Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Předkupní právo

Od: hankas® odpovědí: 8 změna:

Dobrý den,

platí předkupní právo, při dědictví nemovitosti? Někdo říká, že ano, někdo že ne. Platilo asi půl roku od vzniku spoluvlastnictví a musela být závěť? Jak to tedy je?

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

nikdo*
hodnocení

2x

Tohle jsem našel náhodou:

Od ledna příštího roku začne v Česku opět platit institut předkupního práva na podíl spolumajitele nemovitosti. Přišla s tím již loni schválená novela zákoníku. Předkupní právo má především zabránit situacím, kdy například jeden ze spoluvlastníků rodinného domu prodá svůj podíl třetí osobě bez vědomí ostatních spoluvlastníků, například sourozenců, aniž by jim podíl nejdříve nabídl.

zdroj: novinky.cz/...

hodnocení

Moc děkuji za informaci. My už dům prodáváme,ale držela nám jeden podíl švagrová. Konečně jí došlo, že jeden podíl neprodá.. Děkuji :)

 

hodnocení

0x

Předkupní právo by měl mít spolumajitel. Jestliže zdědíte část nemovitosti, máte předkupní právo na koupi nemovitosti, pokud je nabízena k prodeji.

Pokud nechcete být pouze spoluvlastníkem, je třeba se s dalšími spoluvlastníky dohodnout, nebo se domáhat u soudu. Platí: nikdo nemá právo vás nutit mít nemovitost ve společném vlastnictví. Ale to platí i pro druhého spoluvlastníka.

hodnocení

Zdědili jsme dům a všichni máme stejný podíl. Jeden podíl chce spolumajitel prodat. Máme předkupní právo? Někdo říká že jen v případě dědictví,což bychom splňovali,ale jak dlouho,toto právo máme?

 

tondac*
hodnocení

0x

Co já vím, tak předkupní právo bylo zrušeno s NOZ. Ale nevím, zda není nějaká výjimka u dědictví.

hodnocení

Zrovna jem to psala *smich*

Cit.: Předkupní právo zůstává zachováno pro případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva při nabytí nemovitosti ovlivnit. V praxi půjde převážně o podíly nabyté z dědictví. Pokud se v období šesti měsíců od takového nabytí nemovitosti rozhodnete svůj podíl prodat, musíte jej přednostně nabídnout ostatním spoluvlastníkům. Po půl roce už s ním zase můžete naložit jak uznáte za vhodné. To platí i pro bezúplatné převody. V tomto období nemůžete svůj podíl ani nikomu darovat a spoluvlastníci mají právo jej vykoupit za cenu obvyklou.

Viz. § 1124 NOZ.

zakony.kurzy.cz/...


doplněno 06.02.17 16:48:

Není zač, rádo se stalo.

hodnocení

Moc děkuji za odpověď :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]