Možnosti Policie ČR na způsob Kobry 11

Od: Datum: 07.01.17 20:16 odpovědí: 10 změna: 07.01.17 23:41

Dobrý večer.

Chci se zeptat na možnosti reálné možnosti Policie ČR, které jsou známy z "kriminálek" (např. "Kobra 11" nebo "Komisař Rex").

1. Když se řešil Petr Kramný, Blesk napsal, že mu do bytu nainstalovali odposlechy. Nevšiml jsem si, že by to pak použili u soudu, ale může to být tím, že se takto nijak podezřele neprojevil, nebo by takový důkaz byl nadbytečný; smysl by to mělo v tom, že by takovou svou metodu neprozradili. Má česká policie na něco takového vůbec právo?

2. Jednoho českého vraha usvědčili tak, že ho zradil kamarád, přičemž odposlechy proběhly v autě obžalovaného/odosuzeného. Nevím, jestli to bylo zrovna tak, ale má česká policie právo instalovat odposlechy do vozidel, které stojí na parkovištích? A zahraniční policie?

3. V seriálu "Expozitura" bylo, že někomu z vozidla sebrali stopy, když si ho pozvali k výslechu? I kdyby to bylo jen exteriéru (nepotřebovali by vozidlo otevřít), je to (z právního hlediska) možné (takto neoficiálně)?

4. Může česká policie zabavit motorové vozidlo, když je podezření, že jím byl sražen chodec nebo cyklista (např. chce vědět, jestli v čelní masce není krev)? (Přijde mi to logické, ale nikdy jsem se s takovou informací nesetkal.) Co když je to vozidlo v garáži? I kdyby ji otevřeli, kvůli stropu to nelze naložit na vozidlo odtahové služby. Odebrali by stopy na místě, nebo by se násilně dostali i do toho vozidla?

5. O odposlechu mobilního telefonu má mobilní operátor zakázáno klienta informovat? A poskytovatel připojení k internetu o tom, že se policie zeptala, komu propůjčuje jím obhospodařovanou IP adresu?

6. I v českém seriálu "Malý pitaval z velkého města" bylo, že si policie vynutila zapůjčení vozidla náhodného řidiče. Může se mi v České republice reálně stát, že by toto po mně policie chtěla (má na to právo)? (Mimochodem, jeden český policista mě jednou poučil, že každý obyvatel ČR je de facto povinen znát celý trestní zákoník; já ho tedy neznám.) A nemáte informace, jak je to v jiných zemích?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.17 20:34

K bodu
1.: nemá.

5.: jak se chcete zeptat "operátora"?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: quizzy
Datum: 07.01.17 21:03

Ad 5) Já mám za to, že technicky telefonní hovory netečou žádným státem kontrolovaným uzlem, takže spolupráce mobilního operátora je nevyhnutelná. To on přece ten odposlech fyzicky, na žádost policie, zrealizuje.

Datum: 07.01.17 21:05

Ano, operátor spolupracuje. Ale jak se ho chcete zeptat? Děvenky v callcentru?


doplněno 08.01.17 08:38:

Takovou službu by operátor nabídnou mohl, ale rozhodně by ji nesměl provádět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: quizzy
Datum: 07.01.17 21:27

Ne, nerozuměl jste mi. Operátor by mohl nabídnout službu, že v případě, že by na klienta byl nasazen odposlech, by mu to bylo sděleno, a pak by mu to při požadavku policie sděleno bylo. Bylo by to protizákonné?

Od: quizzy
Datum: 07.01.17 21:53

No, já jsem v r. 2014 měl domovní prohlídku. Bratr, se kterým nemám dobré vztahy a v té době jsem s ním ještě bydlel (v bytě našich rodičů), používal na mě sjednané internetové připojení a nahrával přes něho v rozmezí let 2010 až 2014 na internet filmy (on v okamžiku domovní prohlídky nebyl doma, oba jsme od začátku spolupracovali, on se v plném rozsahu přiznal, počítače jsem měl po měsíci zpátky; jemu počítač propadl, dluží 1,5 mil., ale už s ním nebydlím; jeho problém). Asi dva týdny před tím, než u mě policie zazvonila s příkazem k domovní prohlídce, mi volali ze stavebního bytového družstva, jestli ty informace, které jsem tam nahlásil, kdo v tom bytě bydlí, jsou aktuální (přestože jsem nebyl (oficiálním) nájemníkem, takové věci jsem v naší rodině vyřizoval já; družstvo tam mělo přednostně moje telefonní číslo). No, na družstvu mívají zmatky a máme hodně aktivního důvěrníka, tak jsem v tom nic nehledal (navíc já jsem pořádný), a ani jsem se neptal, proč se ptají (zrovna jsem měl jiné jednání, a pak spoustu práce). Poskytovatel připojení k internetu je podle mě velice solidní, např. mi nabídl, že na žádost nebude trvat na dodržení výpovědní doby, a nic mi neřekl. Jinak: Prý nechodí až po nějakém uploadnutém objemu, počtu nebo době, ale po uploadu nového filmu.

Nemyslel bych si ale, že některé věci v ČR jsou až tak špatné. Tak třeba mám vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů, že akreditovaný dopravní psycholog (dle § 87a zákona o silničním provozu) na výzvu dle § 12 zákona o ochraně osobních údajů musí subjektu údajů sdělit, jaké informace o něm uchovává. Znamená to, že každou odpověď z osobnostních dotazníků, které jsou snad chráněny i autorskými právy, má subjekt údajů právo znát. Dokonce si myslím, že dle § 10 tohoto zákona výsledek dopravně psychologického vyšetření nemůže být záporný, ale toto potvrzeno nemám.

Od: quizzy
Datum: 07.01.17 23:41

Jinak, ten posudek o dopravně psychologickém vyšetření snad ani není veřejnou listinou, takže se může padělat. Je na obyčejném papíru, není tam žádná informace v tom smyslu, že padělání by se trestalo.

Datum: 07.01.17 20:47

Čtyřka a šestka může, trestní zákonník znát nemusíte, ale je vhodné jej neporušit. Pokud rovnáte Semína a Rexe, trochu je to pohádka, ale mají policisté lepší možnosti než naši v české kotlině.

Na př. použití zbraně to je pak sepisování, vyslechy GIBS, a.p., nebo 27 let byl zákon od šlechty, při vytlačení gaunera, neb feťáka za volantem služebním vozidlem a tím poškození, policista viník nehody, včetně stržení bodů případně částečné náhrady škody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: quizzy
Datum: 07.01.17 21:25

Co se týče trestního zákoníku, myslel jsem si, že dobře vychovaný člověk ho nemusí znát, a přesto nic neporuší, pak jsem ale zjistil, že je třeba i trestný čin schvalování trestného činu. Nenapadlo by mě, že když veřejně řeknu, že když někdo zastřelil nějakého zločince, mohu za to být trestán. Kdoví, kolik takových věcí tam ještě je.

Byl tu případ, že čeští policisté na dálničním odpočívadle vyzvali přestávku čerpajícího řidiče kamionu, aby jim zablokoval dálnici, když jim někdo ujížděl. Tam ne, že by mu zabavili vozidlo, ale ještě ho donutili řídit. Znamená to, že si mě budou moci vzít i jako řidiče (třeba silný motocykl daný policista nemusí umět řídit, a zrovna v tom "Malém pitavalu z velkého města" to byl motocykl, i když asi ne silný)? A budu pak, na jejich žádost, povinen překročit max. povolenou rychlost? Ne, že bych Vám to nevěřil, ale rád bych si nastudoval více takových věcí. Mohl byste mě, prosím, odkázat na příslušnou legislativu?

Ad použití zbraně: No, není to jen použití zbraně, ale snad každé použití práva přednostní jízdy (tzv. modrých majáků) se musí hlásit (a to hned).

Tomu, že 27 let byl zákon od šlechy, nerozumím.

Ještě by mě zajímalo, jaké jsou možnosti usvěděčení "majitele" hlasu podle jeho analýzy. Vím, že na Lince bezpečí mají nějaké detektory, které dle hlasu určí věk, ale je to dostatečně silné pro prokázání konkrétní osoby (např. jako DNA testy)? Svého času mi jeden vrstevník říkal, že v době základoškolské docházky z telefonní budky zatelefonovali, že ve škole je bomba, a neprokázalo se jim to (podrobněji se k tomu nevyjádřil). Možná si vymýšlel, možná to ani nikdo neřešil, ale napadlo mě, že hodně informací o tom, jak co jde zjistit, je falešných, resp. snadno rozporovatelných. Co se týče kvality toho hlasového záznamu, jiné by to také mohlo být v případě Skypu, kde je to mnohem kvalitnější než 300 Hz až 3,4 kHz ve veřejné telefonní síti.

Mimochodem, když zatýkali Kajínka, tak si prý od policisty, který v tom domě bydlel, předem vyžádali klíče od vstupních dveří do domu (bylo to v článku na internetu). Zdá se mi to docela riskantní (mohl ho upozornit) a myslím si, že tam nemohla být zámková vložka, kterou nebylo možné rychle a jednoduše otevřít lock-pickingem.

Děkuji.

Datum: 07.01.17 21:14
Doporučuji přečíst zákon o PČR a Trestní řád,tam mate vše uvedeno a tímto se musí řídit
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 07.01.17 21:36
Je to pohádka i pro němce, takhle to nefunguje ani u Autobahnpolizei.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.