Výpověd z nájmu na dobu určitou- 3 měsíce?

Od: Datum: 11.01.17 20:13 odpovědí: 2 změna: 11.01.17 22:23

Když si hodlám pronajmout byt k bydlení na dobu určitou (1 rok) a rozhodnu se z nájmu po pár měsících odejít z důvodu koupě vlastní nemovitosti), platí pro mě i tady 3 měsíční vypovědní lhůta?

Někde jsem totiž četl že snad 3 měsíce by měli platit jen při nájmu na dobu NEURCITOU a že prý výpověd nájemcem (mnou) nájemní smlouvy na 1 rok (doba určitá) je problematičtější, ale přijde mi to jako nesmysl...?

Platí i pro výpověd nájmu na 1 rok
měsíční výpovědní lhůta?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.01.17 21:24
avatar

Dobrý den, ano, platí tříměsíční výpovědní lhůta nebo lze náj. smlouvu ukončit dříve i dohodou. S dohodou (a kratším termínem tam uvedeným) musí souhlasit obě strany (a podepsat ji). Zdravím!


doplněno 12.01.17 02:31:

Tak, ještě něco z praxe. Vy, jako nájemce, si budete určovat podmínky náj. smlouvy (výpovědi), kterou připravuje pronajímatel, poměrně těžko, resp. nemusí Vám být vyhověno. Ovšem, je to jedno, protože zase jste zákonem (NOZ) zvýhodněn a ve výpovědi nemusíte vůbec uvádět její důvod (důvod musí vždy uvádět jen pronajímatel). A ta výpovědní lhůta je pro Vás vždy tříměsíční (s důvodem i bez). Vy můžete z bytu (po předané výpovědi) odejít i dříve, ale nájem stejně platit musíte až do skončení výp. lhůty. Je proto lepší takové náhlé rozhodnutí o odchodu z bytu řešit pís. dohodou s pronajímatelem (pokud na ní přistoupí a dobrovolně se vzdá nájemného od Vás např. za tři měsíce, když si za sebe seženete do bytu jiného nájemce).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 22:23
avatar

Není to nesmysl. Nájemní smlouvu na dobu určitou nelze vypovědět tak snadno, jako smlouvu na dobu neurčitou. (Viz nájem podle NOZ.)

Nesjednáte-li si v nájemní smlouvě "výpovědní důvod(y)", mohl byste ji vypovědět jenom v případě, že by se následně změnily okolnosti do té míry, že po Vás nešlo rozumně požadovat, abyste v nájmu pokračoval.

Koupě vlastní nemovitosti se obvykle plánuje delší dobu, je otázka, jestli by se dala dala za takovou změnu považovat. Proto doporučuji si v nájemní smlouvě sjednat důvody, pro něž budete smlouvu moci vypovědět.

Výpovědní doba je stejná – tři měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.