Finanční přispěvky pro nemocnou babičku

Od: Datum: 30.01.17 17:56 odpovědí: 6 změna: 31.01.17 13:01

Dobrý den, moje babička má 76 let, je v důchodu, je vdova. Má totální výměnu obou kolenních kloubů. Babičku často vozím po doktorech, na její onemocnění ji skoro nestačí důchod. Má nějaký nárok finančních příspěvků k důchodu? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.17 18:09

Zkuste se zeptat u obvodní lékařky, jestli nemá babička nárok na příspěvek na péči. Ten má 4 stupně a ten nejnižší je 800. Velmi záleží na lidech, kteří zdravotní stav posuzují. Setkala jsem se s případy, kdy velmi nemocnému člověku nebyl příspěvek vůbec přiznán a taky znám chytráky, kteří posadí důchodce, který se jim doma stará o králíky na vozíček a mají na něho 8000. Ale každopádně to zkuste.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klus
Datum: 30.01.17 19:31

Opravím - 1. stupeň 880,- Kč. Ne 800,- ani 8 000,- Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 20:53

Lékaři jsou kompetentní pouze posuzovat zdravotní stav. Ne nárok na dávky. To je v oblasti Úřadu práce. Osobně jsem se nejednou setkala s tím, že mi lékaři radili ve věci dávek negativně, ačkoliv tomu vůbec nerozuměli.Jmenuje se to příspěvek při péči a žádost se podává příslušnému oddělení Úřadu práce. Dávka patří posuzované osobě a může být použita pouze na péči.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 21:27
avatar

Pokud babička pracovala a splnila vše potřebné, má nárok v tomto věku na starobní důchod.

Jak píšete, že je vdova, tak pokud její manžel opět pracoval a pobíral nějaký důchod, měla vdova po jeho úmrtí jeden rok nárok na pobírání vdovského důchodu. Záleží ve kterém roce ovdověla a jestli splnila podmínky, mohla by mít vdovský důchod přiznán trvale.

Jak to je v tomto případě pozůstalostního důchodu, nemůžeme odpovědět, na to nám chybí konkrétní údaje.

Je-li babička zdravotně postižená osoba a je jí přiznán stupeň ZTP, nebo ZTP/P má nárok na dávku ,,na mobilitu,, ve výši 400 korun měsíčně. Nebo 1200 čtvrtletně. Formuláře na ÚP, kde se se o tuto dávku žádá anebo si můžete stáhnout formulář z internetu. Též by mohla požádato příspěvek na pořízení automobilu, nebo jeho opravu. Přepokládám samozřejmě, že ji bude někdo vozit, ne že by řídila sama.

Jestli má babička nárok i na jiné dávky doporučuji konzultovat přímo s pracovnicemi na přepážce ÚP /hmotná nouze pod kterou se skrývají tři různé dávky-příspěvky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 09:06

Vše potřebné najdete zde: http://www.prispevky.cz/zdrav…e-postizeni/prispevek-na-peci

Žádost si podejte co nejdříve, dost dlouho to trvá, než bude nárok posouzen (potvrzení od lékaře - ten by vám měl poradit!, návštěva sociální pracovnice apod.). Ale pokud je přiznaný příspěvek, vyplatí se zpětně k datu podání žádosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 13:01
avatar

Už byly zmíněny příspěvek na péči a vdovský důchod.

Já se zeptám, jak/kde babička bydlí. Nedosáhla by na dávku státní sociální podpory → na příspěvek na bydlení? Kdyby babičce nebyl přiznán příspěvek na péči, mohl by jí pomoci i on.

Před chvilkou jsem ve zprávách slyšela o návrhu, že by staří lidé mohli mít nárok na vrácení doplatků za léky v případě, že za rok zaplatí na doplatcích za léky na předpis více než 500 Kč. Tak uvidíme, co nám poslanci schválí...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.