Letní čas a jeho výhody

Od: Datum: 31.01.17 19:44 odpovědí: 10 změna: 19.03.17 05:19

Hezký večer. Asi jsem natvrdlý, ale čtu si o tom, proč byl zavedený letní čas: kvůli úspoře energie. Chápal bych to během války. A taky po válce. Ale proč pak v roce 1979 a v letech následujících? Nebyl by někdo tak hodný a jednoduše mně, natvrdlému člověku, vysvětlil princip té úspory? Když se teda míň svítilo, v čem to bylo dobré? Nebo spíš k čemu? A kam se ta uspořená energie poděla? Dobře, v létě míň svítím. Čemu tím prospívám?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.17 20:04

Hlavní výhodou letního času je možnost lepšího využití denního světla. Ne pro úsporu energie, ale pro volnočasové, ale i jiné a užitečné aktivity. A je to taky kostrbatý pokus o návrat k přírodě a přirozenosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hurvajs
Datum: 31.01.17 20:37

Děkuji Vám.

Od: vilik
Datum: 31.01.17 20:15
Úspora spočívala v tom, že během léta byla možnost rozsvítit o hodinu později. Ráno totiž převážně spíme, když už je světlo, takže den vlastně zcela nevyužijeme. Posunem lze proto získat delší čas při denním světle v době, kdy jsme vzhůru.
Žárovka 100W například za 10 dní neprosvítila oproti zimnímu času 1kW. Tím pádem nemusela elektrárna tu energii vyrobit, ušetřili tak palivo a zdroje k jeho zpracování. Chápete?
V současnosti se ovšem uspoří velmi málo, ale jak je ve starém vtipu, alespoň si můžou i velmi staří občané 2x ročně šoupnout. I když jen s hodinami.
Ohodnoceno: 3x
 
Od: hurvajs
Datum: 31.01.17 20:34

Tak teď už dokonale, mnohokrát děkuji! Všude se psalo jenom o "úspoře energie", ale vůbec jsem si neuměl představit, jak to funguje. Teď už ano. A děkuji i za vtip na konci. Upřímně jsem se zasmál!

Od: pb®
Datum: 31.01.17 20:25

Všichni, kdo remcají na letní čas, by si měli uvědomit, že v létě vychází slunce už někdy mezi 4-5. hodinou ranní. Přejete si snad, aby se rozednívalo mezi 3-4. hodinou a stmívalo v 21?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hurvajs
Datum: 31.01.17 20:36

Děkuji. Jinak abych nedošlo k omylu: já neremcám na letní čas, já jsem jenom nechápal princip té úspory... Na letní čas jsem zvyklý celý život, tak mi nijak nevadí.

Od: mp
Datum: 31.01.17 21:29

Podívejte se na to takto. Na úsporu energie se můžeme vykašlat. Ale třeba já jezdím na dovolenou až v září (obyčejně do Chorvatska). A je mi docela líto, že je tam světlo jen tak do cca 19,30 hod a za těch 14 dní co tam strávím, je to ještě obyčejně ještě o půl hodiny méně. Takže kdyby byl normální středoevropský čas, tak by se stmívalo už v půl sedmé. Nehledě na to, když třeba v létě po práci chodím spát tak v jednu hodinu v noci (restaurace), tak mě ranní světlo docela budí. Takže za mě letní čas ANO, a ještě bych osobně zavedl takzvaný superletní čas. Je zase fakt, že v zimě zase nemůžeme chodit ráno ještě v devět, deset hodin za tmy (i když osobně bych si to dovedl představit, protože stejně tou dobou obyčejně spím). Takže tam spíše jde o profesi, kterou, kdo provozuje. Proto to střídání času.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hurvajs
Datum: 31.01.17 23:20

No hle, další zajímavý úhel pohledu. A pěkně popsáno, moc děkuji!

Od: zaia®
Datum: 27.02.17 19:06

Mám ráda letní čas, i když ten "správný" je ten zimní. Hrozně, ale fakt hrozně mě štve, když je odpoledne brzy tma. Už v pět odpoledne mám pocit, že se mám uložit ke spánku a jsem ospalá, jako by to byla pravda, zatímco v létě se nechystám spát ani v deset večer. Kéž by někdo ustanovil, že bude jen letní čas, byla bych mu velice vděčná. A ty přechody z jednoho času na druhý mě taky štvou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasbartik
Datum: 19.03.17 05:19
Odpověď je jednoduchá, lidí, kteří jsou v letním čase vzhůru po 20:30h (západ slunce podle zimniho času) je nesrovnatelně více, než počet bdělých před 4:30h (východ slunce podle letního času).
Většina bdělých není po tmě, tedy mají zapnutý jakýkoli spotřebič.
Kdyby v létě zapadalo slunce ve 20:30h místo ve 21:30h, skoro celý národ by svítil o hodinu déle. Naopak ráno by bylo světlo místo 4:30h už ve 3:30h, což je naprosto zbytečné, neb 99% lidí ještě spí, resp. by drtivá většina lidí svitila o hodinu dříve.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.