Kamery u souseda

Od: Datum: 04.01.17 11:11 odpovědí: 10 změna: 16.01.17 14:28

Dobrý den, prosím poradíte mi někdo. Máme souseda, který si postavil dům vedle našeho. Nově si nainstaloval kamery, které jsou namířeny přímuo na náš dům - podotýkám, že na straně k nám soused má jen neobdělanou zahradu.

Umístil je na svůj dům do výšky vyšší, než je plot mezi námi. A jedna míří přímo na vchodové dveře, vjezd na pozemek a do okna koupelny. Další na celou naši zahradu. Kde se v létě prohání naše malá dcerka nahá u bazénku.

Je to vůbec legální takto sledovat sousedy? A na koho se mám obrátit, aby mi pomohl.

Buď je pan soused pedofil, nebo ho zajímá, kdo k nám chodí na návštěvy.

Domluva s ním není možná už přes 4 roky. Je to 32 letý pán a škoda mluvit o jeho osobě.

Moc děkuji za případné rady .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.01.17 11:19

Není to legální. Člověk může chránit svůj majetek kamerovým systémem, ale kamery musí být nastaveny tak, aby zabíraly pouze chráněnou oblast, maximálně bezprostřední okolí (například venkovní fasádu domu).

Není ale možné je mít nastavené tak, že zabírají velkou část veřejného či jiného soukromého pozemku. Pokud není domluva možná, obraťte se na https://www.uoou.cz, který má pravomoce ke kontrole a udělení sankcí.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: host*
Datum: 04.01.17 12:36

Když není možná domluva, je to těžké, na sousedských sporech jistě právníci vydělávají již od dob kdy začali právníci svou existenci. Drsnější povahy by asi použili drsnější metody, například nějakou clonu, husté pletivo na hranice pozemku, ale jestli je to výš, tak by někdo možná zkusit vetřelce oslnit přímým zásahem laserového ukazovátka nebo něčím silnějším, což by ale mohlo vést ke zničení kamery, která čumí tam, kam nemá. Právně nejschůdnější by asi bylo řešení oznámením na místní radnici, ti slouží lidem, kteří si je zvolili a mají ty správné postupy a metody podle platných zákonů.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.01.17 17:08

Na jednu stranu by bylo dobré, kdyby ty sousedovy kamery snímaly vetřelce do Vaší nemovitosti. Při sousedově povaze je ale problém, že by pak snímky nechtěl vydat.. Pak by se dalo uvažovat o policejním zásahu, protože soused není zájemce o Vaši bezpečnost, ale nechutný šmírák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fbiswaz
Datum: 04.01.17 17:52

Zalezi jeste jestli to soused nahrava.Jestli ne tak ty kamery muze mit natoceny na vas pozemek a nic stim neudelate,ale jestli dela zaznam tak nahlasit na www.uoou.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vernon
Datum: 04.01.17 18:08
Kamery nesmí snímat cizí pozemek, pouze např. plochu před vstupem na hlídaný pozemek a pod., protože to už je veřejné prostranství. Řešil jsem to taky, u vrat mám kameru, musela být nasměrována tak aby nekoukala sousedovi do vjezdu a na dvůr, který je vedle. Na vratech mám na instalovanou kameru upozornění.
P.S. Zasmál jsem se pojmu "32 letý pán".
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.17 20:34

Jennifeer, a co když honí machra a má to jenom aukrové atrapy, já být na vašem místě tak pořídím řádnou kameru a rovněž jí namířím na jeho haciendu

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.17 21:02

Takže jak je to. :)

Úřad pro ochranu osobních údajů by mohl zasáhnout pouze tehdy, pokud by se zde jednalo o nákládání s osobními údaji.

Zde je třeba prokázat, že z kamer se pořizuje záznam. Jenže ústavní právo na domovní svobodu je silnější, takže pokud se sám neprozradí, tak smůla. Ale on ani nemusí nic nahrávat, takže ÚOOÚ by nezmohlo také nic, i kdyby je pozval domu.

Je zde možnost se bránit v občanskoprávní žalobou. Soused ti totiž asi zasahuje více než je zdrávo do tvých práv. Soud může tyto kamery nařídit demontovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd1
Datum: 05.01.17 13:19

Zajít se zeptat k policajtům, jestli soused může nahrávat nahé děti na vaší zahradě, že má kameru namířenou na bazén. Oni mu to už doma proklepnou ;)

Jinak by mi to nevadilo - pokud vás vykradou tak tam může být nahraný zloděj..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.17 14:20
avatar
Vzduchovku a kameru co míří na zahradu upravit brokem. Kameru na vchod ať si klidně nechá. Když přijde s tím že má nahráno jak jste kameru trefili tak se sám usvědčil že si data nahrává a tím mu hrozí žaloba na ochranu soukromí. Když si toho nevšimne, tak jsou to atrapy.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 16.01.17 14:28

Tipnul bych, že po střílení na dům policajti skočí celkem aktivně ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.