Předkupní právo

Od: Datum: 06.02.17 15:54 odpovědí: 8 změna: 06.05.17 18:30
avatar

Dobrý den,

platí předkupní právo, při dědictví nemovitosti? Někdo říká, že ano, někdo že ne. Platilo asi půl roku od vzniku spoluvlastnictví a musela být závěť? Jak to tedy je?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.17 16:30

Předkupní právo by měl mít spolumajitel. Jestliže zdědíte část nemovitosti, máte předkupní právo na koupi nemovitosti, pokud je nabízena k prodeji.

Pokud nechcete být pouze spoluvlastníkem, je třeba se s dalšími spoluvlastníky dohodnout, nebo se domáhat u soudu. Platí: nikdo nemá právo vás nutit mít nemovitost ve společném vlastnictví. Ale to platí i pro druhého spoluvlastníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 16:37
avatar

Zdědili jsme dům a všichni máme stejný podíl. Jeden podíl chce spolumajitel prodat. Máme předkupní právo? Někdo říká že jen v případě dědictví,což bychom splňovali,ale jak dlouho,toto právo máme?

Datum: 06.02.17 16:33

Co já vím, tak předkupní právo bylo zrušeno s NOZ. Ale nevím, zda není nějaká výjimka u dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.17 16:38
avatar

Zrovna jem to psala *smich*

Datum: 06.02.17 16:42
avatar

Cit.: Předkupní právo zůstává zachováno pro případy, kdy spoluvlastníci nemohli svá práva při nabytí nemovitosti ovlivnit. V praxi půjde převážně o podíly nabyté z dědictví. Pokud se v období šesti měsíců od takového nabytí nemovitosti rozhodnete svůj podíl prodat, musíte jej přednostně nabídnout ostatním spoluvlastníkům. Po půl roce už s ním zase můžete naložit jak uznáte za vhodné. To platí i pro bezúplatné převody. V tomto období nemůžete svůj podíl ani nikomu darovat a spoluvlastníci mají právo jej vykoupit za cenu obvyklou.

Viz. § 1124 NOZ.

http://zakony.kurzy.cz/89-201…cansky-zakonik/paragraf-1124/


doplněno 06.02.17 16:48:

Není zač, rádo se stalo.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.02.17 16:45
avatar

Moc děkuji za odpověď

Datum: 06.05.17 16:31
avatar

Tohle jsem našel náhodou:

Od ledna příštího roku začne v Česku opět platit institut předkupního práva na podíl spolumajitele nemovitosti. Přišla s tím již loni schválená novela zákoníku. Předkupní právo má především zabránit situacím, kdy například jeden ze spoluvlastníků rodinného domu prodá svůj podíl třetí osobě bez vědomí ostatních spoluvlastníků, například sourozenců, aniž by jim podíl nejdříve nabídl.

zdroj: https://www.novinky.cz/financ…astniky-obchazet-nepujde.html

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.05.17 18:30
avatar

Moc děkuji za informaci. My už dům prodáváme,ale držela nám jeden podíl švagrová. Konečně jí došlo, že jeden podíl neprodá.. Děkuji

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.