Hmotná zodpovednost

Od: Datum: 10.01.17 00:51 odpovědí: 9 změna: 10.01.17 16:57

tuto hmotnou zodpovednost nam sef nuti k podpisu.ma na to pravo?pokud nepodepisu ma pravo me vyhodit?



Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.17 01:45
avatar

Svěřuje-li Vám zaměstnavatel nějaké hodnoty, má samozřejmě právo po zaměstnancích vyžadovat uzavření dohody o odpovědnosti.

Neuzavřete-li dohodu na pozici, poro jejíž výkon je potřebná, může Vám zaměstnavatel dát výpověď pro nesplňování předpokladů pro výkon práce (bez nároku na odstupné).

Vyžaduje-li zaměstnavatel uzavření dohody, musí Vám samozřejmě vytvořit podmínky k jejímu dodžování → ke svěřeným hodnotám nesmí mít přístup nikdo, kdo tuto dohodu uzavřenu nemá. Svěřené hodnoty musí být pod Vaší kontrolou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.01.17 08:32

A týká se to i případů, kdy zaměstnavatel vyžaduje hmotnou odpovědnost za zboží?

Modelový případ. Samoobslužná prodejna a zaměstnavatel vyžaduje hmotnou odpovědnost za prodávané zboží. Semtam příjde nějaký zlodějíček, něco ukradne. Po konci měsíce se udělá inventůra a něco chybí. Může v tomto případě zaměstnanec vůlbec ručit? Už jen proto, že objektivně není možné takovým krádežím zabránit. Toto by mě docela zajímalo, protože již jsem se kdesi s podobným dotazem setkal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odpovednost
Datum: 10.01.17 12:47

Jistě že ano. Od toho je kolektivní hmotná odpovědnost. Zaměstnanec se může pouze vyvynit pokud předem a písemně poukáže na nevytvoření podmínek. Jinak odpovídá dle zákona. U zaměstnanců do nějaké výše odpovídající výše platu a vedouci, snad i zástupce do zbytku škody. Při čemž u vedoucího je myslím náhrada dvojnásobná

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.17 14:10
avatar

Ano, vztahuje se to i na zboží v prodejně i ve skladu.

Ale jak píši výše – zaměstnavatel Vám musí vytvořit podmínky, abyste dohodu mohli dodržovat. V samoobslužné prodejně si dovedu představit např. kamerový systém, ochranku apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: odpovednost
Datum: 10.01.17 12:50

Hmotná odpovědnost jde uzavřít pouze na zboží určené k pohybu. Nejedná se o vybavení kanceláře ani o pracovní pomůcky. Vrtačka a podobně. To řeší jiná odpovědnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckadp
Datum: 10.01.17 14:07

jenze ja nejsem vedouci papirove.jsem vedouci jen ze mi to sef rekl mezi dvermi.krom toho nikde neni uvedeno ze je hmotka kolektivni a to i z toho duvodu ze to podepisuje jen 1 clovek z dane prodejny zbytek nic.

Datum: 10.01.17 14:33
avatar

Lucko, proč nám dáváte informace po částech? Myslíte, že obdržíte adekvátní odpověď na svůj problém, když odpovídajícím neposkytnete potřebné informace?

Pokud Vás zaměstnavatel informoval pouze ústně, odmítla bych funkci vedoucí vykonávat. Trvala bych na písemné formě i na odpovídajícím navýšení mzdy.

Pracuje-li v prodejně více zaměstnanců, měl by zaměstnavatel dohodu o odpovědnosti uzavřít se všemi nebo s nikým. (Podle mne nelze odpovědnost za zboží na prodejně vyžadovat jenom od části zaměstnanců.) Za stávajících podmínek (ke zboží mají přístup osoby bez uzavřené dohody) bych dohodu neuzavřela.

Zná Váš zaměstnavatel zákoník práce? MInimálně část o prevenci a náhradě škody (§§ 248–264) by se hodilo znát i Vám.

____________

Může se hodit:

Ke dni uzavření dohody o odpovědnosti si písemně vyžádejte provedení inventury, jinak budete odpovídat za schodek od poslední předcházející inventury. Předávací inventuru si vyžádejte i v případě ukončení zaměstnání (jinak byste odpovídala za schodek zjištěný nejbližší další inventurou, přestože už jste v té době v prodejně nebudete pracovat).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luckadp
Datum: 10.01.17 15:37

ja se vam moc omlouvam.sem z toho vseho nervozni krom toho ted marodim a neustale mi sefova zena vola a nadava.

pracuji v prodejne uz 8 let a posledni dobou je to tam peklo.

neustale mam nove kolegyne ktere napachaji spousty problemu ktere vzdy financne odnesu ja a ony pak odejdou a ted prisel s hmotnou zodpovednosti.

kdyz jsem nebyla u inventury mam tedy pri nastupu do prace pravo pozadat o novou inventuru?co kdyz odmitne?

pokud hmotku bude chtit pouze ode mne mam pravo odmitnout?kdyz odmitku ze nenodrzuje pravidla pro vykonavani hmotky muze me vyhodit?

ja se opravdu omlouvam ja tomuto nerozumim a bojim se co bude az nastoupim do prace

Od: odpovednost
Datum: 10.01.17 16:57

Když svá práva nevyužijete, hmotnou odpovědnost podepišete sama tak všechno zaplatíte, když někdo prohlásí, že zboží chybí a ani to nemusí z pravda. U soudu budete bez šance. Pravidla jsou jasná. Při podepsání hmotné odpovědnosti musíte mít zboží pod palcem jen Vy sama. Klíče od skladu nesmí mít ani nadřízený. Provedena inventura při podpisu a po ukončení pracovního poměru. Nikdo nesmí mít přístup k tomuto zboží, jen Vy. O vše musíte žádat prokazatelně písemně. Pokud to nejde musí být podepsána kolektivní hmotná odpovědnost včetně vedoucího a zástupce. Kterýkoliv zaměstnanec má stejná práva jako Vy. Přijde brigádník, požádejte o inventuru. Třeba je to pak přestane bavit.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.