Majetek a hypotéka druhé osoby

Od: Datum: 27.12.16 19:21 odpovědí: 4 změna: 27.12.16 23:06

Hezký večer, jsem majitelem domu, mám v domě přihlášené k trvalému bydlišti osobu, která si žádá o hypotéku ( není to nájemník ). Pokud ji schválí a nebude schopna po čase splácet, jsem tím nějak ohrožena? Nic nepodepisuji, ničím osobě neručím. Abych lépe vysvětlila, znám lidi, kteří si pujčili, tedy, dům byl napsán na pána, paní měla u něho jen trvalé bydliště, ale pujčila si a nesplácela ( úvěr od společností, kteří pujčují rychle na cokoliv a pak mají vysoké úroky ), nesplácela a pánovi dům sebrali i když byl jeho. Alespoň takto přesně, nám to bylo řečeno, proto se Vás táži, jestli je ta možnost, že by se molo stát něco podobného, pokud ano, v jakém případě? Přeji hezký večer a děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.12.16 20:06
avatar

Nikdy nedávejte na to, co Vám "bylo řečeno", vždy si informace prověřujte z více stran.

Pokud se majitel domu neuvolil dlužníkovi ručit nebo poskytnout zástavu, nemohl o dům přijít.

Podle mne tam muselo být ještě něco dalšího, co už Vám "řečeno nebylo".

Přestane-li dlužník z jakéhokoliv důvodu splácet, bude věřitel situaci nějak řešit. Spadne-li dlužník do exekuce, může exekutor přijít kamkoliv, kde předpokládá, že dlužník může mít nějaký majetek. Do místa trvalého pobytu, ale i do místa skutečného pobytu, v němž trvalý pobyt hlášen nemá. Může přijít i do míst, kde dlužník bydlel nebo měl hlášen trvalý pobyt v minulosti.

Trvalý pobyt (nikoliv "trvalé bydliště") je pouze evidenční údaj, který nezakládá žádný nárok na nemovitost, v níž je osoba k trvalému pobytu přihlášena (viz § 10 zákona o evidenci obyvatel).

Budete-li mít pocit větší jistoty, můžete za předpokladu, že u Vás zmíněná osoba fyzicky nebydlí, její trvalý pobyt zrušit. Ovšem, pokud dotyčná osoba přestane splácet, může Vás exekutor navštívit i po zrušení jejího trvalého pobytu.


doplněno 27.12.16 20:13:

Zákon o evidenci obyvatel, §10, odst. 2:

Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému v odstavci 1 ani k vlastníkovi nemovitosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klara1
Datum: 27.12.16 20:18

Lépe jste mi to popsat nemohl, děkuji, je to srozumitelné. Pokud by nastala situace jak jste psal naposledy, ohledně návštěvy exekutora, jak já jako majitel mám postupovat? Toto mě příjde uplně absurdní. Co já, která nemám nic společného s financemi druhé osoby, mám co dělat s tím, že nesplácí?!

Datum: 27.12.16 22:06
avatar

Osobní zkušenost s postupem exekutora nemám, ale předpokládám, že by před návštěvou napřed poslal nějakou výzvu k úhradě apod.

Potom by bylo nutné s ním komunikovat, vrátit mu výzvu s tím, že tam zmíněná osoba už nebydlí, ani nemá žádný majetek. Ideální by bylo exekutorovi rovnou sdělit novou adresu.

Ale pokud byste ji neznali, mělo by stačit písemné prohlášení, že tam od (uvést datum zrušení trvalého pobytu) nemá trvalý pobyt a nebydlí od (datum odstěhování). Exekutor už by si ji měl dohledat.

_____

Jinak: Ono je nutné se na tu situaci dívat z více úhlů pohledu → jak Vy přijdete k tomu, aby u Vás exekutor hledat neplatiče, který u Vás dříve měl trvalý pobyt? Exekutor ale někde začít hledat musí ...

Obdobně věřitel: Jak ten opřijde k tomu, že mu někdo přestal splácet? On přece má nárok na vrácení toho, co půjčil... Proto se obrátil na exekutora, kterému jde spolu s věřitelem o vrácení nebo splacení dluhu...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: klara1
Datum: 27.12.16 23:06

Pomohl jste mi, děkuji. Hezký večer.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.