Učetní zůstatek

Od: Datum: 01.01.17 00:41 odpovědí: 1 změna: 01.01.17 01:19

Můžu se zeptat zda jde manipulovat s učetním zůstatkem zda-li sním jde platit na internetu popřípadě jaký je rozdíl mezi disponibilním a účetním zůstatkem. Předem děkuji za odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.01.17 01:19

Disponibilní zůstatek je skutečná částka, kterou máte na svém účtu aktuálně k dispozici (můžete je v této chvíli použít). Skládá se z vašeho aktuálního(=účetního) zůstatku včetně případně sjednaného povoleného přečerpání účtu (kontokorent) a je snížen o blokace z ještě nezaúčtovaných plateb kartou (případně jiných blokací).

Účetní zůstatek je částka, ve které není započteno povolené přečerpání účtu (kontokorent) ani v něm ještě nejsou zohledněny blokace (např. provedené platby kartou, které se ve skutečnosti strhnou až později).

vysvětlím na příkladu:

1. na účet mi přišla výplata 10.000 CZK, mám s bankou sjednaný kontokorent 7.000 CZK

--- potom účetní zůstatek je 10.000 CZK, disponibilní 17.000 CZK

2. provedu transakci kartou - zaplatím s ní 11.000

--- potom účetní zůstatek je přechodně 10.0000, disponibilní je 6.000 CZK (toto banka během několika dní uvede do "spávného stavu" a účetní bude -1.000 CZK a disponibilní 6.000 CZK)

Je na rozhodnutí konkrétní banky (a na režimu prováděné transakce), zda Vám dovolí transakci provést ikdyž je disponibilní zůstatek nulový nebo záporný a účetní ještě (dočasně) kladný (případně vyšší než sjednaný kontokorent).

Z toho pro Vás vyplývá, že důležité je pro Vás hodnota disponibilního zůstatku, který by nikdy neměl (bez ohledu na to, zda Vám to banka umožní či nikoli) jít do mínusu. Banka si zpravidla účtuje poměrně velké náklady (zpravidla fixní poplatek za upomínku a vysoký úrok za tzv. nepovolené přečerpání účtu.

Pukud nemáte sjednaný kontokorent a Váš účetní zůstatek klesne do mínusu, nastává zmíněněné nepovolené přečerpání účtu.

Pukud máte sjednaný kontokorent a Váš účetní zůstatek klesne do mínusu do výše sjednaného kontokorentu, nastává povolené přečerpání účtu ("čerpáte z kontokorentu"), pokud účetní zůstatek klesne do mínusu více než je sjednaný kontokorent, opět dochází k nepovolenému přečerpání účtu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.