Žaloba podle starého nebo nového obč. zákona?

Od: Datum: 28.12.16 19:34 odpovědí: 3 změna: 28.12.16 23:23

Dobrý den,

prosím lidičky s právním povědomím o radu. Přeme se s kamarády o násedující. Jestliže je smlouva uzavřena podle starého občanského zákona, pak případná žaloba z této smlouvy se bude řídit starým nebo již novým občanským zákoníkem?

Jedná se o smlouvu o nájmu zahrady, která byla uzavřena na 9 let a skončí teprve za dva roky. Slovně bylo domluveno, že po těch 9 letech jí odkoupíme. Ve smlouvě to však uvedeno není. Současný majitel zahrady jí však nyní chce prodat, aniž by ji nám nabídl jako předkupní právo. Teď je otázka co s tím. Zahradu jsme zhodnotili, vysadili jsme ovocné stromy atd. A nyní bychom o zahradu měli přijít. Bude zřejmě potřeba se obrátit na soud a to prostřednictvím právníka, to je jasné.

Jen jsme se dohadovali o tom, jestli se to bude řídit starým nebo novým občanským zákonem. Podle mě je logické, že jestli je to uzavřeno podle starého, tak se to bude řídit strarým. Jiní oponují, že případná žaloba bude nyní, takže podle nového. Tak kdo má pravdu ?

Věřím, že zde jsou lidé se zkušenostmi i v právu, kteří nám to vyjasní. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.12.16 20:28

Pokud je uzavřená podle původního OZ, platí ten, nikoliv nový. Zákony všeobecně neplatí retrospektivně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.16 21:13
Starým OZ. A sezente si právníka, nicméně si myslím,ze max.vymuzete dodržení smlouvy- délky nájmu, pokud ve smlouvě není uvedeno jinak. A prodá to jinému zájemci.
Osobně bych se pokusil s majitelem domluvit na ceně a koupi
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 28.12.16 23:23

Nemám zkušenost s právem.Ale přesto se zeptám - píšete: Současný majitel zahrady ...atd. Tu písemnou smlouvu jste uzavřeli se současným majitelem,nebo byl někdo před ním? Ale jinak co je psáno to je dáno.Těžko budete obhajovat nějaké ústní dojednání že by vám to měl po devíti letech prodat zrovna vám. ( proč zrovna po devíti letech? proč ne po deseti? ) Neumím si představit jak toto chcete před případným soudem obhájit,když to nemáte sepsané.Taky se může stát,že vás tam nechá ještě ty dva roky do skončení smlouvy a další už s vámi neuzavře a stejně budete muset odejít.Ty stromky jste tam vysadili a zahradu zhodnotili s jeho písemným souhlasem že? Jak říkám - nemám zkušenost s právem.Ale co vím,tak existují právní poradny zdarma.Tak si nějakou zaměřenou na tohle téma najděte a zkuste se zeptat tam.Tady nikdo nezná ani znění té vaší smlouvy co v ní je a není sepsané a jestli je vůbec platná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.