PPM v mateřství

Od: Datum: 13.01.17 08:54 odpovědí: 2 změna: 13.01.17 12:03

Dobrý den, ve společnosti xxxx jsem zaměstaná přez 2 roky, prac.smlouva mi končí 28.2.2017. Od září 2016 jsem na neschopence s bolestí zad. Nyní jsem zjistila , že jsem těhotná (leden 2017) a předpokládaný termín porodu je srpen/září 2017. V neschopence budu pokračovat, jelikož práce není vhodná pro těhotné. Dle těchto faktů mne zajímá, zda budu mít nárok na PPM? Předpokládám, že pokud jsem na neschopence tak mi prac.smlouvu nebudou prodlužovat.

Moc děkuji za laskavou odpověď

S pozdravem Lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rora®
Datum: 13.01.17 10:31

1. Ano, nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) mít budete, neboť se vejdete do ochranné lhůty, která činí maximálně 180 dní od skončení pracovního poměru.

2. Neschopenka je pro práce neschopné. Pokud váš zdravotní stav umožňuje návrat do zaměstnání, ale to není vhodné pro těhotné, máte právo na převedení na jinou práci, jiné pracoviště. Pokud to není možné, pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele, který vás v tomto případě nechá doma a bude vám vyplácet náhradu mzdy.

3. Práce nevhodná pro těhotné je definována vyhláškou, případně o ni rozhoduje lékař.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.01.17 12:03
avatar

Nevhodnost práce není důvodem k neschopence a lékař by z tohoto důvodu správně neschopenku vystavit neměl. Zaměstnavatel je povinen Vás převést na jinou vhodnou práci.

Pokud by pro Vás takovou práci neměl, šlo by o překážku na straně zaměstnavatele, za niž by Vám náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Bude-li nástup na PPM do 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání, "dosáhnete" na PPM.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.