Problém s tchánem

Od: Datum: 27.12.16 22:36 odpovědí: 16 změna: 29.12.16 12:48

Prosím o radu jsem s manžlelem 12 let máme fungující vztah 7 letého syna vše ok ale tchán od začátku se do mne neustále naváží, rýpe.Manžel je při mě,vždy se mě zastane,kolikrát se již pohádali nebo mu vynadal ale nic nezabírá. Nevěděli jsme proč to dělá nikdy jsem mu nic neudělala,doposud mu vykám. Bydlíme sami v domě jen pro upřesnění.Jakmile sedím mám pohodu a jsem líná. Manžel uvařil segedín né proto,že bych ho neuměla ale že ho umí lepší.Nabídl otci zda si nedá a ten pravil jaký je chudák,když pracuje a ještě musí vařit a já nic. Ale nevysvětlíte mu,že normálně vařím.Přijde pozdravím on pozdraví kdy u toho manžel není a vzápětí jde za ním,že tady jako není vítaný jelikož neumím ani pozdravit.Když manželovi něco dá vždy mu nezapomene zdůraznit,že to má jen on.Dlouho jsem mlčela a říkala si,že ho to přejde. Samožřejmě nepřešlo.Manžel se s ním pohádal, když jsme mu nabízeli pohoštění a on se ptal kdo to vařil,když manžel odvětil,že já odpověděl,že to rozhodně jíst nebude, když je to ode mne. Nejdřív mu otec tvrdil,že nic takového neřekl,poté že to myslel tak,že nechce míchat sladké a kyselé a nakonec manželovi vynadal,že hledáme problémy a co já proti němu mám,že ho asi nenávidím.Ještě nám po baráku chodil v botech,když mu manžel řekl,že my se zouváme naštval se o co nám jde,že je sucho.To jsem už nevydžela a napsala mu mail, kde mu vše vysvětlila,že nevím proč se tak chová atd ale on neodpoví max to přepošle manželovi se slovy to si nezasloužím. Teprve nedávno po tolika letech přiznal manželovi, že nikdy nechtěl aby si mě vzal,že jsem nevhodná.Tak jsem mu řekla,že když nemůže překousnout,že jsem jeho syna manželka ať se chová tak že neexistuji ale at do mě nerýpe a nenaváží se do mě. Tak to opět přeposlal manželovi a když ho nemůže získat na svojí stranu a vidí,že je manžel jasně při mě tak to zkouší přes city,že se mu po mém mailu udělo špatně,že mu stoupá tlak a bude muset k lékaři,přestože ani není doma. Teď zase volal manželovi že s ním manipuluji,že jsem vnukovi zakázala s ním telefonovat přestože mu ale nevolá ani se o něj od malička nezajímá jen mu popřeje k narozeninám ani za ním nejezdí ani s ním nikdy nikde nebyl a dovršil to na Štědrý den kdy mu poslal smsku doufám,že nejsi sám! Přitom ví,že jsme každoročně spolu jako rodina.On jako ředitel má potřebu asi někoho řídit a jakmile není po jeho je nepříjemný i na manžela ale všechny situace se snaží otočit ve svůj prospěch on za nic nemůže to já proti němu něco mám,hledáme s manželem problémy,On je tada sposuty let sám jelikož s ním žádná ženská nevydrží a maminku manžel již nemá jen jeho ví jaký je ale úplně s ním přestat komunikovat nechce,komunikaci omezil na to nejnutnější ale stejně není to k vydržení. Chápu,že mě jako snachu nemusí,že jsem mu třeba nesedla, tak proč mě jednoduše neignoruje? Asi se v tom rýpání a navážení vyživá či co ale nevíme jak na něj

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.16 22:44

Dobrý den. Určitým lidem se nezavděčíte nikdy. Nevím, jak je váš tchán starý, ale berte v úvahu, že nemládne. A že se postupem času na něm bude stáří podepisovat. Starší lidé nemění většinou své zvyky a názory, bývají vztahovační a v mnohém bývají ještě horší, jak jim roky přibývají. Váš tchán se nikdy nesrovnal s tím, že jste jeho snacha. Je to jeho problém, tak to neřešte. Lepší to nebude, ani kdybyste byla ze zlata.

Ohodnoceno: 1x

Od: kinemod
Datum: 27.12.16 22:52

Dobrý večer děkuji za odpověď,já bych to neřešila ale tak ať si mě nevšímá,já si jeho taky nevšímám.

Datum: 27.12.16 23:15

Dobrý den. Důležité je, že držíte s manželem při sobě. Tchán už jiný nebude, má holt takovou rýpavou povahu a za každou cenu asi pořád hledá důvody k tomu, dávat Vám najevo svoji nelibost. Ale je to táta Vašeho manžela, takže je jasné a pochopitelné, že spolu ve styku chtějí být. Možná jste udělala chybu v tom, že jste dlouho mlčela a nechala si to vše líbit. On si dovolí jen tolik, kolik mu sami dovolíte. Dejte mu najevo též, že si to nezasloužíte, aby se takto choval. Jste dospělí, svéprávní a pokud se nedokáže tchán smířit s tím, že si Vás syn vybral za ženu, je to jeho problém, ne váš. Pokud k vám přijde na návštěvu, pak musí respektovat, že Vy jste tam doma a podřídit se. Nevidím jediný důvod, proč ho nechat běhat v botách tam, kde vy se zouváte. Pořiďte mu bačkory a hned mezi dveřmi mu je strčte pod nos, ať se přezuje, že máte vytřeno a jste zvyklí se přezouvat. V botách má prostě smůlu.. Pokud má hlad a žízeň, ať se neptá kdo vařil, kdo mu uvaří kafe atd. a neohrnuje nos. Lidi ať si řídí v práci, ne na návštěvě. A jestli k vám chodit nebude, také dobře. Se synem si mohou popovídat i jinde. Nebuďte z toho smutná. Když bude rýpat, řekněte mu, že nezklamal, že by to ani nebyl on, kdyby se k Vám choval přátelsky a s respektem. Holt se nebojte dát najevo, že máte také své hranice trpělivosti a tolerantnosti a nenecháte si zasahovat do manželství nikým.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.12.16 01:25

To je podobné, jak to bylo skoro celý život, u mé kamarádky, tedy s jejím manželem a jejím otcem. Otec. ředitel, měl krásné, šťastné manželství s obyč, tkadlenou, kterou zbouchnul v jejích 16ti a pak si ji vzal. Dcera vystudovala zubařinu a vzala si mašinfíru, vyučeného automechanika, šikovného chlapa, dříče, který postavil barák, staral se o rodinu a na rukou by ji nosil. Stejně ho neměl rád, pořád ho ignoroval, nebo do něj ryl. Až někdy před smrtí obrátil a začal se chovat normálně. Nemohl se smířit, že přišel o svůj sen, jak si študovaná dcera vezme študovaného chlapa. Vy asi taky nesplňujete nějaké představy svého tchána, něčím ho iritujete, ale Vy se přeci nebudete měnit podle jeho představ, vzala jste si syna a důležité je, že stojí při Vás. Nebylo by od věci, aby si s otcem promluvil sám a zeptal se, co mu vadí. Pokud se nic nevyřeší, tak by bylo záhodno, aby se vůči otci vymezil i on, třeba tak, že mu řekne jasně, že jste jeho žena, má Vás rád a je to Váš život, že by přeci nechtěl, aby byl syn nešťastný, ale pokud se jeho chování k Vám nezmění, nezačne Vás respektovat, že by taky mohl, vlastní vinou, přijít o syna. To si myslím, že se lekne (a nebo se urazí). V každém případě, máte pak možnost ho i požádat, aby k Vám přestal chodit, že bude lepší, když sám syn bude navštěvovat jeho a měl by nastat ve Vaší domácnosti konečně klid. Alespoň pro Vás, může se pak pokoušet vandrovat ještě do syna, ale ten si to asi líbit dlouho nenechá. Myslím, že tchán to až tak hrotit nebude, aby o něj nepřišel a nezůstal nakonec sám.

doplněno 28.12.16 01:35:

Můj otec takhle nenáviděl celý život sousedku, že je líná, pořád se jen válí, leží i u Tv, válí se hodiny ve vaně atd. Že prostě nesnáší líné ženské. Přitom vychovala dvojčata, doma měla naklizeno a chodila i do práce (kde se samozřejmě taky jen válela). Stěžovala si pořád, že jí bolí záda, ale bral to jako výmluvu líné ženské. V padesáti jí zjistili těžkou osteoporózu a dva rozdrcené obratle, což se jí stalo, když už v mládí, s miminama na rukou, sjela po zádech schody. Ale otec to slyšel jen nerad, narušovalo mu to jeho celoživotní pravdu.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 28.12.16 07:05

Důležité je, čí je bydlení. Pravděpodobně bydlíte ve společném domě, jen ve dvou různých bytech. Čí je dům - váš, nebo tchána? Má tchán ještě jiné snachy či zetě? Jak se chová k nim?

Nejlepší by bylo se osamostatnit, odstěhovat. A žít si podle svého. Ale vím, že je to někdy těžké. Tchán je podle mého sám /vdovec či rozvedený/, asi má už i nějaké stařecké neduhy. Tak je nervózní, protivný, bez spřízněné duše a vylívá si vztek na Vás.

Měl by si najít babku. Doopravdy, to by jistě pookřál a přestal by Vás mít pořád v zorném poli.

Nevím, jak toto řešit, snad jen tím odstěhováním. Je dobře, že manžel je při Vás, tak to má být. Pokud tchán nebude chtít jíst jídlo od Vás, řekněte - Neubyde a příště už mu nic nenabízejte. Chtěl to tak sám. Ani bych ho domů nezvala, bude to nějaký vidlák, ani zout se při návštěvě neumí.

Prostě - bylo by dobré vyslechnout obě strany, ale myslím si, že si ta vrátka zavírá sám. Jak se chová k Vašemu synovi /vnoučeti?/ Nechte ho být a pokud je opravdu takový nezdvořák, pomalu s ním zpřetrhejte svazky. Každý je rád, když má doma dědu, ale tenhle si Vaši pozornost evidentně nezaslouží. Ani o ni nestojí.

Jednou byste mu mohla třeba být dobrá /ošetřování/. Ale to ať nastoupí ostatní jeho děti, pokud nějaké další má. Jaga.

Ohodnoceno: 0x

Od: kinimod
Datum: 28.12.16 11:45

Děkuji Vám za názor,bydlíme sami v rodinném domě,tchán bydlí cca 25km odsud v paneláku. Manžel má bratbra ten má manželku a tam je to to samé,viděl ji všeho všudy 3x a řekl manželovi,že si jeho bratr vzal pěknou semetriku. Takže jsme usoudili že vyhovující snacha nebude žádná asi. Nevím,zda je tak zapšklý či co.

Datum: 29.12.16 06:22

Máte s tím bydlením ty nejlepší podmínky, jaké lze jen mít. Myslela jsem, že žijete všichni pod jednou střechou.

Když tchán prudí a neváží si vás, ani nabízeného pohoštění, přestat ho k vám zvát. Proč? Stejně provede zase jen další nepříjemnost. Když Vás nemá rád, at je doma.

Pokud jezdí sám ze svého rozhodnutí /proč, když se u vás dobře necítí/, nebuďte prostě doma, třeba si někam vyjeďte. A on zase pojede nazpátek bez toho, aby někoho urazil. Časem návštěv nechá, když bude vidět, že není vítaný. A vy nejezděte k němu. Když nejste dobrá hospodyně, proč byste mu měla přijet umýt okna, vyprat či upéct bábovku? Stejně by ji od Vás nechtěl.

Prostě ho nechte, ať si tam sám dělá, co umí.

Možná je spokojený, jak Vám to zase nandal. Když se přestanete stýkat, neuděláte mu tu radost. Nechte ho prostě být, je to nerudný dědek.

A před očima se mi odvíjí postava Šány v podání Miloše Nedbala ve filmu Nezralé maliny. Pokud je ten Váš jen trochu stejný, bůh s Vámi. To byl dědek jako břitva. Jaga.

Datum: 28.12.16 09:53

A nejsou tam nějaké degenerativní změny v mozku? Jestli to byl zvláštní člověk od mládí, tak na stáří to bude s ním k nevydržení. Asi to budete muset vydržet, ostatním vysvětlit, že tchánovi s odpuštěním hrabe a smířit se s tím. Kamarádka znala podobný případ, celá rodina byla z babičky špatná, jak se chovala a pak to jednou komusi docvaklo - fakt měla počínajícího Alzheimera, nakonec umřela na něco jiného, ale ta rodina té babičce jakoby odpustila, nebrali to tak osobně.

Od: klus
Datum: 28.12.16 10:44

Nekomunikujte s tchánem o samotě - nikdy, pouze před manželem. Napřed si dejte čtvrtku a s úsměvem se zeptejte - Tatínku dáte si žemlouvku? Tu jsem ale vařila já. Odmítne-li, sdělte mu: To nevadí, alespoň budu mít na večeři. Neodcházejte od stolu, všeho se zúčastňujete kde je syn i tchán.

A při dobré příležitosti se před oběma zeptejte tchána, co mu na vás vadí, že byste se pokusila to změnit. Vím, je to ironie, ale tohle tchán nemůže dlouho vydržet. Když budete hovořit pouze před manželem, nemusí mu tchán přeposílat mejlíky a váš vztah s manželem to upevní. Možná (pokud se tchán nebude krotit) ho manžel rychle vyprovodí z vašeho domu a bude chodit na návštěvu k němu. A začne zasloužený klid.

Od: vernon
Datum: 28.12.16 11:01
Takhle to nefunguje. Nic se nezmění, vím to, moje matka je to samé. Někteří lidé už jsou takoví, mají život založený na otravování života lidem v jejich okolí. Tak to zkrátka je.
Jen švagra je mi občas líto, i když je to debil...
Ohodnoceno: 3x

Od: kinimod
Datum: 28.12.16 11:51

Mě už také přijde,že nemůže být jiný. Že se v tom snad vyžívá nebo mu to dělá dobře a když už ví, že přestřelil, tak nenápadně volá, zda jsme zdraví nebo to zkouší přes city

Datum: 28.12.16 12:56
Tak se s tchánem nestykejte a hotovo. V čem je problém,když se neumí chovat,tak at vas nenavstevuje
Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.12.16 15:37

Zdravím. Nejsem zastáncem názoru, že stáří se má povolovat čím dál více, protože budeme stejní. Kecy. Babička bude mít 90 let a chová se slušně i k těm, co je nemusí, a že jich není málo. Takže pokud na to nemá koule manžel, po dalším hloupých kydech tchána k mé lenosti a jídlu bych mu ukázala dveře. A na sms a maily bych se vykašlala, akorát si otrávíte život.

Od: gjbfg
Datum: 28.12.16 16:08
Nerudnyho dědka nenapravite. Prostě se s ním nestykejte.

Datum: 28.12.16 19:20

Máte štěstí, že nebydlíte v tchánově obydlí, to by teprv byla radost. Také je dobře, že muž je na Vaší straně. Za nejlepší považuju radu se s ním nestýkat. Neustupovat mu, nenechat se otrávit. dát jasně najevo, že Vás terorizovat nebude. Jinak poletí z domu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.12.16 12:48

Já si myslím, že tchán docela obyčejně žárlí. Snachy mu "vzaly" oba syny, on zůstal sám a nemá komu velet.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.