Ukončení pracovního poměru

Od: Datum: 11.01.17 17:25 odpovědí: 16 změna: 12.01.17 10:07

Zaměstnavatel se mnou chce ukončit pracovní poměr. Jsem po zkušební době a pracuji na HPP. Co jsem četl paragraf 52 zákoníku práce tak se tam píše: "Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů ..."

Ale ani jeden důvod není objektivně splněn. Prostě k majiteli se donesly nějaké lži a drby a teď se mě chce zbavit protože mi nevěří a asi si myslí že kradu nebo co (neznám přesný důvod, majitel není čech a ke mě se dostávaj informace jen zprostředkovaně). Nedávno jsem ale dokládal osvědčení od lékaře, že tu práci jsem schopen vykonávat. Zaměstnavatel si ani nestěžoval, že bych prokazoval nízký pracovní výkon, naopak jsem dneska podal rekordně vysoký výkon (vyšší výkon než jiní zaměstnanci). No a paragraf 67 zase popisuje výši odstupného. Já tam dělal krátce a oni se rozhodli krátce po zkuš. době že se mě zbaví. Nejdříve tedy chtěli že by mě poslali domů na dva měsíce, ale pak že to nejde. Tak že chtějí se mnou podepsat dohodu a vyplatit mě dva měsíční platy. Tak na co bych tedy měl přistoupit, abych se nenechal oblbnout.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.01.17 17:41
avatar

no, zbavit se vás chtějí. proč, to je celkem jedno. pokud vám za podepsání dohody nabízí dva měsíční platy, pak ty peníze vemte a podepište. pak utíkejte. nevím, v jakém oboru pracujete, ale mohli by vám práci znechutit tak, že vy přijdete se žádostí o rozvázání prac. poměru dohodou. a nedostanete nic. údajně je, momentálně, všude nedostatek zaměstnanců...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 19:08

Smutné ale je že s tou myšlenkou dvou platů odstupného jsem přišel já (požadavek), protože jsem nevěděl, že to odstupné ve výši jednoho průměrného platu, bych měl dostat až po dvou měsících výpovědní lhůty.

Datum: 11.01.17 17:44
avatar
Radeji bych vzal odstupne a sel. Nebo vas vystvou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 20:29

Jenže když si to tak vezmete když bych tam zůstal ještě dva měsíce a pak dostal odstupné tak si vydělám podstatně víc už kvůli tomu, že když by mi zdanili dva platy v jedné váýplatě tak dostanu míň čistého než když by mi je zdanili ve dvou výplatách. A mě zajímá jen to co vydělám či prodělám čistého, ne hrubého. To že to jde na sociální pojištění je hezké, ale já z toho nic nemám.

Od: vilik
Datum: 11.01.17 21:58
To je blud s vyšším zdaněním. Daňová pásma byla zrušena už nejmíň před deseti lety a pořád to lidi nechápou. Je jedno daňové pásmo a nezdanitelná část, která rozpočítaná do měsíců dělá 2070 korun. Z této částky by byla vypočtena daň neuvěřitelných 310,50.
Budete mít tedy maximálně vyšší zálohu na daň o pár stovek, které vám při následném ročním zúčtování vrátí.
Čtěte víc noviny, aspoň obecně se zajímejte o dění okolo sebe. Bude se vám to určitě mockrát hodit.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.01.17 17:46
avatar

"hever", dohoda je, pokud se dohodnete, ale Vy nechcete odejít, pracujete dobře, tak si promluvte s tím šéfem a zeptejte se, proč se rozhodl s Vámi rozloučit. Může Vám dát dvouměsiční výpověď a dosadí důvod daný zákonem a dá Vám odstupné, musí. Pokud se dohodnete, odcházíte bez nároku na jakýkoliv odstupný plat, to Vám může slíbit, jak chce. A pak jedině, když to s Vámi nepůjde se dohodnout podobrém, může si najít na Vás nějaký nedostatek, o kterém mluví zákon a skončí s Vámi pr. poměr pro porušení kázně a nebudete mít nárok na žádnou podporu v nezaměstnanost. Mohl byste se, kdyby k tomu došlo, se zaměstnavatelem soudit o důvodu porušení kázně a pokud vyhrajete, dostal byste podporu zpětně a pravděpodobně i od zaměstnavatele nějaké odškodné. Je na Vás, jak vyhodnotíte situaci. Buď se domluvíte a zůstanete, nebo odejdete dohodou v klidu, aby se Vám nějak nemstil skončením pr. poměru pro porušení kázně, nevím, neznám situaci. Zvažte to, promluvte si a uvidíte. Držím palečky ať to dopadně dobře...*klik*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 17:54

Na podporu v nezaměstnanosti má člověk nárok až po 6 měsících pokud se nepletu, tak dlouho jsem tam nepracoval. On říkal že by to bylo na dohodu a zaplatil by mi odstupné ve výši dvou měsíčních platů což byl můj požadavek. No a teď jde ještě o to, že se mi teď zvedl plat o 2 tisíce, takže kdyby se to počítalo z průměru dostanu o něco méně než kdyby se to počítalo jako to co mi ujde za ty dva měsíce. A to jsem nevěděl, že to odstupné při výpovědi že je to i s tou dvouměsíční výpovědní lhůtou, to bych pak mohl žádat 3 měsíční platy při té dohodě hehe.

Jo a nevíte jestli se po zkončení prac. doby mají vracet monterky a boty nebo si je dle zákona mohu nechat?

Datum: 11.01.17 18:05
avatar

ufff. na podoru budete mít nárok, pokud jste za poslední dva roky odpracoval alespoň 12 měsíců (máte zaplacené soc. pojištění).

osobní ochranné pomůcky jsou majetkem zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 11.01.17 18:16
avatar

"hever", pokud jste byl v evidenci ÚP a pobíral podporu po celou podpůrčí dobu a pak šel pracovat, pak ano, musíte odpracovat 6 měsíců a mít od zaměstnavatele odvody na soc. pojištění, abyste měl nárok na novou podporu. Pokud jste při evidenci na ÚP nebral podporu po celou podpůrčí dobu, tak budete jen dobírat po zbytek podpůrčí doby, ale již podle posledního potvrzení o výdělku z nynějšího zaměstnání, i když jste 6 měsíců neodpracoval. Pokud Vám zaměstnavatel slíbil, že Vám při odchodu dohodou dá dva měsíční platy, je to otázka do loterie, protože to není jeho povinnost. Jak Vám je slíbil dát? Na ruku, bez podpisu převzetí? Nebo je uvede do záp. listu? Vše má vliv při evidenci na ÚP na vyplácení podpory v nezaměstnanosti...*klik*


doplněno 11.01.17 18:19:

na montérky a boty máte nárok každý rok, tudíž je musíte vracet...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 18:47

To jsme ještě neprobrali, až zítra jak mi ty peníze chce dát. No tak to by měl napsat do té dohody přece... Myslel jsem aby to šlo do příští výplaty.

Datum: 11.01.17 18:17

zaměstnavatel má téměř vždy páky na to aby se Vás zbavil a nemá cenu se prát když víte že budete bit. I když to třeba není pro Vás fér snažte se odnést si maximum v nějakých náhradách a poohlédněte se jinde. Dva měsíční platy se mi zdá málo, protože pokud by byla dodržena zákonná výpovědní lhůta dostanete ty dva platy tak jako tak a není to tedy žádná finanční satisfakce i když je fakt, že mzda je, na rozdíl od odstupného, za práci ;). Na podporu máte nárok pokud jste před tím pracoval myslím rok, ale nemusí to být jen u jednoho zaměstnavatele. Jde tam o to jestli jste odváděl příspěvky na politiku zaměstnanosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.17 18:46
avatar

Podle mne by v tomto případě*) bylo rozumné na dohodu přistoupit. Trvejte ale na tom, aby v písemné dohodě byl uveden důvod ukončení zaměstnání (mělo by jít o vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, aby se Vám následně nekrátila podpora v nezaměstnanosti) a slíbený dvojnásobek průměrného výdělku.

Na ústní příslib nespoléhejte.

Pro přiznání podpory v nezaměstnanosti je potřebná účast na důchodovém pojištění v délce minimálně 12 měsíců v posledních dvou letech. Podmínku není nutné splnit v posledním zaměstnání, započte se i doba z dřívějších zaměstnání. Zmíněných šest měsíců se vztahuje na případ, že byste v době předchozí evidence na ÚP vyčerpal celou podpůrčí dobu.

Ochranné pracovní prostředky je potřeba vrátit zaměstnavateli.

*) Nemá-li k Vám zaměstnavatel důvěru, nebylo by na pracovišti dobré ovzduší, práce by pro Vás byla zbytečně stresující. Proto bych dala přednost ukončení. Skutečnost, že zaměstnavatel nabízí jakési odstupné, by podle mne mohl svědčit o tom, že si tím, co "se mu doneslo" není jist a chce se s Vámi rozloučit slušně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.01.17 19:01

No to by ale na mě vrhlo špatné světlo, kdyby to bylo z vážných důvodů, což není pravda. Zdravotně jsem schopen tu práci vykonávat a jak by to pak vypadalo když bych se ucházel o jinou práci a na pohovoru by se mě zeptali: proč jste ukončil práci? Z vážných zdravotních důvodů, nebo z vážných důvodů jako porušení pracovní kázně, to bych pak asi těžko hledal práci. I když si nevzpomínám, že by to chtěli někde doložit. Jasně, napovídat bych jim mohl cokoliv, ale já nelžu.

Datum: 11.01.17 19:10
avatar

Naopak: Ty vážné důvody jsou ve Váš prospěch. Spadá tam např. výpověd podle § 52 písm. c) → z organizačních důvodů, zajištění docházky dítěte do předškolního zařízení nebo do školy a další...

V písemné dohodě se neobjeví obrat "vážné důvody", ale konkrétní důvod.

Viz zákon o zaměstnanosti, § 5 pís. c)

Ani zdravotní důvody by neměly být problém pro případná další zaměstnání, protože ani ty nemusí být obecné. Nemůže-li člověk vykonávat práci za určitých podmínek u jednoho konkrétního zaměstnavatele, neznamená to, že stejnou práci nemůže vykonávat u X jiných zaměstnavatelů, u nichž jsou podmínky jiné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.17 20:13

Umíte hezky vysvětlovat, dík.

Od: vanad1*
Datum: 12.01.17 10:07

Podle mě je už rozhodnuto a neměl by jste dělat zbytečné komplikace. Pokud vám chtějí dát odstupné, pak bude stejně uvedeno v § ukončení pracovního poměru a podporu dostanete o to později.

Může se stát, že vám nedají nic. Stačí 2 upozorňovací dopisy v nějaké lhůtě a máte po podpoře !

Z toho plyne poučení, že pokud to půjde, slušně se dohodněte a běžte svou cestou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.