Napracování státních svátků

Od: Datum: 30.01.17 13:28 odpovědí: 6 změna: 31.01.17 15:03

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně státních svátků a jejich napracování.

Pracuji v maloobchodě, kde máme otevřeno od Po do Ne 9-19. Všichni máme ve smlouvě podepsanou nerovnoměrnou pracovní dobu. Někteří z nás chodí na směny Po-Ne 10hodin , někteří pouze na 8 hodinovou směnu PO-PÁ (administrativa).

Minulý rok bylo vše bez problémů – měli jsme snížený fond hodin, avšak tento rok nám bylo řečeno, s odkazem na státní svátky, kdy má být z nařízení vlády zavřeno, že si všechny svátky, které jsou od pondělí do pátku (jak ty otevřené, nebo zavřené), musíme nadělávat. Zvýšil se nám i fond odpracovaných hodin. První měsíc, kterého se nařízení týká, je duben. V dubnu jsou dva svátky za 16 hodin a my máme místo původních 144 hodin 160 hodin. V pátek ve svátek máme otevřeno, takže musíme do práce a v pondělí je ze zákona zavřeno a tento den si budeme muset napracovat v jiný den.

A tak bych se chtěla zeptat, zda nám to firma nařídila oprávněně, případně zda je toto uvedeno v některém ze zákonů. Nebo zda je to neoprávněné a jak se můžeme bránit, odkázat se na některý ze zákonů.

Předem děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.01.17 13:50
avatar

Státní svátky se nenapracovávají. Zaměstnavatele odkažte na zákoník práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.17 13:56

v dubnu je fond pracovní doby 160 hodin, to je správně. pak už záleží na tom, jak máte pracovní směny. pokud někdo má pracovní směny pravidelně od pondělí do pátku, tak dva dny (16 hodin) z toho jsou svátky, kdy kvůli svátku nepůjde do práce, a bude mít za ně zaplacenou náhradu. pokud ovšem zaměstnanec pracuje na směny, tedy pokud nebývá v práci pravidelně pondělí až pátek, tak pak záleží na tom, jestli na den, který na svátek připadne, má nebo nemá svoji směnu rozepsanou. pokud ji na ten den rozepsanou má, ale kvůli svátku do práce nepůjde, tak mu za ten den taky náleží náhrada. pokud ji na ten den rozepsanou nemá, tak mu žádná náhrada za svátek nenáleží, protože mu z důvodu svátku žádná mzda neuniká, jelikož ten den vůbec v práci neměl být.

tedy pokud pracujete pondělí až pátek a na třeba středu vyjde svátek, máte nárok na náhradu mzdy a zaměstnavatel po vás nemůže požadovat, že budete doma zadarmo a svátek si odpracujete třeba v sobotu. pokud však pracujete podle rozpisu směn od pondělí do neděle a ve středu směnu mít rozepsanou nebudete, tak není důvod, aby vám náležela náhrada (v práci jste být podle plánu směn neměl) a že máte směnu v sobotu není "napracování za svátek", ale váš normální pracovní den, na který máte svoji směnu rozepsanou. pokud byste v tom druhém případě směnu na středu rozepsanou měl a odpracoval ji, náleží vám jedna odpracovaná mzda a jednak náhradní (placené) volno v jiný váš pracovní den anebo místo volna příplatek mzdy za svátek. pokud byste v tom druhém případě směnu rozepsanou měl, ale zaměstnavel by po vás chtěl, abyste z důvodu svátku byl doma, náleží vám náhrada mzdy, stejně jako v tom prvním případě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.01.17 14:50

A neměli bychom mít fond hodin 152 když je jeden státní svátek zavřeno? a jak se to nyní počítá o zavřených svátcích?

Takže pokud pracuji od pondělí do pátku a svátek připadá na pátek a pondělí, budu o tyto svátky doma, náleží mi za ně náhrada mzdy a oba svátky si odpracuji v jiné dny,kdy dostanu normální mzdu? Takže tak či tak,si hodiny přes svátky budu muset odpracovat, je to tak?

Děkuji

Datum: 30.01.17 15:50

Přečtěte si znovu a pozorně to podrobné vysvětlení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 16:15
avatar

při nerovnoměrném rozložení prac. doby váš zaměstnavatel využívá vyrovnávací období? toto období může trvat max. 26 týdnů. potom zaměstnavatel požaduje 26 x 40 = 1040 hodin. toto vám rozdělí nerovnoměrně do pracovní doby a vyhne se tak termínu "napracování" svátku. takto to chodí u nás . a je to údajně v souladu se zákonem...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.17 15:03
avatar

Je to v souladu se zákonem. Nikoliv jen "údajně"...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.