Smlouva o díle

Od: Datum: 08.01.17 10:04 odpovědí: 3 změna: 08.01.17 12:37

Dobrý den, zakoupil jsem byt v panelovém domě a vzhledem k tomu, že byt nebyl nijak udržován po dobu téměř 40 let, bude potřeba kompletní rekonstrukce. Vyhodil jsem si na internetové portály poptávku na takovouto rekonstrukci. Ozvala se mi firma, která byla schopna provést tuto rekonstrukci kompletně a v podstatě krátkém termínu. Poslali mi na e-mail návrh smlouvy o díle. Vzhledem k tomu, že jsem takovouto smlouvu nikdy neřešil, tak netuším, zda to co mi poslali je v pořádku. Do přílohy tohoto dotazu přikládám PDF soubor s touto smlouvou a chtěl bych tímto požádat ty co tomu trochu rozumí a mohli se na tuto smlouvu mrknou, zda obsahuje vše co má a zda v ní nejsou nějaké záludnosti. Nerad bych ji podepsal, zaplatil zálohu a pak zjistil, že určité věci v této smlouvě nejsou a musí se platit navíc. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: worman
Datum: 08.01.17 10:06

Omlouvám se, ale nakonec se mi nepodařilo nahrát PDF soubor přímo, proto jsem jej musel nahrát jinam. Odkaz na smlouvu je zde: http://www.filedropper.com/smlouva nebo http://www.edisk.cz/stahni/04…60/smlouva.pdf_232.62kb.html/

Datum: 08.01.17 12:26

Ta smlouva je celkem standardní nejsou tam žádné specialitky. Mám jen pár připomínek:

a) Předmět smlouvy je dost všeobecný. Příklad: nemůže být uvedeno "kompletní elektroninstalace", ale mělo by být uvedeno "2 zásuvky tam a tam, ovládání světel ze dvu míst", Usazení vnitřních dveří - jakých dvěří? zárubně budou kovové, obložkové? Toto by správně měla řešit projektová dokumentace. Pokud existuje, pak by měl předmět smlouvy na tuto projektovou dokumentaci odkazovat, jako na přílohu smlouvy, což nikde nevidím. Stejně tak by přílohou smlouvy měl být ten položkový rozpočet, na který se odkazuje v 4.4.

b) Velmi doporučuji si najmout vlastní stavební dozor. To je člověk, který bude nezávisle hlídat kvalitu provedených prací a může tak zabránit nekvalitní práci. Jsou to sice nějaké peníze navíc, ale vzhledem k ceně zakázky se to ztratí. Pokud se pro něj rozhodnete, tak přítomnost tohoto nezávislého stavebního dozoru je vhodné zakotvit do smlouvy. Firma Vám může tuto službu stavebního dozoru nabízet také, na to ovšem v žádném případě nepřistupujte, hlídala by tak sama sebe, což je nesmysl.


doplněno 08.01.17 12:47:

Bez projektové dokumentace a položkové rozpočtu do toho nechoďte. To je totiž naprostá díra na peníze.

Ono totiž není pravda, že by to nešlo spočítat, Když máte daný jasný plán, jak má co vypadat, kde co má být, tak dle i rozměrů s celkem velkou přesností spočítat potřebný materiál. Když to přeženu, tak i s přesností na tu tvárnici.

Pokud jste trochu technicky znalý, tak si tu projektovou dokumentaci můžete udělat i sám. Prostě si nakreslíte v nějakém měřítku plánek co kde má být atd. Materiály si také vyberete sám dopředu - obejdete obchody, tam si něco vyberete a to přžesně zapíšete do rozpočtu. Pokud se vůbec neorientujete, pak je vhodné toto přenechat někomu k udělání. Toto by Vám měl udělat bytový designer / architekt. Prostě bez přesného zadání a rozpočtu se nedá pracovat a hlavně se pak ani nedá domáhat svých práv.

Je to totiž přesně jak píšete. Obklady můžete mít za 200Kč/m2 ale také za 2tis. A tak to platí naprosto u všeho. Oni se ve smlouvě zavazují, že nebude rozpočet překročen (odkazují se na položkový rozpočet), který ale neexistuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: worman
Datum: 08.01.17 12:37

Děkuji za připomínky. Projektová dokumentace ani položkový rozpis nedodali a ani podlem toho co říkali nedodají. Tato "firma" přijel, prohlédla si byt, nikde nic neměřila a řekla, že se do rozpočtu 400 tisíc vejdu. Když jsem po nich chtěl položkový rozpočet, tak mi řekli, že to nejde, že nejde přesně spočítat kolik cihel bude potřeba atd. Navíc mě od začátku tlačili do toho, že pokud se rozhodnu tak můžou okamžitě nastoupit (ze dne na den) ... Mě osobně v této smlouvě chybí min. specifikace např. podlah, obkladů, sanitární techniky atd. Příjde mi, že je to psané tak obecně, že pak když budu chtít např. vanu za 10 tisíc, tak mi řeknou, že v rozpočtu se počítá s vanou do 7,5 tisíce.

S tím stavebním dozorem, je to dobrý nápad, už nejednou jsem tento názor slyšel, takže na tom asi něco bude.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.