Jen vyhrožování?

Od: Datum: 05.01.17 23:40 odpovědí: 8 změna: 06.01.17 12:13
Ahoj. Sháněl jsem nějakou půjčku od soukromých investorů. Ozvala se mi přes fb známá, co prý zprostředkovává půjčky a nabídla mi půjčku, kde se však musela zaplatit nějaká záloha jako pojištění proti neschopnosti splácet a za úkony spojené s přípravou smlouvy a věcmi kolem poskytnutí půjčky. Řekl jsem jí, že požadovanou částku pošlu na smluvený účet, pak jsem navrhl, ať se sejdeme. Zavánělo to však podvodem, tak jsem schůzku i svou žádost zrušil a samozřejmě jsem nic neplatil. Jenomže nyní vyhrožuje mně a píše i mé rodině, že za zrušení žádosti o půjčku musím zaplatit požadovanou zálohu, že příprava smlouvy a dalších úkonů k půjčce stály náklady, které nyní já musím pokrýt. Bylo mi řečeno, že pokud do 3 dnů neuhradím smluvenou částku na účet, předá to exekutorské agentuře, která podnikne další kroky. Má na to právo? Co s tím mám dělat?
Nutno ještě podotknout, že jsem nic neplatil a nepodepisoval.
Děkuji za odpovědi

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.17 00:12

To je fakt úsměvný :D :D Kašlete na to, nic nedlužíte, jen plané řeči.

Dokud něco nepodepíšete, nemusíte nic řešit.

Ohodnoceno: 0x

Od: dam®
Datum: 06.01.17 00:23

I ústní souhlas může být platný pro pozdější sepsání smlouvy, tím mohl vzniknout nárok na úhradu nákladů spojených pro vznik smlouvy. Vy jste dal podnět k uskutečnění smlouvy souhlasem zaplacení částky a pracovní schůzkou, vyrobil jste si problém. Existuje - tvrzení proti tvrzení.

doplněno 06.01.17 01:23:

Mytrixi, "Řekl jsem jí, že požadovanou částku pošlu na smluvený účet, pak jsem navrhl, ať se sejdeme." Byla věta, proč jsem napsal svou myšlenku. Nemám proč někoho mást, není důvod, ale ta věta může být příčina agrese, nikoho nenabádám, naznačil jsem možnost proč, závěrečná douška je snad jasná.

doplněno 06.01.17 01:45:

Už samotný, absurdní, požadavek pro "zálohu" je zavádějící a zavánějící, ve finále důsledku, "známou," zkoušející ababsurdum.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.17 01:12

Prosím Vás nemaťte tazatele. Sice míte pravdu, že smlouva může být uzavřena i ústně, na druhou stranu těžko pak prokazovat, na jakých podmínkách se strany dohodly. Navíc pokud ani nedojde k plnění.

V tomto konkrétním případě, kdy protistrana vyhrožuje exekutorem, je naprosto jasné, že se jen snaží tazatele vydírat a využít jeho obav. Každému, kdo je trochu znalý musí být jasné, že nejdříve by musel být takový nárok prokázan u soudu, což opět odkazuje na první odstavec, tedy že co není psáno se prokazuje velmi obtížně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.01.17 01:48

No nejblíže pravdě je mytrix, ale je tu jedno velké ALE.
Smlouva může být uzavřena pouze ústně, musíte být ale na tento fakt upozorněn, stávali se totiž případy, kdy většinou operátoři nebo dodavatelé energií volali lidem, nabízeli určité služby nebo nové podmínky a zneužili nejasného potvrzení přijetí například právě nových podmínek smlouvy.

Je také faktem, že existuje instutut předsmluvní odpovědnosti, což znamená, že právě váš souhlas po telefonu který jste udělal a o kterém jste i psal se dal považovat za přijetí smlouvy, tím pádem vznikly nádklady s tím spojené a byste musel hradit, i když jste nic nikde nepodepsal ani fyzicky nic neviděl. Toto je sice skoro protiústavní, ale jedná se o ochranu právě třeba například poskytovatelů půjček, kdy často před vánoci mnoho lidí obvolává poskytovatele a snaží se sehnat nejlepší podmínky s tím, že obchodníci jim často dávají z nutnosti ultimáta ("buď potvrď, nebo takové podmínky v budoucnu nedostaneš"), a spotřebitel souhlasí s podmínky ale nakonec třeba z 15 vezme pouze jednu, a ostatní poskytovatelé byť s tím měli reálné náklady ( čas, příprava smlouvy, kontrola spotřebitele, etc...) .
Je tu také další duležitá věc, a to ta, že když jste spolu hovořili (pokud jste spolu telefonovali) a vy jste s podmínky souhlasil, musel by poskytovatel hovor nahrávat ale především vás na tento fakt upozornit, v případě že disponuje nahrávkou ale vás o tom neinformoval se toto nedá u soudu použít jako důkazní prostředek (viz. kauza Rath).
Shrnutí: V případě že jste opravdu souhlasil, a operátorka (Vaše známá) s vámi pouze psala přes Facebook, toto není možné považovat za ústní souhlas se smlouvou (leda byste si psali skrze datovou schránku), jelikož za vás mohl psát kdokoliv, jednoduše řečeno, mohl si někdo vytvořit "váš" falešný účet, nebo se vám do účtu nabourat, či případně za váš účet psát třeba syn/dcera jen tak ze srandy. V případě že jste telefonovali, a neupozornila vás na nahrávání, opět to nemá žádnou důkazní hodnotu. V případě, že byste se dostali až k soudu s návrhem o exekuci, musí na vás ze zákona soud přihlížet jako na slabší stranu a MUSÍ vám dát za pravdu, zde se dá využít další novely OZ tzn. " zásada ochrany slabší strany". Jednoduše řečeno, i kdyby bylo prokázáno že jste s podmínky souhlasil, ale neúmyslně (ze strachu že jde o podvod), soud musí přihlédnout k tomu, že ve sporu jste slabší strana a musí/měl by vás zprostit žaloby/návrhu exekuce.

Ohodnoceno: 3x

Od: dam®
Datum: 06.01.17 02:50

Jasně srozumitelné, část citace - "řekl jsem ji" - může být myšlena co by psána přes fb, nebo vyřčena telefonicky , snad bez vědomého záznamu, tak se tímto vracíme k obecné, vzebrubné debatě o pokusu zisku za neuskutečněnou službu v stádiu rozpracovanosti, kdy standartně jdou náklady na vrub možného poskytovatele. Otázka navíc - fb nepatří mezi "lokované" služby?

Od: bezobav
Datum: 06.01.17 10:50

Pokud "vydirajici" nezna nacionále jako je datum naroz., rodne cislo, adresu ..., nemohla byt zadna smlouva uzavrena !

Datum: 06.01.17 11:04

Buďte v naprostém klidu. Pouze to na Vás zkouší. Lže, jako když tiskne. Ona to předá exekutorské komoře? *smich* Nejdříve by musela na Vás podat žalobu o zaplacení částky na soud (což by jí neprošlo) a až po marném uplynutí lhůty k zaplacení by to mohla předat na vymáhání exekutorovi. Nikoliv exekutorské komoře.

Tak a dále. Varuji všechny před tím, dávat dopředu jakýkoliv poplatek za zprostředkování půjčky. V 99% je to podvod. Vy dáte poplatek, potom jste lustrován a zjistí se, že Vám půjčku nelze poskytnout. Ty důvody jsou naprosto absurdní. Když to maličko přeženu, tak důvod můžou být ploché nohy Vašeho psa :-D.

Buďte rád, že jste ušetřil na poplatcích a tu dotyčnou pošlete do patřičných míst.

Datum: 06.01.17 12:13

Nový občanský zákoník umožňuje filutům vydírat ústními smlouvami.

Píšete, že jste se domlouval se svojí známou z FB, a že požadovanou částku pošlete na smluvený účet, Vyplňoval jste již něco na internetu, nebo přeposílal?

Takže teď si jenom upřesněte, co všechno jste své známé řekl, co jste jí jí nahlásil. Jestli jste jí řekl nějaké nacionále a tak podobně. Má Vaše bydliště, rodné číslo, či datum narození, číslo Vašeho účtu, telefonu? Proto se přiklání k tomu, že jste s půjčkou již předpěžně souhlasil a ona se opravdu mohla domnívat, že bude půjčka dojednaná.

Nelze předávat hned vše exekutorské komoře, to je nátlak, musí postupovat podle občanského zákoníku. Podle tedy NOV.

Vyzvat Vás písemně /doporučeně/ k uhrazení a všechny náklady mít doložené.

Není přípustné, aby kontaktovala Vaši rodinu. Tohle si nemůže dovolit. Tady by se jí velmi důrazně asi přes ten FB? mělo vyslovit nesouhlas. Nevím, v jakém jste kontaktu, jak psala rodině. Nezapomeňte, že nejlepší obrana je útok. Ale slušně vyjádřen, ne abyste ji vyhrožoval, aby to ona nemohla opět použít proti Vám.

Nechte jí, ať podnikne sama slibované kroky, též si myslím, že to je jen nějaké vyhrožování. Že vaří z vody.

Dále se můžete bránit, že Vám nebyly známé obchodní podmínky, a jak zde již někdo uvádí, Vy jste považován za slabší stranu.

Moc se do toho nezapleťte a opatrnost při další komunikaci, jak písemné, tak telefonické. Než něco řeknete, dvakrát to zvažte.

Protože podle NOZ platí, že ,,pro uzavření smlouvy o zápůjčce se nevyžaduje písemná forma, smlouva může být uzavřena ústně i faktickým chováním,,. Takže, kde je ta hranice já nevím, všimněte si nového termínu - zápůjčka- .

Pokud paní podnikne nějaké další kroky, doporučím kontaktovat nějakou bezplatnou právní poradnu a tam se poradit jak dále postupovat.

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.