Dědictví druh družka

Od: Datum: 09.01.17 10:50 odpovědí: 14 změna: 10.01.17 19:25

Nevíte, jak je to s dědictvím druh, družka? Přítel investoval do rekonstrukce bytu. Co jsme spolu koupil auto. Kdyby zemřel dřív než já, budu muset vyplatit jeho dceru z dědictví? Auto nechci, ale na vyplacení z rekonstrukce, na to bych neměla.Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.17 11:09
avatar

Pokud váš druh nesepíše závěť, nebudete mít v případě jeho smrti nárok na dědický podíl, jedinými dědici budou jeho potomci (potomek). V závěti může zůstavitel odkázat část majetku vám a část potomkům, přičemž potomkům se musí dostat povinný díl předmětu dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.17 13:39

Děkuji za odpověď, ale chtěla bych vědět, jak je to s tou investicí do bydlení. Byt je psaný na mě. Budu muset dědičku vyplatit? Přítel má našetřeno, má auto . Nic z toho nechci, ale jak by to bylo s tím, co dal do rekonstrukce?

Od: krtek*
Datum: 09.01.17 13:49

odpověď už zazněla...pokud nejste manželé a není žádný dokument, nemá nikdo nárok na nic

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klus
Datum: 09.01.17 14:09

Jeli byt psaný na vás, tak žádný potomek přítele nic z bytu nedědí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.17 14:43
avatar

Váš druh spoluužívá byt ve vašem vlastnictví, je tedy správné, že se podílí i na jeho údržbě či rekonstrukci. Pochybuji, že by jeho dcera, která by byla jeho dědičkou, v pozůstalostním řízení úspěšně nárokovala podíl na vašem bytě nebo na finančních prostředcích, které do rekonstrukce bytu spolu s vámi investoval. Můžete být zcela klidná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 12:18

Moc děkuji všem za odpověď.

Od: klid
Datum: 10.01.17 12:38

Já bych tak klidný nebyl. Je rozdíl zda byt je psaný na Vás s nájemní smlouvou, nebo je to byt výhradně v osobním vlastnictví. Jistě byt v osobním vlastnictví se nedědí. Nelze ani požadovat běžné náklady. Ovšem náklady vašeho přítele do vašeho bytu přesahující běžný provoz a běžnou údržbu, je váš neoprávněný majetkový prospěch a pokud by nebyl promlčen a pokud by ho dědicové prokázali, tak by tuto investici mohli uplatnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 12:43
avatar

V současné době se řeší v parlamentu i tato záležitost.Jako rodina je zatím instituse druh-družka mimo legislativu.Takže se dědí pouze v rodinných vazbách.Pokud chcete vypořádat majetkové zíležitosti za řivota,udělejte to smlouvou.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klid
Datum: 10.01.17 12:53

Myslím že to není tak úplně pravda. Osoby žijící ve společné domácnosti déle než rok a odkázané výživou na zůstavitele, za určitých podmínek dědí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 16:11
avatar

taky mám takovou informaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 16:30
avatar

Dodnes mohl o dědění v těchto případech rozhodnout soud.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klid
Datum: 10.01.17 16:44

Proč by měl rozhodovat soud, když je to dáno zákonem

§ 474

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí v druhé skupině manžel nebo partner1a), zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel nebo partner1a) však vždy nejméně polovinu dědictví.

Tim partnerem je myšlena 4% část obyvatelstva kteří se zaregistrovali

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 17:19
avatar

Pro rádce "klid" a další. Ano, za určitých podmínek - a tou podmínkou je, že nedědí zůstavitelovi potomoci. A to asi nebude tazatelčin případ. Stačí nahlédnout do obč. zákoníku, § 1636. A "klid" odkazuje na neplatný obč. zákoník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klid
Datum: 10.01.17 19:25

Tak to by měl zapracovat Chovanec a jeho nový úřad. Našlo se prý současné znění. Ostatně ti partneři tak dlouho nejsou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.