 20:37

Děkuji Vám.

Od: jerryfm
Datum: 27.03.17 10:13

Návrat k přírodě? Co je to za blbost , příroda se řídí už milióny let podle slunce a to je běžný zimní čas.

Ohodnoceno: 0x

Od: vilik
Datum: 31.01.17 20:15
Úspora spočívala v tom, že během léta byla možnost rozsvítit o hodinu později. Ráno totiž převážně spíme, když už je světlo, takže den vlastně zcela nevyužijeme. Posunem lze proto získat delší čas při denním světle v době, kdy jsme vzhůru.
Žárovka 100W například za 10 dní neprosvítila oproti zimnímu času 1kW. Tím pádem nemusela elektrárna tu energii vyrobit, ušetřili tak palivo a zdroje k jeho zpracování. Chápete?
V současnosti se ovšem uspoří velmi málo, ale jak je ve starém vtipu, alespoň si můžou i velmi staří občané 2x ročně šoupnout. I když jen s hodinami.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 31.01.17 20:34

Tak teď už dokonale, mnohokrát děkuji! Všude se psalo jenom o "úspoře energie", ale vůbec jsem si neuměl představit, jak to funguje. Teď už ano. A děkuji i za vtip na konci. Upřímně jsem se zasmál!

Od: pb®
Datum: 31.01.17 20:25

Všichni, kdo remcají na letní čas, by si měli uvědomit, že v létě vychází slunce už někdy mezi 4-5. hodinou ranní. Přejete si snad, aby se rozednívalo mezi 3-4. hodinou a stmívalo v 21?

Datum: 31.01.17 20:36

Děkuji. Jinak abych nedošlo k omylu: já neremcám na letní čas, já jsem jenom nechápal princip té úspory... Na letní čas jsem zvyklý celý život, tak mi nijak nevadí.

Datum: 26.03.17 19:54

Vy byste si měl uvědomit, že letní čas posune pouze hodiny, ale neovlivní východ slunce. V letním období se rozednívá mezi 4-5 hodinou (v letním čase 5-6).

Podle mně to žádný efekt nepřináší a někomu to komlikuje život. Třeba lidi, kteří pracují na směny od 6 a dojíždí větší vzdálenost, vstávají ve 4 a to jsou vlastně3. Jestli už nějaký posun času, tak zimní čas, kdy se hodiny posunou o hodinu zpět.

Od: mp*
Datum: 31.01.17 21:29

Podívejte se na to takto. Na úsporu energie se můžeme vykašlat. Ale třeba já jezdím na dovolenou až v září (obyčejně do Chorvatska). A je mi docela líto, že je tam světlo jen tak do cca 19,30 hod a za těch 14 dní co tam strávím, je to ještě obyčejně ještě o půl hodiny méně. Takže kdyby byl normální středoevropský čas, tak by se stmívalo už v půl sedmé. Nehledě na to, když třeba v létě po práci chodím spát tak v jednu hodinu v noci (restaurace), tak mě ranní světlo docela budí. Takže za mě letní čas ANO, a ještě bych osobně zavedl takzvaný superletní čas. Je zase fakt, že v zimě zase nemůžeme chodit ráno ještě v devět, deset hodin za tmy (i když osobně bych si to dovedl představit, protože stejně tou dobou obyčejně spím). Takže tam spíše jde o profesi, kterou, kdo provozuje. Proto to střídání času.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 31.01.17 23:20

No hle, další zajímavý úhel pohledu. A pěkně popsáno, moc děkuji!

Od: zaia®
Datum: 27.02.17 19:06

Mám ráda letní čas, i když ten "správný" je ten zimní. Hrozně, ale fakt hrozně mě štve, když je odpoledne brzy tma. Už v pět odpoledne mám pocit, že se mám uložit ke spánku a jsem ospalá, jako by to byla pravda, zatímco v létě se nechystám spát ani v deset večer. Kéž by někdo ustanovil, že bude jen letní čas, byla bych mu velice vděčná. A ty přechody z jednoho času na druhý mě taky štvou.

Od: tomasbartik
Datum: 19.03.17 05:19
Odpověď je jednoduchá, lidí, kteří jsou v letním čase vzhůru po 20:30h (západ slunce podle zimniho času) je nesrovnatelně více, než počet bdělých před 4:30h (východ slunce podle letního času).
Většina bdělých není po tmě, tedy mají zapnutý jakýkoli spotřebič.
Kdyby v létě zapadalo slunce ve 20:30h místo ve 21:30h, skoro celý národ by svítil o hodinu déle. Naopak ráno by bylo světlo místo 4:30h už ve 3:30h, což je naprosto zbytečné, neb 99% lidí ještě spí, resp. by drtivá většina lidí svitila o hodinu dříve.

Od: xy
Datum: 26.03.17 09:01

poslední věta - proč by drtivá většina lidí svítila ráno o hodinu dříve, když by bylo světlo už ve 3.30

Od: marketa
Datum: 25.03.17 19:10

Vážený pane, jsem taktéž natvrdlá, dle mého názoru za tím musí být nějaká skutečnost široké veřejnosti zatajená,

což se děje v mnoha dalších případech, ve všech médiích se o tom mluví, jak jsou lidé proti zavedení letního času. Zdůvodnění šetření energie je zanedbatelné, ale dál neřekne nikdo, proč letní čas nelze zrušít.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.03.17 20:12

Odpověď je jednoduchá. Většina lidí je pro to, aby v létě by letní čas. Většina jsou lidé aktivní a pracující. Ne lemry, které budík o hodinu dřív přizabije.

doplněno 25.03.17 22:46:

Nepsal jsem ani slovo o úsporách. Jen to, že to většina lidí chce. Protože mají víc času na aktivity po práci za denního světla. Povalečům u PC tma ovšem nevadí.

Od: petrm
Datum: 25.03.17 20:45

Jenže ta úspora už nějak nefunguje. A proč?

1) Továrny. Kde je drahá a náročná technologie, tam se jede 24 hodin denně. SSpotřeba stejná bez ohledu na to, kdy se zaměstnanci vystřídají u mašiny. I dvousměnný provoz je energeticky stejně náročný.

2) Pasivní zábava, TV a počítače. Když chci koukat na dvouhodinový film, koukám dvě hodiny na film. J ejedno, jestli o hodinu dřív nebo pozděj, sežere t ostejně.

3) Doprava. Stejně výkonný motor po stejné trati se stejným nákladem. Je jedno, jeslti vyjede dřív, nebo pozděj.

4) Infrastruktura. Datacentra, vysílače, základnový stanice,... jedou 24h denně a čas je jim ukradený.

5) Osvětlení. EU chrabře zakázala žárivky a vnutila alternativy. Ve jménu úspory energie. Dneska jsou nejoblíbenější LEDky, který potřebují měniče na nižší napětí. ty jsou často zapnutý non-stop a navíc přibylo světelnáých zdrojů (když "to skoro ic nežere", takže se neušetřilo nic, protože osvětlení v baráku spotřebovává energii, i když nesvítí.

Pásmová nemoc pro celou populaci a řešení problémů s časem při vytváření software ty úspory bohatě vyruší. Ono totoiž při psaní každýho SW, kde se pracuje s časem, je potřeba věnovat úsilí k ošetření stavu, kdy hodina chybí nebo přebývá... :(

Takže pohádku o úsporách neberu.

Datum: 25.03.17 21:09

petrm, prosím Tě, nepiš tohle. *andel* Ještě se toho někdo chytne a ten letní čas zruší a večer bude brzo tma *zed*

Tak to třeba pojmeme jinak. Je-li v létě déle venku světlo, jsou lidé déle venku a to prospívá jejich zdraví *dril**smich* Takže nerušit *stop*

Od: cccc
Datum: 26.03.17 06:05

...tak si ho zaveď sobě a druhejm to nevnucuj.*cert*

Datum: 26.03.17 22:20

cccc, Já Ti ho nevnucuju *smich*. Jinak asi těžko si ho můžu zavést sama sobě, když třeba děti chodí do školy, že jo? Ale to nic, neboj, dospíš tu dnešní hodinu spánku a možná budeš víc přemýšlet a míň prudit.

Datum: 26.03.17 22:24

Jak víte, že to většina chce? Aktivní lidi s pružnou pracovní dobou si mohou i při starém správném čase vstát o 1-2 hodiny dřív a budou mít tak dostatek času při světle na své aktivity. Lemrám a povalečům u PC je to jedno, nejsou na světle ať ráno, nebo večer závislí. Odesou to lidi ve směném provozu, děti v jeslích a MŠ. Navíc je tu debilita vracení letního času zpět, kdy cestující tráví hodinu v dopravních prostředcích.

Od: karlmarx
Datum: 25.03.17 22:57

Jen dvě slova. Ropná krize.

Datum: 26.03.17 06:44

Zrovna včera, jsem do 19:00 vertikutoval trávník na zahradě a vztekal jsem se, že už je tma a nemohu déle pracovat. Takže ten letní čas bych včera uvítal

Jinak za sebe bych byl rád, kdyby se čas neměnil a zůstal letní pořád.

Datum: 26.03.17 19:58

Jenže podle letního času byste ho sekal ve 20 a tma by byla úplně stejná.

Datum: 26.03.17 07:16

Tak mi dneska někdo ukradl hodinu času! *cert*

Dostat psa z pelechu hraničilo s týráním... Je mi jedno, jestli bude svítit slunce o půlnoci, ale "posun" času je hovadina. M.

Od: radarbrdy*
Datum: 26.03.17 15:35

Já ráno chodím do práce a 6:30 vidím pravidelně sousedka vede děcka do školky. Což znamená, že děcka musí stávat před 6 ráno.

Od 26.3. jim daylight saving time ukradne hodinku, takže budou muset z pelechu o hodinu dříve. Tedy budou vstávat podle UTC+1 před 5 ráno.

Za mě letní čas ano, ale né už v březnu, kdy je ještě venku chladno. Nechal bych posun až někdy na květen.

Datum: 26.03.17 16:12

Po miliony let vstávali lidé v létě dříve, než v zimě. Jen v posledních nějakých 150 letech část z nich vstávala podle jakýchsi hodin.

Datum: 26.03.17 21:58

Já nevyhovuje ani letní ani zimní čas. Já si uvědomil během let, že mně neskutečně vytáčí ta změna. Ať se zvolí zimní, tedy skutečný čas, nebo ten letní, posunutý, ale ať mně s tím proboha dvakrát do roka nekvrdlaj.

Dávno je jasné a potichu se přiznává, že úspory už to dávno nepřináší, a jede se dál jen ze zvyku, protože nemá nikdo sílu to zrušit. Sami na to nemáme, a s EU nikdo nehne.

doplněno 26.03.17 22:33:

@ra252: Zeptej se ošetřovatelů skotu, krávy ráno bučej hlady, bez ohledu na letní nebo zimní čas furt stejně. Krávu totiž, na rozdíl od člověka letním časem neoblbneš.

A dřív se vstávalo ještě před rozedněním, nikoliv podle sluníčka. Musel jsi nakrmit a za rozednění být už na poli. V létě. A v zimě jsi musel ke zvířatům vždycky potmě. Protože kdybys čekal na ten tvůj návrat k přírodě a na rozednění, tak by ti zvířata rozbořila hlady chlív.

Datum: 27.03.17 18:33

Lidé skot nechovají zas tak dlouho a zdaleka ho nechovali všichni. Mimochodem, myslíte si, že stáda divokého skotu bučením svolávala šelmy ke snídani? Nebo že se motala potmě? Není to divné, že Vám řvou hlady před rozedněním?

Od: cici®
Datum: 27.03.17 10:56

Jak je tu už zmíněno mnohokrát, letní čas pomáhá k lepšímu krytí aktivity člověka s přirozeným světlem. Souhlasím, že úspora ve zdrojích je pravděpodobně zanedbatelná, ale přirozené světlo má vliv i na energii člověka. Bylo zjištěno, že nedostatek světla, způsobuje únavu, tedy ve tmě mozek vyhodnotí, že by bylo dobré jít spát. Bylo to pozorováno mimo jiné i na nevidomých dětech, kde cca polovina z pozorované skupiny během dne usínala v lavicích, zjistilo se, že se jedná o ty, kterým zbytky zraku neumožňují vnímat světlo.

Za mě, sice prskám, když se mění čas na letní, ale vzhledem k tomu, že se mění o víkendu, není takový problém se s tím srovnat (a u malých dětí bych to příliš neřešila, ty si to pravděpodobně ani neuvědomí, a stejně mají sklony o víkendu vstávat v pět, a když mají jít do školky/školy, nevstávat vůbec) a zimní čas mi vždy udělá radost a mít radost je zdravé, takže to stojí za to ;).

Od: krtek6*
Datum: 27.03.17 11:48

a co mají říkat ti co bydlí někde ve Finsku a tam...víte kolik věcí se dá stihnout za jednu noc mezi listopadem a březnem?*smich*

já osobně tyto změny mám rád..venku je dýl světlo takže se toho dá udělat víc a člověk nemá "depku" z toho, že je hned tma a nic pořádně nestihne..

Od: radarbrdy*
Datum: 27.03.17 18:13

Pokud si přečtete něco o historii změny času, zjistíte, že letní čas byl zaveden poněkud nedemokraticky. Žádné referendum, žádné chcete, nechcete. Budete vstávat dřív a basta. *bum*

Pro kancelářské lidičky, kteří začínají na 8 nebo na 7 hodin ráno, to je super. Pro ty co začínají na 6 a ještě k tomu dojíždí do zaměstnání utrpení.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.