Jsou pokrm i nápoje? A tedy které?

Od: Datum: 20.01.17 19:28 odpovědí: 15 změna: 29.01.17 20:24
avatar

Jistě, vzhledem k mým názorům lehce poznáte kam mířím. Mohl by mi někdo vysvětlit význam slova "pokrm"? Abych byl přesnější, je pivo,víno, a tvrdý alkohol, pokrm? Kde a čím je v nějakém zákoně definován?


doplněno 29.01.17 20:52:

proč ta "lidová tvořivost" a změna názvu otázky? Mě nezajímá které. Mě zajímá jestli JE nebo NENÍ nápoj potravina.


doplněno 29.01.17 20:55:

?sys? : tak to dopadá, když člověk nepočká s reakcí alespoň chvíli. Takže opravuji: "proč ta "lidová tvořivost" a změna názvu otázky? Mě nezajímá které. Mě zajímá jestli JE nebo NENÍ pokrm nápojem. Já myslím, že je to snad srozumitelné i bez té lidové tvořivosti.A když už si někdo tu tvořivost nemůže odpustit, tak by se pod ni měl podepsat. Takhle vypadám jak trotl, který neumí položit otázku. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.17 19:34
avatar

Pokrm je potravina, která je vhodným způsobem upravena a je připravena ke konzumaci. Příprava pokrmů se obvykle provádí v kuchyni. Termín pokrm označuje jeden nebo více chodů včetně nápojů. Návod, jak připravit konkrétní pokrm, se nazývá recept. Pokrmy se dělí do mnoha různých skupin podle různých kritérií.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.17 19:49
avatar

Dík za snahu, ale mně spíš zajímá ta právní stránka slova. Obsah výrazu "pokrm". jeho definice. Jestliže se v zákoně použije slovo pokrm, co to znamená.


doplněno 20.01.17 20:36:

Tak já to doplním. Jde mi o tyto dva odstavce z toho nového protikuřáckého zákona. Mám totiž dojem, že nekuřáci jásají předčasně. Tam kde se nepodává jakékoliv jídlo, tam podle mně tenhle zákon neplatí. Nikde jsem nenašel, že by se pivo, víno, a tvrdý chlast považoval za pokrm. Potravina to je, o tom není pochyb, ale pokrm to podle mně není. A teď ty dva paragrafy:

§ 2 Vymezení pojmů
Pro účely tohoto zákona se rozumí

i) provozovnou stravovacích služeb prostor potravinářského podniku, v němž je provozována stravovací služba zahrnující podávání pokrmů určených k přímé spotřebě v této provozovně

Zákaz kouření a zákaz používání elektronických cigaret
§ 8 (1) Zakazuje se kouřit

k) ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek


doplněno 20.01.17 21:36:

ivzez: prosím, kde to najdu?

Od: motyka
Datum: 20.01.17 21:05

Možná bylo vyškrtnuto že pokrmem se bude rozumět i nápoj. V roce 2015 taková účelová změna pojmu chystána byla:

http://www.podnikatel.cz/clan…en-stezi-upozornuji-pravnici/


doplněno 21.01.17 00:50:

V zákoně č. 258/2000 Sb., §23 odst. 2 se uvádí:

Pokrmem je potravina včetně nápoje, kuchyňsky upravená studenou nebo teplou cestou nebo ošetřená tak, aby mohla být přímo nebo po ohřevu podána ke konzumaci v rámci stravovací služby.

Takže pivo, víno, a tvrdý alkohol je pokrmem pouze ve spojení s nějakou potravinou (leda že by byl nápoj potravinou sám o sobě, pak by ale vysvětlení "pokrmem je potravina" bylo dostatečné a nebylo by tam "včetně nápoje", pokud není nápoj potravinou jen ve vymezených případech).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.17 21:23
avatar

Dočetla jsem se, že pokrmem je potravina i nápoj...


doplněno 21.01.17 02:21:

Četla jsem to v článku "Zákaz kouření: Návod pro hostinské" na ePrávu.cz.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.01.17 12:05
avatar

Ivzez dík. Našel jsem. Sranda je, že v nařízení vlády o obsahových náplních živností, je to takto:

"Činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány."

Proč je to tam vyjmenováno zvlášť, a tady jen pokrmy? Já to vidím na "kukačku" v zákoně, hi. Nikde jsem zatím nenašel, co se myslí "kuchyňskou přípravou". Podle mně je to cokoliv co projde kuchyní. Ale výčep není kuvhyň. Nicméně už jsem si zvykl, že v zákonech logika a selský rozum neplatí, a tak hledám dál.

Od: motyka
Datum: 21.01.17 13:15

Obvykle v zákonech bývá mezi slovy pokrm a nápoj spojka "a" nebo "nebo". Ta právní definice výše se vzdáleně podobá vysvětlení ve slovníku, že pokrm je upravená potravina.

Patrně má slovo pokrm jiný význam pro zákonodárce a právníka, a jiný pro člověka denně se setkávajícího s nějakými pokrmy a nápoji a který má určitou představu, kam to co pije a čím se krmí může zařadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.17 19:47

Hezký den,

podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd je slovo "pokrm" prezentováno jako vydatný masitý pokrm

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=pokrm

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.17 20:22
avatar

To jste nepochopil/a správně; v SSČ, na který Ústav pro jazyk český odkaz, je toto spojení užito jen jako příklad. Jako synonymum tohoto slova je zde uvedeno jídlo (a stejně tak v SSJČ).

------

Osobně bych řekla, že je to jako s pojmy ovoce X zelenina, u nichž záleží na místních kulturních zvyklostech (na kterých se potom může postavit zákon).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radarbrdy*
Datum: 20.01.17 21:22

Klidně můžeme říci, že české zákony jsou pokrm bohů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: motyka
Datum: 29.01.17 19:33

Stále se neví co to je? Mně to připadá jako hodně zajímavá otázka. Ne kvůli kouření, ale rád bych věděl jak funguje ten právní systém. Významově by pokrm mohl označovat něco jako snídaně, oběd, večeře, tedy něco k jídlu a pití. Vyjádřit cosi podobného, nelišícího se od výkladu wikipedie, snad mohlo být úmyslem zákonodárce v tom ustanovení v zákoně 258/2000 Sb.,§23 odst.2, kde se nepraví "pokrmem se pro účely tohoto zákona rozumí" ale "pokrmem je". Definici potravina včetně nápoje (...) ošetřená tak, aby mohla být přímo (...) podána ke konzumaci, by ale možná ustála kdejaká lihovina. Znamená to, že tím paragrafem je dáno co je pokrm také pro všechny ostatní zákony a samotný nápoj je pokrmem bez ohledu na to, že v následujícím paragrafu tohoto zákona má provozovatel povinnost zajistit, aby podávané pokrmy splňovaly výživové požadavky podle skupiny spotřebitelů, pro které jsou určeny?


doplněno 29.01.17 21:03:

Po přejmenování otázky už nemusí první věta v této odpovědi vyznívat srozumitelně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 19:52
avatar

Záleží na tom, co se rozumí tou "Kuchyňskou úpravou". Je načepované pivo, nebo frťan nalitý ve výčepu kuchyňská úprava? To jsem už nenašel. V tom zákoně a ve vyhlášce to definované není, a tak by to pokrm být nemusel, ale... Možná to někde je, já to nenašel.


doplněno 29.01.17 20:20:

motyka: no o tom to právě je. Všimněte si kdo tam tvrdí tohle: "potravina včetně nápoje, kuchyňsky upravená studenou nebo teplou cestou nebo ošetřená tak, aby mohla být přímo nebo po ohřevu podána ke konzumaci v rámci stravovací služby".

Tvrdí to tiskový mluvčí. Ale jestliže nechci věřit tiskovému mluvčímu a chtěl bych to vidět někde v zákoně... Tak definici kuchyňské úpravy studenou cestou, nenacházím. A o to mi celou dobu jde. Nechci domněnky nějakého tiskového mluvčího.

Od: motyka
Datum: 29.01.17 20:12

Ta kuchyňská úprava není až tak nutná, je tam že může být i "ošetřená". Který zákon pokrm řeší jsem našel v tomto čánku: http://www.podnikatel.cz/clan…odejni-stanek-s-obcerstvenim/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 19:42
avatar

Pokrm = žrádlo.!

Ne tekutina.


doplněno 29.01.17 20:00:

To musí být dnes opravdu zaneseno v nějaké vyhlášce, či zákonu, co je jídlo a co je pití..? *zed*

Maras.!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 20:11
avatar

Pokud na tom závisí, jestli v hospodě bude povoleno kouřeni nebo ne, pak na tom docela záleží, ne? Přečtěte si to celé, a nebude vám ten dotaz připadat divný.


doplněno 29.01.17 20:40:

2kedar: ČÍST CELÉ, *zed*ČÍST CELÉ, *zed*ČÍST CELÉ, *zed* .

Datum: 29.01.17 20:24
avatar

V dotazu je něco o kouření..?

Proč matete.?

Mi, samotnému, dotaz divným nepřipadá, Vám snad ano.?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.